15 Temmuz 2020 Çarşamba / 24 Zilkade 1441
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Serdar AKBIYIK
sakbiyik@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Kaptan Kirk İstanbul Film Festivali’ne giderse

19 Mart 2017 Pazar

 

İstanbul Film Festivali 5 Nisan’da kapılarını izleyiciye açıyor. 203 filmin gösterileceği festivalin Ulusal Yarışma filmleri bu yıl Türk sinemasının nabzını tutuyor. Biz de buradan yola çıkarak ne beklemeliyiz onu yazalım dedik...

İstanbul Film Festivali Türk entelektüeli için çok önemlidir. Hele bizim yaştakiler dünya sinemasını bu festivalle tanımıştır. Festivalin sinema kültürümüze yaptığı katkıyı kimse yadsıyamaz. Son 10 yılda ise Festival bir dönüşüm geçirerek daha çok ulusal sinema üzerinde etkisini gösterir oldu. Diğer festivallerin yaşadığı değişim ve yapısal problemler Türk sinemasının kendini gösterdiği en ciddi ortam olarak İstanbul Film Festivali’ni öne çıkardı. Bize dünya sinemasını tanıtarak kimliğini oluşturmuş festivalin ulusal sinemaya dönmesi bir kazanç mıdır o da ayrı bir tartışma konusu. Biz elimizdekinden yola çıkarak festivalin Ulusal Yarışma filmlerinin üzerinden 2017’de Türk sinemasından ne beklemeliyiz onu çıkarmaya çalışalım. Birbirinden yetenekli ve önemli yönetmenlerimizin filmleri dışında daha ilk filmini çekmiş isimler de festivalde kendini gösteriyor.  12 filmin yarıştığı bölümde Yeşim Ustaoğlu’nun Tereddüt filmi daha önce hem vizyona girdiği hem de başka festivallerde gösterildiği için bize tanıdık gelen yapım. Türk sinemasında çok da rastlamadığımız erotik yapısıyla tartışma yaratan film yüzünü eskitmemiş olsaydı festivalin kendine has duyarlılıkları üzerinden ödüle yakın derdik ama bu biraz zor. Diğer ilginç film ise Onur Ünlü’nün Kırık Kalpler Bankası filmi. Ünlü son dönem filmleriyle sinemamıza yaratıcılık anlamında hayat suyu vermekte. Sert ve sıkıcı anlatım tarzı yerine absürt, gerçeküstü ve kesinlikle farklı yapısıyla onun filmleri son dönemin en umut vadeden yapımları. Yönetmenler Pelin Esmer, Orhan Eskiköy, Buğra Gülsoy’un ise merakla beklediğimiz filmleri izleyiciyle buluşacak. Sinema yazarı arkadaşımız Ceylan Özçelik’in filmi Kaygı’yı kişisel olarak merakla bekliyorum. Bütün bu filmlerin çok azını seyrettim. Fakat konularına baktığımda yazının başlığını “Kaptan Kirk bir gün İstanbul Film Festivali’ne giderse” diye atmak geldi içimden. Çünkü bu anlatılan konular ve tarz hem benim için çok bilindik hem de benden olmayan bir dünyaya ait. Zaten Türk sinemasının gerçek derdi de bu bence. Kentli Türk insanını anlatmayan ama yıllardır köy, varoş arasına sıkışmış zorlama bir sinema. Başlıktakı Kaptan Kirk kim acaba? Neyse biz filmlerin konularını kısaca anlatalım size.

MARTI 

Yönetmen: Erkan Tunç  Oyuncular: Onur Buldu, Sahra Şaş, Öner Erkan, İrem Sak 

Hikâyemiz İzmir Torbalı’da, dağlar arasında kalmış, küçük bir tavuk çiftliğinde geçer. Çiftlikte bakıcı olarak çalışan Yakup ve ondan yaşça genç karısı Mediha’nın sıkıcı hayatları ile çiftliğe yardımcı olarak gelen Rıza ve karısı Nurgül’ün görünürde eğlenceli olan hayatları, bu dar ve boğucu bir mekânda kesişecek ve karakterlerin iç dünyalarının ortaya çıkmasına, kendileriyle yüzleşmelerine vesile olacaktır.

BÜTÜN SAADETLER MÜMKÜNDÜR 

Yönetmen: Selman Kılıçaslan 

Oyuncular: Kemal Uçar, Arif Erkin, Ruhi Sarı, Nilay Erdönmez

Mühendislik öğrencisi Ali, yurtdışına çıkma hayalleri kurar. Sakin hayatı, türkü kafede solistlik yapan Gülce’yi görmesiyle hareketlenir. Gülce’yi tanımaya başlayan Ali, onun bakıcılığını yaptığı Mevlüt’ün de hikâyesine ortak olur. 

İŞE YARAR BİR ŞEY 

Yönetmen: Pelin Esmer 

Oyuncular: Başak Köklükaya, Öykü Karayel, Yiğit Özşener 

Leyla, trenle çıktığı uzun bir yolculukta hemşirelik öğrencisi Canan’ı fark eder. Bu genç kızı son istasyonda, Yavuz’un evinde, ağır bir sorumluluk bekliyordur. Leyla, Canan’a eşlik etmeye karar verir. Sonunda bir iyilik meleği mi yoksa bir katil mi olacakları bilinmiyordur. 

