Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Hüseyin GÜLERCE
hgulerce@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Kılıçdaroğlu’na “kontrollü” 5 soru

25 Ocak 2020 Cumartesi

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, 15 Temmuz darbe girişimine, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’den birkaç gün sonra “kontrollü darbe” yaftası yapıştırdı.

Akıl almaz bir perdeleme, sulandırma çabasıydı. Yüzlerce yargılamadan sonra ortaya çıkan gerçeklere rağmen CHP lideri bu çarpıtmadan vazgeçmedi.

Şimdi kendisine bu “kontrollü” algı operasyonu ile ilgili sadece 5 soru soralım.

1. FETÖ’nün, 2014 yerel seçimlerinden itibaren CHP ile aleni işbirliği var. Kılıçdaroğlu’nun da bütün FETÖ hamlelerinde, öncesinde/sonrasında bu yapıyı övmesisi var. CHP’nin temellerine ters bu köklü değişim, Baykal’ın bir kaset komplosu ile Genel Başkanlığı bırakması ve sürpriz bir şekilde Kılıçdaroğlu’nun başa geçmesi ile oldu.

Soru: Bu operasyon kimin kontrolündeydi?

2. FETÖ’nün 17/25 Aralık emniyet/yargı siyasî darbe teşebbüsünden 15 gün önce Kılıçdaroğlu, “üç düşünce kuruluşu bizi davet etti” diyerek Washington’a gitti. Bunların tamamı FETÖ kuruluşuydu. Kılıçdaroğlu, dönüşte Samanyolu TV’de “Erdoğan yurt dışına kaçacak ama yakalayıp getireceğiz” dedi.

Soru: Bu tezgâh/tertip, kimin kontrolündeydi?

3. Kemal Kılıçdaroğlu’nun 5 başdanışmanı FETÖ ile irtibatlı.

Rasim Bölücek: FETÖ'den tutuklu yargılanan eski MİT mensubu Enver Altaylı'nın Rasim Bölücek'le 2 ayrı telefon hattından tam 1159 görüşme yaptığı tespit edildi.

Fatih Gürsul: FETÖ'nün İstanbul Üniversitesi'ndeki akademik yapılanmasına ilişkin davada "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 10 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Murat Aksoy: FETÖ'nün medya yapılanmasına ilişkin davada 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırıldı. "Darbe girişimi" soruşturmasında da iki kez ağırlaştırılmış müebbet isteniyor.

Alper Keten: Örgütün haberleşme programı ByLock'tan FETÖ yöneticileriyle irtibat kurduğu tespit edildi. Yakalanamadı. Yasa dışı yollardan yurt dışına kaçtığı düşünülüyor

Ahmet Caner Yenidünya: Aynı zamanda CHP eski Parti Meclisi Üyesi. 672 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'yle Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyeliğinden ihraç edildi.

Soru: Bu isimler Kılıçdaroğlu’na kimler tarafından teklif edildi, bu yerleştirmelerde kontrol kimdeydi?

4. 15 Temmuz’la ilgili 272 darbe davasında 1.225 sanığa ağırlaştırılmış müebbet, 1.180 sanığa ise müebbet hapis cezası verildi

Ağırlaştırılmış müebbet cezasına çarptırılan sanıklardan 71’i general, 830’u subay. Müebbet hapis cezası alan general sayısı 20, süreli hapis cezası alanlar 18. 410 subay müebbet, 661 subay da süreli hapis cezası aldı.

Soru: Tamamı darbede etkin konumlara yerleştirilmiş bu üniformalıları 25 senedir kim kontrol ediyordu?

5. Dün açıklama yapan HSK Başkanvekili Mehmet Yılmaz, 15 Temmuz darbe girişiminden, olağanüstü halin kaldırıldığı 31 Temmuz 2018'e kadar 3 bin 900'den fazla hâkim ve savcının ihraç edildiğini söyledi. Şu anda 400 hâkim/savcı ile ilgili soruşturma da devam ediyormuş.

Soru: Bu sayıda yargı mensubu (ki, onlarca da yüksek yargı mensubu var) öğrenciliklerinden itibaren kimin kontrolündeymiş?

Kılıçdaroğlu hayatının yanlışını yaptı. Bir ihanetin üstünü örtmeye kalktı.

Böylesine bir gaflet, sonuçları itibariyle ihanete denktir…