25 Eylül 2020 Cuma / 7 Safer 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Yahya BOSTAN
yahya.bostan@yandex.com
Yazarın Sayfası

Kandil’den haberler

14 Haziran 2018 Perşembe

31 Mayıs’ta bu köşede “Kandil sessizce kuşatılıyor” diye yazmıştım. Daha sonra Kandil operasyonu –resmi adıyla Irak Görev Gücü- kamuoyu gündeminde yerini aldı. TSK’nın Mart ayından bu yana sürdürdüğü sessiz operasyonda K. Irak’ta önemli bir bölgeyi kontrol altına aldığı ve on bir geçici üs bölgesi kurduğu açıklandı. Şimdi size operasyonla ilgili edindiğim bilgileri ve Kandil’den bazı haberleri aktaracağım. 

  

Önce Kandil’in röntgeni çekildi. Teröristlerin nerede konuşlandığı, hangi mağaralarda saklandığı, Afrin’dekine benzer kaç mazgal inşa edildiği, silah depoları tespit edildi. Hava bombardımanında bu noktalar, özellikle PKK’nın gizli olduğunu düşündüğü derine inşa edilen silah depoları hedef alınıyor. 

  

Zeytin Dalı’nın bütçesi 6 aylık çıkarılmıştı. Bu operasyon için “ucu açık” deniyor. Bu Kandil için uzun vadeli, terör tehdidi ortadan kaldırılana kadar devam edecek bir operasyon silsilesine işaret ediyor. 

  

Operasyon silsilesi saha temizliğiyle başladı. Bu aşama tamamlanmak üzere. Daha sonra hava akınlarıyla “yumuşatma” uygulaması yapılacak. Kandil teröristler için “güvenli bölge” olmaktan çıkarılacak. Geniş bir coğrafyaya yayılan Kandil’in terörden arındırılması aşamasına bundan sonra geçilecek. Operasyonda hava kuvvetlerine, ATAK helikopterlerine ve SİHA’lara fazlasıyla iş düşecek. 

  

Peki, operasyon neden Mart’ta başladı? “Teröristler sonbaharda kış üstlenmesine çekilip baharın gelmesiyle sınırdan sızmaya çalışıyorlar. Onlar gelmeden biz Irak’a girdik.”

  

***

  

Kandil’den haberler ise şöyle… Teröristler Afrin sonrası Kandil’de de hezimet yaşamamak için önlem almaya çalışıyor. Örgüt tabanını diri tutmak sahadaki teröristlere eylem talimatı veriyor. Ancak moral çöküntüyü erngelleyemiyor. Özellikle Zeytin Dalı operasyonundan sonra örgüte katılımın azaldığı tespit edildi. Aynı zamanda örgütten kaçışlar da yaşanıyor. Yılbaşından bu yana lider kadrodan 105 kişi Türkiye’ye gelerek güvenlik birimlerine teslim oldu.

Operasyondan çekinen örgüt Kandil’de yer altına indi. Uydulara yakalanmamak için açık alanda eğitim faaliyetlerine son verildi. Dışarıya sadece bulutlu ve yağmurlu havalarda çıkılıyor. 

Teröristler özellikle TSK’nın kullandığı üstün teknolojiden çekiniyor. İHA ve SİHA’lardan kaçmak için küçük gruplar halinde sürekli yer değiştiriliyor. Aynı şeyi örgüt liderleri de yapıyor. Özellikle İran sınırına yakın bölgelerde gizleniyorlar

 

FETÖ kimi destekliyor? 

  

FETÖ 24 Haziran’ı son şans olarak görüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan yeniden seçilirse bu ülkede bir daha varlık gösteremeyeceklerini biliyorlar. Aksi durumda yeniden hayat bulma hayalleri kuruyorlar. Diğer aday ve partilerin FETÖ konusunda tek kelime etmemesi örgütü cesaretlendiriyor. Yani.. 24 Haziran’da FETÖ için en iyi seçenek Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçilememesi. İkincisi AK Parti’nin Meclis’te çoğunluğu kaybetmesi. Erdoğan seçilse bile hiç olmazsa ikinci seçenek için çalışıyorlar. Bunun için HDP’nin mutlaka meclise girmesi gerektiğini düşünüyorlar. HDP Meclis’e girerse AK Parti’nin zayıflayacağını, kendileri için yeni bir umut ışığı doğacağını umuyorlar. Pensilvanya’daki elebaşı örgüte “HDP’ye oy verin” mesajı gönderdi. Bu mesaj devletin ilgili kurumları tarafından tespit edildi.   

  

Adil Öksüz iade edilir mi? 

  

Almanya’nın firari FETÖ’cülere kucak açması Ankara-Berlin hattında gerilim yaratıyordu. Uzun süren diplomasi trafiğinin ardından FETÖ konusunda önemli bir noktaya gelindi. Diplomasi kulislerine göre Almanya –seçimlerden sonra- bazı FETÖ’cülerin iadesiyle ilgili adım atabilir. Adil Öksüz’ün Almanya’da kaldığı evin görüntülenmesi bunun kamuoyuna yansıyan ilk işaretidir.