15 Nisan 2021 Perşembe / 3 Ramazan 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Mehmet METİNER
mmetiner@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Kayseri mi Pensilvanya mı?

05 Ekim 2019 Cumartesi

Geçen Salı günü kızımı ve torunumu görmek için Kayseri’deydim. 

Akşamında da Kent Türk televizyonunda İlter Sağırsoy ile FETÖ ağırlıklı bir söyleşi yaptım. 

Orada yaptığım bir benzetme malum çevreler tarafından çarpıtılarak servis edildi. Kayseri’deki FETÖ yapılanmasına dair bana Kent Türk televizyonundan İlter Sağırsoy kardeşimin sorduğu bir soru üzerine “Amerika’da Pensilvanya Türkiye için ne ifade ediyorsa Kayseri de bu manada Türkiye’nin Pensilvanyasıdır” dedim.  “Bu manada” lafımın farkını bilmeden söylediklerimden asla murad etmediğim manalar çıkartanlar önce ne dediğime bir baksınlar. Benimkisi bir benzetme üzerinden Kayseri’mizdeki köklü FETÖ yapılanmasına dikkat çekme amacı taşıyan bir ifadeydi sadece. Benzetmenin doğruluğu-yanlışlığı tartışılabilir. Ama niyetimin ne olduğu besbelli iken benim Kayseri’ye hakaret ettiğim iddiasını yayanlara herkes dikkat etmeli diyorum. Çok net söylüyorum işte... Pensilvanya sadece bir gönderme, bir benzetme, bir metafor. Hangi anlamda kullandığım da aşikâr, niyetim de... Pensilvanya FETÖ ile özdeşleşmiş bir şehir. Oradaki FETÖ beynini ve gücünü remz eder. Kayseri’nin bu manada FETÖ yapılanmasının güçlü bir merkezi olduğuna göndermede bulunmak için Pensilvanya benzetmesi yaptım. Bu kadarına akıl erdiremeyenlere bilmem ki ne demeli! Önce ne dediğimi anlamaya çağırıyorum. O konuşmamı bir bütün olarak dinlesinler. Konuşmamın sonunda Kayserimizi nasıl yere göğe sığdıramadığımı görürler. O yüzden diyorum ki niyetimi bu şekilde suçlama konusu yapanlar haksızlık ediyorlar. İçlerinden bazıları iyi niyetle bunu yapıyor olabilirler. Onlara sözüm; neyi, niçin söylediğimi bağlamı içinde anlayıp öyle konuşmalarıdır. 

FETÖ yapılanmasına yönelik sözlerimi perdelemek için bu karalama kampanyasında bulunan art niyetlilerin oyununa Kayserimizin yiğit insanlarının gelmeyeceğine inancım tamdır. Kayseri’ye hakaret aklımın ucundan dahi geçmez.  Kayseri bizim göz bebeğimizdir. Kayseri bizim inanç coğrafyamızda çok önemli bir yere sahip güzide bir şehrimizdir. Kayseri AK Parti’mizin en güçlü merkezlerinden biridir. Nasıl Kayserimize hakaret ederim/edebilirim! El insaf! Benim bu benzetmemden Kayserimizin dindar, muhafazakâr ve milliyetçi insanları asla rahatsızlık duymazlar. Onlardan aldığım sayısız tebrik için minnettarım. Zira onlar Mehmet Metiner kardeşlerini bilirler tanırlar.  Benim bu benzetmemden bir tek kripto FETÖ’cüler ve FETÖ’nün siyasi ayakları rahatsızlık duyarlar. Kayseri’yi bir ahtapot gibi saran FETÖ yapılanmasının kökünü kazımak için verdiğimiz mücadele belli ki o birilerini fena halde rahatsız ediyor. Kayseri’de yeniden yapılandıklarını bilmiyor değiliz. Onlara hâlâ kol kanat gerenler bilsinler ki mücadelemiz kararlılıkla devam edecektir. 

Bu konuda gevşeklik gösterenleri Kayseri’nin yiğit halkı asla affetmeyecektir.

***

Pensilvanya benzetmesi için “Yanlış anlaşılmaya müsait” eleştirisine katılabilirim. Bu iyi niyetli bir eleştiridir çünkü. Keşke farklı bir ifade biçimine başvursaydım derim. Ama niyetimi “hakaret” üzerinden sorgulayanların bence asıl niyeti sorgulanmalıdır. Çünkü burada başka bir perdeleme söz konusudur. Kayseri’deki FETÖ mücadelesini sulandırmaya veya gevşetmeye çalışanlar benim üzerimden gündem saptırmaya çalışıyorlar. Asıl görülmesi gereken gerçeklik bu diyorum. FETÖ var FETÖ içerisinde. Ve FETÖ’cüler cins cins, renk renktirler. Türlü türlüdürler. Bizim suretimizden görünenlerin gülü o yüzden daha incitici oluyor. Çok yazık! Kayserimizi Pensilvanya olarak görerek yeniden yapılanmaya çalışanlara vermiş olduğumuz tokat gibi cevap aslında önalma durumundan ibaret olup başkalarının yapması gerekeni bir görev olarak durumdan vazife çıkararak yapıyor olmamız, “O birilerine” daha konulara hassas davranma hususunda da uyarıcı bir unsur olmalıdır. Yoksa ne kadar zaman siyasetin içerisinde bulunduğunuz değil, ne yaptığınız önemlidir. Tam bunları göz önüne alarak tekraren sözlerimin doğru anlaşılmasını umuyor, tüm aziz Kayseri halkını saygıyla selamlıyorum.