21 Ekim 2020 Çarşamba / 4 RebiülEvvel 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

ASABİ ADAM
asabiadam@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Kertenkele tartışması bitmiştir...

04 Kasım 2014 Salı

Atv’nin yeni dizisi Kertenkele üzerinden yaratılmaya çalışılan “imamlara hakaret” tartışması cumartesi gecesi bitti.Bu saatten sonra da isteyen istediğini söyleyebilir. İddialı cümleler kurdum zira sonuçta en büyük karar verici halk değil mi?

Halk kararını verdi ve Kertenkele çok sıkı rakiplerinin de önüne geçerek reyting listesinde geceyi 3. sırada tamamladı.Demek ki halk diziyi kimilerinin göstermeye çalıştığı gibi algılamadı aksine bunun bir kurmaca olduğunu, dizinin hikayesinin imamlarla ilgili değil imam kılığına girmiş bir sabıkalıyla ilgili olduğunu gayet iyi gördü. Şimdi gelelim bir diğer önemli noktaya.

Bir dizinin bitirilmesi için kampanya yapmak isteyen yapar, kimsenin buna itirazı olamaz.Ama itiraz doğru sebeplerle dayandırılmalı, algı operasyonlarına ya da olmayan işlere değil.

Geçmişte de bir sürü dizi için benzer kampanyalar yapıldı, bitmesi için en fazla kampanya yapılan Muhteşem Yüzyıl, yıllar sürdü, her yayınında birinci oldu. Demek ki halk bir diziyi sevdiğinde televizyonculuğun altın kuralı işliyor ve o iş devam ediyor.

*          *           *

Halk Kertenkele tartışmasına noktayı koydu, konuyu kapattı ama konuşmamız gereken noktalar kaldı.Başlatılan kampanyanın arkasındaki itici gücü konuşmamız lazım öncelikle. Sonra Diyanet İşleri Başkanlığı dahil bu topa neden girildiğini de bir görmek fena olmayacak.

Sonuçta televizyon dizileri bir kurmacadır.Seyrettiğimiz bir oto-biyografi olsa ve içinde çarpıtma, karalama olsa yine anlarım ama Kertenkele tamamen hayali karakterler üzerinden yürüyen bir dizi.

*          *           *

Katolik Kilisesi gücü bilinen bir yapılanmadır. Resmi ve resmi olmayan yöntemlerle bir amaca hizmet eder. Baba filmini bir hatırlayalım o zaman. Vatikan Bankası’ndan para çalan, para aklayan piskoposlar gördük filmde hatta bu işerin üzerine giden Papa’nın Vatikan’da zehirlendiğini de...

Bitti mi derseniz bitmedi, kiralık katiller opera binasına papaz kıyafetiyle girdiler, sonra da cinayetlerini işlediler. Bu senaryoya Katolik Kilisesi tepki göstermedi zira sadece bir filmdi ki içinde Vatikan Bankası üzerinden gerçeğe göndermeler de vardı.

Kiralık katillerin papaz kıyafeti giymesine gelince, suçlular halkta güven uyandırdığı için din adamı kılığına girerler.Kertenkele de olan bu üstelik çok daha masum bir kandırmaca, mizah var bu dizide.

*          *           *

Halk kararını verdi dedim ya, iddia sahiplerine sormak lazım şimdi, bu ülkede yaşayan insanlar imamların aşağılandığı ya da rencide edildiği bir diziyi izler mi? Cevabınız, ki doğru cevap da o, izlemezse, o zaman artık herkes sussun...