28 Ocak 2021 Perşembe / 14 CemaziyelAhir 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Resul TOSUN
rtosun@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Kirli tezgahta rol alan kuklalar!

15 Ocak 2019 Salı

25 Aralık 2018 günü İsrail istihbarat sitesi olan DEBKA’da yayınlanan rapor,BAE ve Mısırlı subayların Münbiç’e istikşafi bir ziyarette bulunduklarını ve çekilecek ABD askerlerinin yerini alma hazırlığı yaptıklarını haber veriyor! 

Aynı rapor bir yandan da Beyaz Saray’ın Veliaht  Muhamed b. Zayed ve Sisi ile çekilen ABD askerlerinin yerine Mısır ve BAE askerlerinin yerleştirilmesiyle ilgili görüşmeler yaptığını, Beşşar Esed’in de buna onay verdiğini  aktarıyor. 

Arap ülkelerinin son zamanlardaEsed’e meşruiyet kazandırma yarışı da hatırlanacak olursa tezgah biraz daha netleşmiş oluyor.   

*** 

Bir başka haber de Londra merkezli Middle East Eye kaynaklı. Buna göre İsrail, Mısır, BAE ve Suudi Arabistan'ın istihbarat şefleri Türkiye'yi hedef alan gizli bir toplantı yaptı. Bu habere göre bir Körfez ülkesindeki toplantıdaİran ve Türkiye'nin bölgedeki etkinliğini kırma kararı alındı. Mossad Başkanı Cohen “İran'ın gücü kırılgan, gerçek tehdit Türkiye'den geliyor” dedi.  

*** 

Medyaya sızan bu haberler aslında müttefikimiz görünen ABD dâhil, bölgedeki emperyal güçlerin kuklası Arap yönetimlerinin asıl hedeflerinin DAİŞ veya iddia ettikleri gibi İran yayılmacılığı olmadığı asıl hedeflerinin Türkiye olduğunun açık fotoğrafıdır.. 

Bölgeyle ilgili B planı olmadığı anlaşılan ABD, Trump’ın çekilme kararıyla inisiyatifi neredeyse tamamen İsrail’e bırakmış durumda. 

Twitter üzerinden hamleler yapanTrump’ın ekonomik tehdidi, niceliği bilinmeyen 20 millik  güvenlik şeridi taktiği vePentagon ile anlaşmazlığı süredursun İsrail kendince bölgeyi dizayn etme planını uyguluyor!   

*** 

Tarihin cilvesine bakın ki 100 yıl önce Osmanlıyı parçalamak için İngilizlerle koalisyon kuran kimi Arap kardeşlerimiz şimdi İsrail ile kurdukları koalisyon ile Türkiye’nin güneyinde bir Arap NATO’su kurma peşindeler. 

100 sene önceki koalisyon İsrail’in kurulmasını sağlamıştı şimdi ise İsrail güdümünde sözde bir Kürt devleti kurmayı planlıyorlar. 

Ama bu sefer plan işlemiyor. İşleyemiyor çünkü karşılarında oyunun farkına varan ve tedbirini alan bir Türkiye var. 

Türkiye’nin kararlılığını gören şebeke, binlerce tır silah ve mühimmat verdikleri Peşmergenin direnemeyeceğini gördükleri için şimdi BAE, Suud ve Mısır askeri göndermeyi planlıyorlar.   

*** 

Sadece planlıyorlar hayata geçirme imkân ve ihtimali sıfır olan bir çaba. 

Muhal farz gönderdiklerini düşünelim. BEA ve Suud ordusu bırakın dışarda savaşmayı kendi vatanlarını korumaktan bile acizdirler. Asıl misyonları kendi halklarına kaşı yönetimi korumak olan bu orduların Türk ordusunun karşısına çıkma cesareti bile gösteremeyeceklerini söylesek abartmış olmayız. Yemen’de yıllardır üç buçuk çapulcunun karşısında varlık gösteremeyen bu ordu mu Türk ordusunun karşısına çıkacak? 

Mısır ordusu desen yıllardır bir avuç İsrail ordusu karşısında varlık göstermekten aciz bir konumda. 

Bırakın, BAE Suud ve Mısır askerini, Arap ordularının tamamı 8 sene İran’a karşı Saddam’ın yanında yer aldılar da ne oldu?! 

Bir karış ilerleyebildiler mi? 

Aksine yıllarca birikmiş olan silah stoklarını bitirdiler ve silah tüccarlarını zengin ettiler!   

*** 

Geçin bunları. 

Savunma sanayiinde %70’lere varan yerli üretimiyle, kendi güvenliğini kendi kararlarıyla sağlamaya çalışan yönetimiyle ve dirayetli başkanıyla Türkiye, kurulan tuzakları ve tezgahları bozma istidadına sahiptir hamdolsun. 

Rabbim ihlas ve istikametten ayırmasın. 

Espri nüktedan bir dostumdan geldi, dedi ki: ‘Bazen, bu zor günlerde Kılıçdaroğlu başkan olsaydı diye düşünüyorum da bu soğukta beni ter basıyor!’