27 Ocak 2021 Çarşamba / 13 CemaziyelAhir 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Ersoy DEDE
ersoydede@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Kim bu çocuğun katili çıksın ortaya!

06 Ekim 2019 Pazar

9 yaşındaki Vail canına kıydı. Sınıf arkadaşları tarafından Suriyeli olduğu için dışlanmak canına tak etmişti. Sadece arkadaşlarının değil bir öğretmeninin de ona kötü davrandığı söylendi. Ben buna ihtimal vermiyorum. Benim öğretmenim öyle şey yapmaz. Ama Vail’in arkadaşları. Ah o akran zorbalığı. Arkadaş ben 9 yaşındayken ne Alevi/Sünni bilirdim, ne Türk/Kürt ne Arap, ne de başka bir aidiyet. Nereden biliyor bu çocuklar da Vail’e Suriyeli diye diş biliyordu peki? Çünkü her gün evlerinde o faşist çığlık yükseliyor. Çünkü anne/babalarının takip ettiği Sinan Oğan gibi Ümit Özdağ gibi adamlar, kendi politikalarına Vail’i alet ediyor. “Suriyeliler defolsun gitsin” diye kamuoyu oluşturuyorlar. Bir kişi bir kişidir. Vail gitti işte. Mutlu oldunuz mu? Bir kişilik daha yer açıldı. Kusura bakmayın kapısına kendini astığı mezarlıkta bir metrelik toprağa gömüldü küçücük bedeni ama.. Artık ona da bir şey demezsiniz umarım.

 

Hayvanlarla ilgili yasaya bir minik katkı

Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu'nun taslak raporu önümüzdeki günlerde meclise sunulacak. Kuşkusuz son derece önemli tespit ve teklifler içeriyor. Bu yönüyle bir hayvansever olarak teşekkür ederiz. Yalnız eksik bırakılmasından kaygılandığım bazı noktalar var.. Madde madde  teklif ediyorum, kabul buyurunuz.. 

1) Sokak hayvanlarının her ne sebeple olursa olsun yerlerinin değiştirilmesine imkan sağlayacak bir madde olmamalı..

2) Site ve iş yerleri yerleşkelerinde bulunan hayvanlar, o yerin yasal sahiplerinden korunmalı. Site yönetmeliğine konulan;  ‘sokak hayvanlarına yemek-su verilemez’ gibi maddeler yok hükmünde sayılmalı. 

3) Sokak hayvanlarının apartman bahçesi yahut sitelerden atılması karşısında site yönetimlerine ağır yaptırım getirilmeli. Bununla memur edilmiş makamların netleştirilmesi sağlanmalı.  

4) Trafik kazası dışında bir sokak kedisini tedavi ettirmeye kalktığınızda belediyeler topu birbirlerine atıyor. Göz iltihabı olan kediye de, başka köpekler tarafından ayağı ısırılmış köpeğe de anında müdahale edecek ekipler bulundurulmalı. 

 5) Anlaşılıyor ki, çabuk terk edemesinler diye sahiplendirmek zorlaştırılıyor. Bu çok yanlış. En kolay nasıl sahiplenecekse o yol izlenmeli. Evcil hayvanını terk edene verilecek para cezası ise o hayvandan vazgeçmiş olan sahibini başka yollara sevk edebilir, buna dikkat edilmeli.  

6) Avcılık ve deney için hayvan kullanımı konusunda çok sıkı denetimler yapılmalı.  

Ve son not.. Bu yazıdan sonra olacakları biliyorum. Belediye başkanları tek tek, ‘ama biz böyle değiliz’ demeye başlayacaklar.. Kimse bu konuda kendi reklamını yapmasın.. Şurada bir kaç kişiyiz, hepimiz neyin ne olduğunu biliyoruz...

 

Mankenin güzel olmaması gerektiğine en somut örnek

Dünyaca ünlü bir marka podyumda kıyafetlerini taşımak üzere görece çok da süs bebeği gibi olmayan bir kadın mankenle anlaşmış. Dünya şimdi Frida Kahlo’ya benzeyen o genç kadını konuşuyor. Yapılan uzman yorumlarındaysa artık moda dünyasında birbirinin aynı mankenlerin tercih edilmemesinin doğru bir yol olduğu söyleniyor. Hatta biraz çirkin modeller kullanmanın önemine işaret ediliyor. E iyi de bu yeni değil ki. Bakın Ünlü modacı Şinasi Günaydın seneler evvel beni smokinle podyuma çıkararak bu işin öncülüğünü yapmıştı. Daha ötesi var mı?