KAYGI 

Yönetmen: Ceylan Özgün Özçelik 

Oyuncular: Algı Eke, Özgür Çevik 

Haber kanalında kurgucu olan Hasret aynı kâbusu görmektedir. Gördüğünün aslında hatırladıkları olduğunun farkında değildir. Tekrarlayan kâbusla aklına bir soru düşer: Annesiyle babası trafik kazasında ölmemiş olabilir mi? Film, toplumsal bellek ve etki alanları temeline oturan psikolojik gerilimin bir örneği.       

ZER

Yönetmen: Kazım Öz 

Oyuncular: Nik Xelilaj, Güler Ökten, Levent Özdilek, Füsun Demirel, Tomris İncer, Haleigh Ciel, Teresa Anne Volgenau, Ahmet Aslan 

Zer, 1938’de Dersim acılarını yaşayanlardan olan babaannesi Zarife’nin kendisine söylediği şarkının peşinden giden Jan’ın hikâyesidir. Zarife bugüne kadar bu şarkıda kimliğini, geçmişi ve kendisini saklamamıştır. 

KIRIK KALPLER BANKASI 

Yönetmen: Onur Ünlü 

Oyuncular: Haluk Bilginer, Serkan Keskin, Hazal Kaya, Taner Ölmez, Tansu Biçer, Osman Sonant, Ahmet Mümtaz Taylan, Şenay Gürler, Nazan Kesal 

Galata’nın amatör futbol takımı oyuncuları Enis ve Osman’ın amacı semtteki bankayı soymak ve son maçı kazanmaktır. Maçta  Osman, karşı takımın organ kaçakçılığıyla ünlü başkanının yanındaki Aslım’a âşık olur. 

TEREDDÜT

Yönetmen: Yeşim Ustaoğlu 

Oyuncular: Ecem Uzun, Funda Eryiğit, 

Mehmet Kurtuluş, Okan Yalabık 

Tereddüt, farklı deneyimden, kültürden ve sosyal sınıftan gelmiş iki kadının yollarının kesişmesi ve bir anlamda bu farklılıklara rağmen çok ortak bir açmazın içinde olduklarını fark edişlerini anlatan bir hikâye.  

TAŞ

Yönetmen: Orhan Eskiköy 

Oyuncular: Muhammet Uzuner, Jale Arıkan, Ahmet Varlı, Beste Kökdemir 

Çocukken geçirdiği bir kaza sonucu bazı zihinsel yetilerini kaybetmiş olan Selim, onu kaldığı devlet yurduna götürmek isteyen kişiden kaçarken bir evin kapısının önünde bayılır. Emete, kapıda yatan kişinin, yıllar önce kaybolan oğlu Hasan olduğuna inanır, kocası ve kızını da buna inandırır. Selim’in ansızın kapılarında belirmesi, aileyi yeniden hayatın içine çekmiştir. Selim, uyandığında kendisini Selim olarak tanıtır, ama bir süre sonra köyden ayrılmak ister. Memur ise hâlâ onun peşindedir, üstelik köylüleri ona karşı kışkırtmaya çalışmaktadır.

MAHALLE 

Yönetmen: Buğra Gülsoy, Serhat Teoman 

Oyuncular: Buğra Gülsoy, Serhat Teoman, Emre Erkan, Selahattin Töz, Hazar 

Ergüçlü, Selen Öztürk, Gökşen Ateş, 

Gökhan Soylu 

İstanbul’da bir mahalle... Ömer, Sabri ve Kenan burada büyümüş üç esnaf, üç arkadaş. Üçü de evli, çocukları var. Bir de mahallenin sözü dinlenen abisi, yasa koyucu ve uygulayıcısı Tahsin... Huzurları, bir gerçeğin ortaya çıkışıyla bozulur.

MAVİ SESSİZLİK 

Yönetmen: Bülent Öztürk 

Oyuncular: Teoman Kumbaracıbaşı, Roda Canıoğlu, 

Korkmaz Arslan 

Hakan eski bir güvenlik kuvveti mensubudur. Tedavi gördüğü askeri hastanede, hemşire Ayla’nın özenli bakımı sayesinde iyileşme belirtileri gösterir. Şeref madalyası ve bir miktar para ile taburcu olur. Evine döndüğünde, eşi ve kızının kendisini terk ettiğini görür. 

MURTAZA 

Yönetmen: Özgür Sevimli 

Oyuncular: Cezmi Baskın, Meral Çetinkaya, Mine Teber, İncinur Daşdemir, Bülent Düzgünoğlu, Kadir 

Sabure ve Murtaza, Malatya’nın köyünde yaşar. Sabure iki gözünü de kaybetmiştir. Çocukları İstanbul’da yaşar. Murtaza İstanbul’daki kızınn hasta olduğunu öğrenir. Sabure’ye söylemeden İstanbul’a gider. Ama kızı o akşam ölür. Murtaza, Sabure’den durumu gizler. Ama yalan bir gün yüzüne çıkar.

SARI SICAK 

Yönetmen: Fikret Reyhan 

Oyuncular: Aytaç Uşun, Mehmet Özgür, Gökhan Şimşek, Cem Zeynel Kılıç, Tarık Köksal, Akan Atakan, Seher Çuhadar 

Biru tarlada geleneksel yöntemlerde direnip hayata tutunmaya çalışan göçmen bir aile... Bu duruma rağmen en küçük oğul İbrahim, farklı bir geleceğin hayalini kurmaktadır ve kendi kaderini belirleme konusunda kararlıdır.