14 Nisan 2021 Çarşamba / 2 Ramazan 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Aziz ÜSTEL
austel@stargazete.com
Yazarın Sayfası
Dinle

Kemal bey uyurken Ekrem bey pembe panter gibi yaklaşır!

13 Mart 2021 Cumartesi

Kemal Bey, kendini "mışıla vermişti" erkenden. Gün boyu düşündüğünden yorulmuştu garibim.Kim demişse doğru demişti: Düşün düşün çoktur işin!

Sorun çok karmaşıktı aslında: HDP'yle PKK arasındaki benzerlik sadece üç harften ibarettir tezini nasıl savunacaktı. Ne zaman bunu dile getirse karşısındakiler bir ağızdan: "Yemezler ağam yemezler!!" demekteydi ki bu da onu illet ediyor, yaşam enerjisini emiyordu o saat.

Bu arada, Pembe Panter olarak bilinen Ekrem İmamoğlu, gözü 2023 yılında yapılacak CB'lığı seçimlerine raptiyelenmiş, usul usul yaklaşmaktaydı. Amacı Meral Akşener'le CHP arasına kocaman bir nifak sokmaktı. Böylece, CB seçimleri öncesinde Millet İttifakı darmadağın olacak, CHP/İYİ Parti birlikteliği bitecekti. Peki, nasıl yapacaktı bunu? Öyle bir laf edecekti ki Meral Hanım'ın olmasa bile tayfasının asabını hepten bozacak, CHP'ye diş gıcırdatmasına neden olacaktı en hafifinden. Bu diş gıcırdatması zamanla küfre kıyamete dönecekti en hafifinden. Eh Kemal Bey CB adayı olmayacağına göre, sahneye Ekrem Bey fırlayacaktı!

Ekrem Bey dilinin paçasını sıvadı ve Meral Hanımla HDP'nin Başkan Yardımcısı Pervin Buldan'ın aynı salıncağa oturtup sallayıverdi. Meral Hanım, Tansu Çiller'in tezgahından geçtiği için hiç renk vermedi, gaklayıp guklamadı da, arkadaşların pek hoşuna gitmedi ama..heh heh heh...gibisinden laflarla sorunu geçiştirmeye çalıştı. CHP'dense hiç söz etmedi; böylece de Kemal Bey uyumayı sürdürdü memnun mesut!

Şimdi, laf salatası bir yana, bu gün Kemal Bey'in Y- CHP'si iktidar umudunu Joe Biden'a bağlamış; bunu yadsımanınsa hiç bir anlamı ve değeri yok. Bakın, Y -CHP, yani Kemal Beyin Yeni CHP'sinin, ne Atatürk'le ne altı okla ne de cumhuriyetin temel değerleriyle ilintisi vardır. Kemal Kılıçdaroğlu belirli bir amaçla CHP'nin başına getirtilmiş savı her gün biraz daha geçerlilik kazanıyor. Bu amaç da galiba Türkiye Federal Cumhuriyeti'nin kurulması, Türkiye'yi Yugoslavya 'ya dönüştürme istemidir. Kimin istemidir bu? Orta Doğu'da dimdik duran ve gün geçtikçe daha da güçlenen bir Türkiye istemeyen ABD'nin elbette! Bunu nasıl sağlayabilir? Tayyip Erdoğan'ı aradan çıkararak. Bunu yapmanın yolu da 2023 seçimlerini kaybetmesini sağlamaktan geçer.

Ne var ki, bunu Kılıçdaroğlu'nun beceremeyeceği onun efendilerince de anlaşılmış ve sahaya Ekrem İmamoğlu sürülmektedir iddiası da üzerinde düşünülmesi gereken bir sav mıdır, bilemem. Ha bunu Ekrem Bey becerebilir mi? Hayır! Karşısında dimdik, kaya gibi duran büyük Türk milleti oldukça bin kere hayır! Bu da, aradan bunca yıl geçmesine karşın ABD'nin Türkiye'yi ve Türk milletini hala tanıyamamış olması gerçeğini bir kez daha ortaya koymaktadır. Biden'de az biraz mantık olsa, Türkiye'yi ve bu milleti iyi tanıyan Amerikalı, eski bürokratlara kulak verir ve Türkiye'yle yeniden iyi dost olmanın yollarını arar. Siyahi, olmanın dışında hiç bir özelliği bulunmayan, kafası da pek fazla çalışmayan Obama'nın çizdiği yolda yürümekten vaz geçer tez elden...