Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Yakup KÖSE
ykose@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Kılıçdaroğlu’nun çok özel zaafı

15 Ocak 2020 Çarşamba

İlgezdi ailesi, son dönemde CHP’nin nâm salmış ailesi.

Battal İlgezdi, İstanbul Ataşehir Belediye Başkanı.

Eşi Gamze Akkuş İlgezdi, CHP İstanbul Milletvekili.

Rezidans skandalı ve arabalarında işlenen cinayetle gündeme gelen İlgezdi ailesinin yeni bir marifeti ortaya çıktı.

Ataşehir’deki bir kuaföre giden CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, kendisine yeterince ilgi gösterilmediği ve sırasını beklemesi hususunda ikâz edildiği gerekçesiyle kuaför salonunu, belediye başkanı olan kocasına kapattırmış!

Rezalet medyaya yansıyınca ilk önce inkâr ettiler ama kapatılan kuaför salonunun sahibi belgeleri kamuoyuyla paylaşınca mevzunun doğru olduğu ortaya çıktı.

2017 senesinde Ataşehir Belediyesi’ndeki yolsuzluklar sebebiyle görevden alınan Battal İlgezdi, 2019 yerel seçimlerinde, müstehcen kasetten CHP’ye ataması yapılan Kemal Kılıçdaroğlu tarafından tekrar aday gösterildi ve seçildi!

Hatırlarsınız, Gamze Akkuş İlgezdi “Ataşehir rezidans kraliçesi” olarak tanınır. Ataşehir’de kime sorsanız gösterirler!

2015 senesinde Gamze Akkuş İlgezdi’nin üzerinde, 3’ü rezidans dairesi olmak üzere 16 daire gözüküyor. Tabiî ki geçen 5 senede bu verilerde bir değişiklik olmuş olabilir. Tevafuka bakın ki, Gamze Akkuş İlgezdi’nin rezidans dairesi sahibi olduğu rezidansta Kılıçdaroğlu’nun kızının da dairesi çıkmıştı!

Haber Türk yazarı Sevilay Yılman dünkü yazısında, Kılıçdaroğlu’nun kuaför kapattırmak hâdisesine çok kızdığını ama İlgezdi ailesine bir ceza veremeyeceğini yazdı. Sebep olarak da çok özel bir zaaftan bahsediyor: “Ben yine de herhangi bir disiplin uyarısı filan olacağına inanmadığımın notunu düşmek istiyorum.

Çünkü bana kalsa hiçbir şey için değil, sırf bu hareket için bile olsa karı/koca İlgezdileri partiden tümden ihraç edilmesi için gereken tavrı alırım...

Ama zor!

Çünkü Kemal Bey’in İlgezdilere ben dahil, CHP’yi bilen tanıyan hiçbir meslektaşımın anlam veremediği şekilde çok özel bir zaafı var.

Tabii partide siyaset yapan, kan bağı olan insanlara bile böyle bir zaafı olmayan Kılıçdaroğlu’nun Battal İlgezdi ve eşi Gamze İlgezdi ile ilgili bu sonsuz kredisinin nedeni elbette çok merak ediliyor...”

Sevilay Hanım gibi ben de Kılıçdaroğlu’nun İlgezdiler’e olan çok özel zaafı merak ediyorum.

İçişleri Bakanlığı müfettişlerinin geçen sene hazırladıkları raporda Battal İlgezdi’nin, kentsel dönüşüm projesi üzerinde yükselen Trendist Ataşehir adlı site kapsamında belediyeyi 82 milyon TL zarara uğrattığı belgelenmiş. Battal İlgezdi'nin belediyeyi zarara uğrattığı projede, CHP Milletvekili olan eşi Gamze İlgezdi Akkuş'un kardeşinin 2, annesinin ise bir rezidans dairesi olduğu da ortaya çıkmış.

Yolsuzluk sebebiyle görevden alınan ve yolsuzluğu belgelenen birini tekrar belediye başkanı seçtiren Kılıçdaroğlu İlgezdi ailesine neyin bedelini ödüyor?

İlçe belediyesi çapında bile zaaf gösterebilen Kılıçdaroğlu acaba daha büyük çapta hangi mevzularda hangi zaafları var?..