03 Mart 2021 Çarşamba / 19 Recep 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Aziz ÜSTEL
austel@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Kılıçdaroğlu cumhurbaşkanı olsaydı.. Vah ki ne vah!!

05 Eylül 2020 Cumartesi

Osmanlı'nın son Cumhuriyet'in ilk siyasi partisi Halk Fırkasının, bu günün Türkiye'sinde, tıpkı İnönü'nün iktidarında olduğunca, halkla uzaktan yakından hiç bir ilgisi yok! Kılıçdaroğlu ne günü okuyabiliyor ne de olan biteni anlıyor. "Bizim Libya'da ne işimiz var! Yunanistan bize mi saldıracak ki aldık biz bu S400'leri?!" diyecek kadar dünyadan habersiz!

Uyduruk bir kaset tezgahı sonucu CHP'nin başına paraşütle inen Kemal Bey için "CHP'n in başına nasıl geldi, bu adam?" diye sorulduğunda, "bizi bunalımdan ancak o kurtarabilir" gibi ipe sapa gelmez bir cevap vermişti CHP soyluları. Ha az daha unutuyordum; İsmet İnönü'de bir "bunalım" öncesi Çankaya'ya çıkmıştı!!

"Uluslararası büyük bir bunalıma" doğru adım adım yaklaşıldığı ve bu bunalımdan Türkiye'yi selamete ancak Atatürk'ün yanında yetişmiş, devlet adamı kimliğiyle donatılmış İnönü'nün çıkarabileceği görüşüne sahip kimi generallerin desteğiyle CB koltuğuna oturan İnönü, Türkiye'yi tek başına yönettiği 12 yıllık sürede ülkeyi resmen perişan etmeyi başarmış. Rahmetli Atatürk 1937 yılında çıktığı son yurt gezisinden ağlaya ağlaya dönmüş, ülkenin, milletin perişanlığını görünce. Halbuki, İnönü Atatürk'e verdiği raporlarda 24 ilde elektrik 19 ildeyse telefon olduğunu bildirmiş. Atatürk gezisi sırasında, sadece Ankara, İstanbul ve İzmir'in bazı semtlerinde elektrik olduğunu görmüş. Telefonsa gene bu üç büyük ilimizde var; o kadar! Ankara'ya dönerken, treni Polatlı'da durdurmuş ve telgraf emriyle İnönü'yü Başbakanlıktan azlederek yerine Celal Bayar'ı atamış. Ölünceye kadar da İnönü'yle bir daha görüşmemiş. Millet 1950 seçimlerinde İnönü ve avanesini kapıya koyarak az da olsa, öcünü alabilmiş.

Rahmetli Bülent Ecevit'l koalisyon ya da azınlık hükümetleri kurabilen CHP, gene beceriksizliğin kurbanı olmuş. Ecevit sonrasında Baykal'la yola devam eden CHP sonunda Türk siyasi tarihinin en beceriksiz genel başkanı, Kemal Kılıçdaroğlu'nun yönetimine...yönetimsizliğine terk edilmiş. Günümüzde serseri mayın örneği, bir oraya bir buraya toslaya toslaya başını su üstünde tutmaya çalışıyor.Artık CHP kalmadı; HDP/PKK/THKPC koalisyonu var. İstanbul il başkanları Canan Kaftancıoğlu örneğin, bu koalisyonun kanlı canlı, anlı şanlı temsilcilerinden biri!

Kaftancıoğlu ilginç bir yapı sergiliyor. Üsküdar İlçe Başkanını yolluyor, Fahrettin Altun'un ev fotoğraflarını çektiriyor! Neden? Belli değil. Yarın Altun'un ayağına taş değse bundan kendisinin sorumlu tutulacağını kestiremiyor mu?

"Elime makineli alıp Soma'ya gitmek istiyorum!" diyebilen bir kafa yapısı işgal etmiş CHP İstanbul İl Başkanlığını! MLKP'nin kurucusuna "Hasan Ocak Selam!" diye mesaj gönderen de gene bu kafa yapısı!

Eğer bunları partinizden ihraç etmezseniz, yakın gelecekte tarihin tozlu sayfalarına gömüleceksiniz. Yahu siz bu gün Sağlık Bakanı Fahreddin Koca'yı bile karalıyorsunuz. Hani canıyla başıyla çalışan Sağlık Bakanımızı!

Yalnız şunu da unutmayın: Bu gün Türkiye'de herkes, ağız birliği etmişcesine :

"İyi ki Kılıçdaroğlu ve CHP iktidarda değil; yoksa niceydi halimiz diyor!!!"