02 Mart 2021 Salı / 18 Recep 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Yakup KÖSE
ykose@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Kendilerini yalanlayanlar

23 Kasım 2020 Pazartesi

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin kurucuları arasında bulunan Ümit Özdağ’ın İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu’nun Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile irtibatlı olduğunu ve Millet İttifakı’nda yer alan partilerin yeni bir anayasa hazırladıklarını söylemesi üzerine şu tepkiyi vermişti: “Psikiyatrik vaka”!

Akşener, Özdağ’ın Kavuncu hakkındaki FETÖ’cü iddiası üzerine savcılık tarafından başlatılan soruşturmanın tamamlanmasını beklemeden Ümit Özdağ’ı partiden ihraç etti. Ya soruşturmanın neticesinde ve ardından gelecek muhtemel mahkeme safhasında Özdağ haklı çıkarsa!..

Cuma günkü yazımı bitirirken düştüğüm notu hatırlatayım da mevzuya öyle gireyim: “Meral Akşener’in dediği gibi “Psikiyatrik vaka” da var ama o vaka da içinde bulunduğu Millet İttifakı’nda yaşanıyor. İnşaallah Pazartesi günkü yazımda Millet İttifakı’ndaki ağır ve umutsuz “Psikiyatrik vaka”yı yazacağım.”

Mâlûm güruhtaki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kör düşmanlığının onlarda meydana getirdiği menfi tesirlerini devamlı yazıyorum; bu kör düşmanlığın ürettiği histeri nöbetleri çeşitli ahlâki zâfiyetlere, psikolojik vakalara sebep oluyor. Bunlar için yalan söylemek su içmek kadar basit.

Ahlâkî vaka: Yalan söylüyorlar.

Psikolojik vaka: Kendi yalanlarını kendileri yalanlarken yine yalan söylüyorlar. Birbirlerini tekzip ediyorlar, hatta kendi kendilerini tekzip ediyorlar; muhtemelen aynanın karşısına geçip aynadaki akislerine parmak sallayıp “Ulen köftehor, sen de az palavracı değilsin” diyorlardır.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kör düşmanlığı histerisi bunlara her şeyi yaptırır. Tedavi altına alınmaları gerekirken partilerinin başındalar ve en vahimi de ülkeyi yönetmeye talipler; bir de oturup yeni bir anayasa hazırlamışlar!

CHP/İP/HDP/Saadet cephesi, üniversitede anayasa dersleri veren CHP milletvekili Prof. İbrahim Kaboğlu başkanlığında dört partinin hukukçuları bir araya gelip “Ortak Paydalar Raporu” adı altında bir anayasa taslağı hazırlamışlar. 2018’deki Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi hazırlanan taslak, Erdoğan Cumhurbaşkanı seçilince kamuoyuna açıklanmamış.

Nedense taslağın hazırlanma süreci çok gizli tutulmuş. Öyle ki, o dönem İP’nin Genel Başkan Yardımcısı olan Ümit Özdağ’ın bile taslaktan haberi olmamış. Tâ ki 1 yıl sonra Birgün Gazetesi’nde taslakla alâkalı çıkan habere kadar. Haberde CHP/İP/HDP/Saadet cephesinin anayasa mutabakat metnini tekrar gündeme aldığı yazıyordu. Özdağ haberi yapan Uğur Koç’la görüşüp haberin kaynağının İbrahim Kaboğlu olduğunu öğreniyor.

O dönem İP’nin Genel Sekreteri olan Aytun Çıray’ı arayan Özdağ Çıray’ın da anayasa taslak çalışmalarından haberinin olmadığını öğreniyor. Bir partinin hem genel başkan yardımcısından hem de genel sekreterinden anayasa çalışması neden gizlenir; bu gizliliğin altında yatan psikolojik vaka nedir Sayın Meral Akşener, suçluluk psikolojisi mi!..

Ümit Özdağ kendi partisinden bilgi alamayınca CHP’li İbrahim Kaboğlu ile irtibat kurar ve anayasa taslağını elde eder ve bunu kamuoyuna açıklar. Akşener panikle anayasa çalışmasını ret eder; yıl 2019.

Geçen sene yaşananlar bu sene de yaşandı. Ümit Özdağ CHP/İP/HDP/Saadet cephesinin anayasa taslağını TBMM’de düzenlediği bir basın toplantısıyla halka açıkladı. Akşener geçen sene Kaboğlu’nu etki ajanlığıyla suçlarken bu sene de Özdağ’ı psikolojisi bozuk olmakla suçladı; Akşenir’in ‘psikolojik vakası’ devam ediyor!

Akşener yalanlayıp dursa da, panikle birilerini suçlasa da ortada bir anayasa taslağı var ve bu taslağı hazırlanmasına öncülük eden İbrahim Kaboğlu geçen hafta televizyonda canlı yayında CHP/İP/HDP/Saadet cephesinin yeni anayasa için ortak ilkeler belirlerdiğini söyledi.

Yeni anayasa çalışmasını yalanlayan bir diğer isim olan Kemal Kılıçdaroğlu da 3 gün sonra kendi kendini tekzip etti. Gelecek Partisi Başkanı Ahmet Davutoğlu ile yaptıkları ortak basın toplantısında Kılıçdaroğlu, “Millet ittifakı olarak bir araya geldik, ilkeleri belirledik” dedi ama aynı konuşmada “Anayasa çalışması yapmadık” diyerek yalanını yalanlarken kendini yine yalanladı; Sayın Kılıçdaroğlu neyin ilkelerini belirlediniz, yeni anayasanın değil mi!..

Daha fazla uzatıp da psikolojinizi bozmayayım!