Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Ahmet KAPLAN
akaplan@stargazete.com
Yazarın Sayfası

MHP ve CHP gerginliği sonuçları nasıl etkiler?

24 Kasım 2013 Pazar

Geçen yazımda kısmen dile getirdiğim MHP-CHP gerginliğinin seçim sonuçlarına etkileri konusuna değinmek istiyorum. Son zamanlarda Ege bölgesinde özellikle Aydın ve Manisa üzerinde gelişen CHP-MHP gerginliği biter mi? Yoksa bu gerginlik giderek tırmanış gösterir mi? Türkiye geneli ve Ege Bölgesinde seçim sonuçlarını etkileyecek bu gerginlik hangi partinin lehine veya aleyhine olabilir?

Manisa ve Aydın’da yaşanan tartışmalar farklılık gösterse de temelde iki parti arasında ipleri geren ve geçen seçimlerde zımmen yaşanan ittifakı çatlatacak nitelikler taşımaktadır. Önce Manisa’da yaşanan tartışmalara bakalım. CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören, geçen seçimlerde yaşanan ittifakı bir nevi itiraf ederek, 2014 Mart seçimlerine ilişkin, “Oylar bu kez CHP’de toplansın” diyerek fitili ateşledi.

CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören, “MHP, 2009 yerel seçimlerinde CHP seçmeni üzerinde etkili oldu. 2009’da CHP seçmeni sırf AK Parti kazanmasın diye merkezde MHP’li Cengiz Ergün’e oy attı. Manisa’da artık 2009’un tam tersi bir siyasi tablo ile karşı karşıyayız. Şimdi güçlü olan biziz. MHP’nin Manisa’da bizi desteklemesini beklemiyoruz ama seçmenin sağduyusuna inanıyoruz. Kimse kusura bakmasın, sandıkta bir ittifak olacaksa adres CHP’dir. Oy toplama sırası bizde” diye konuşuyor.

MHP İl Başkanı Mehmet Ödevli ise sıra bizde tartışmasına, “Başarıyla çıkacağımız bir sonuca giderken, sırayı CHP’ye kaptırmayız. İstiyorlarsa bizim adayımızı desteklesinler” diyerek rest çekiyor.

Aydın’a geldiğimizde CHP Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’na karşı son zamanlarda muhalefetin başını adeta MHP çekiyor. MHP, Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun sadece şov yaptığını iddia ediyor. MHP Aydın Milletvekili ve Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ali Uzunırmak, Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nu yalan yanlış bilgiler ile bir propagandanın içine girdiğini ve bu yanlış propagandanın da Belediye’nin imkanları ile hazırlanan gazetelere bastırılıp köylere kadar dağıtıldığını belirterek, “Vatandaşlarımız göz boyamak için dağıtılan yardımlara ve köylerin girişlerindeki billboardlara kanmasınlar. Merkez ilçede yaşananlar, vatandaşlarımızın memnuniyetsizliği, zalimlikler, haksızlıklar ve her türlü üçkağıt, gözler önüne serilecek” diyerek Başkan Çerçioğlu’nu ikiyüzlü siyaset yapmakla suçluyor.

MHP ve CHP arasında yaşananlar elbette bu iki kentle sınırlı değil. Son zamanlarda birçok kentte benzer sıkıntılar yaşanıyor. İlginçtir şimdiye kadar İzmir ve Ege’de CHP’li yerel yönetimlere yönelik büyük oranda sessizliğini koruyan MHP bu sefer sesini yükseltmeye başladı. Bu neyin işareti olabilir. Kuşkusuz bu durum mart ayında bazı dengeleri çok etkileyecektir. Aslında işin özü Manisa’da yaşanan tartışmalarda yatmaktadır. Geçen seçimlerde MHP tabanı belirli yerlerde CHP’ye oy verirken, CHP’de Manisa’da olduğu gibi güçlü olduğu yerlerde MHP’ye oy verdi.

Son gelişmeler gösteriyor ki bu doğal ittifaklar çatlamaya başladı. MHP tabanının artık CHP’ye kayması daha zor görünüyor. Çünkü MHP artık geçmişte CHP’ye yansıyan desteğin artık belirli il ve ilçelerde kendisine verilmesini istiyor. CHP ise çeşitli nedenlerle buna yanaşmıyor. Bu gelişmeler sadece İzmir’de, Ege’de değil, birçok kentte seçimin kaderini değiştirebilir. 2014 Mart’ın yaşanacak seçimler bunun bir testi olacaktır.