23 Ocak 2021 Cumartesi / 9 CemaziyelAhir 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Ahmet KAPLAN
akaplan@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Kılıçdaroğlu Türkiye’yi İzmir gibi yönetirse!

07 Aralık 2014 Pazar

Geçen hafta CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir'de bir dizi programlara katılarak iş dünyasına seslendi. Kılıçdaroğlu, İzmir'de yaptığı konuşmalarda, İzmir güzellemesi ve CHP iktidara gelirse Türkiye'nin nasıl yönetileceğine dair açıklama yaparak, niyet beyanında bulundu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, daha önceki ziyaretlerinde olduğu gibi Belediyecilikte İzmir'i Türkiye'ye örnek gösterdi. "Bütün Türkiye İzmir gibi olsun. Ankara tam bir köy görünümündedir. Ama İzmir öyle mi? Ülke nasıl yönetilir görmek istiyorsan İzmir'e gel” diyerek iktidara geldiklerinde de Türkiye'yi İzmir gibi yöneteceklerini anlattı. İzmir'i tanıyan herkes bilir ki şu anki görünümü Ankara'nın 20 yıl önceki durumundan farksızdır.

Yönetme kısmına geldiğimizde ise kentin iyi yönetildiğini söylemek ve buradan bir Türkiye modellemesi çıkarmak, gerçeklerden habersiz olmak demektir. Evet, İzmir dünyada hızla gelişen metropolleri arasında 4. sırada geliyor. İzmir geleceği parlak olan bir kenttir. Ama kimse bu tablonun yerel yönetimlerin başarılı hizmetlerinden kaynaklandığını söyleyemez. Özel sektör dinamizmi en öncelikli faktördür. Buna da yerel yönetimler bin bir türlü zorluklar çıkartıyor.

İzmir'de yerel yönetimlerin başarılı olduğunu söylemek, halktan kopuk bir anlayışla mümkündür. İzmir denizdir, ama denizden uzaktır. Kıyı tasarımları şehirle denizi birbirinden uzaklaştırmıştır. Kentin üstüne çöken kabus gibi körfez kokusu da ayrı bir derttir. Ulaşımda ve diğer hiçbir konuda denizden yeteri derecede faydalanılamıyor. Oysa İzmir toplu ulaşımı tam bir felakettir. Balık istifi taşınan insanlar saatlerce işine, evine gitmek için nasıl mücadele veriyor, görmek ve yaşamak gerekir. Daha önceki gün halkın isyanını bütün ulusal medyada gördük. Ama yerel yönetimler kulaklarını kaparlar, halkın sesini dinlemezler. Kentin altyapısı çökmüş durumdadır. Ufak bir yağmurda kenti sel götürür. Daha çok şey söylemek mümkün ama nihai amacım olumsuzlukları sıralamak değil, İzmir'in iyi yönetilmeye ne kadar ihtiyacı olduğuna işaret etmektir.

Acaba diyorum, Sayın Kılıçdaroğlu İzmir gerçeklerinden bu kadar uzak olabilir mi? Eğer gerçekten sanıldığı kadar uzak ise bu bir Genel Başkan için büyük bir eksikliktir. Eğer İzmir gerçeklerini biliyor olmasına rağmen bunu söylüyor ve gerçekten Türkiye'yi İzmir gibi yönetecekse, bu ülkenin geleceği kayıp demektir.

İzmir iyi yönetilse CHP iktidar olurdu

Sayın Kılıçdaroğlu, İzmir gerçekten iyi yönetiliyor olsaydı her şeyden önce CHP'nin iktidar olması gerekirdi. Ama her şeye rağmen Türkiye'yi İzmir gibi yönetmeyi düşünüyorsanız, o zaman partili üyeleriniz arasında bir anket yapın. Tarafsız İzmirlilere sorun. İzmir'de Aziz Kocaoğlu'nun İzmir'i çok iyi yönettiğine dair olumlu sonuçlar alırsanız bende bunu yayınlamaya hazırım. Ulaşımdan altyapıya, çöp sorunundan genel hizmetlere kadar Belediye hizmetlerinden ve yönetiminden İzmir'liler ne kadar memnun? Sayın Kılıçdaroğlu, İzmir isyanda! Bunları neden görmezden geliyorsunuz. İzmir Türkiye'nin en kötü yönetilen kentlerinden birisidir. İzmir'e gelen herkes kentten hayal kırıklığı ile ayrılıyor. Aziz Kocaoğlu sizi efsunladı mı? Ya da siz bu kentle dalga mı geçiyorsunuz?

İzmir'de alınan oranlar Aziz Kocaoğlu'nun şahsına verilen oylar değildir. CHP kurumsal kimliğine konjonktürel ve kerhen verilen oylardır. Bu oyları da kötü ve başarısız yönetimle uzun süre koruyamayacaksınız, bunu bilin. İzmir'de kimi dinleseniz yerel yönetimlerin vurdumduymazlığına, aymazlığına isyan edecektir. Bu nedenle siz siz olun sakın İzmir'de Kocaoğlu'nun başarısız yönetimini örnek göstermeyin. Ankara ile hiç kıyaslamayın. Bu size de partinize de İzmirliye de kötülüktür. Türkiye'nin İzmir gibi yönetilmesi bütün Türkiye'ye kötülüktür.