03 Aralık 2020 Perşembe / 17 RebiülAhir 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Yiğit BULUT
yigitbulut@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Murdoch- Diekmann- Malum Medya...

19 Ekim 2015 Pazartesi

Dün bir başlık açmış ve “Murdoch çetesinin Türkiye’deki uzantıları kimler sorusunu sormuşum... 

Sizlerden konu hakkında birçok yorum, bilgi ve belge geldi...Verilen tepkiden de anladığım konu önemli ve Türkiye ayağı incelenmeden “malum medya” baskısı ile konu kapatılmış... 

Sevgili dostlar, bu konuyu olay yaşanırken ele almış Murdoch çetesinin geçmişte Türk basınında bazı isimlerden nasıl övgüler aldığını “alıntılar”la sizlere aktarmış, yine Türkiye’de bazıları tarafından el üstünde tutulan Rebakah Brooks’un “çetenin liderlerinden” biri olduğunun altını çizmiştim...Tekrar etmemde yarar var; o günlerde izlediğim çizgide bulduğum “detaylarda” yanılmadım, Rebakah o dönemde tutuklandı, kefaletle serbest kaldı ve “dinleme” çetesinin geri kalanları için o dönemde harekete geçildi...SKANDAL ÇOK BÜYÜKTÜ ve UNUTULMADI !

Dün yaptığım tespitler sonrası konuyu bugün biraz daha olgunlaştıralım. Bir adam var ve hangi ülkede medya “DEVLET VE HÜKÜMETLERE” operasyon düzenliyor hatta darbe yapmaya kalkıyorsa, o adamın o ülkenin “malum medya” grupları ile çok yakın ilişkileri ortaya çıkıyor ! NE TESADÜF AMA !

Bu arkadaş her yerde var! Murdoch’un yakın çevresinde, yönetiminde, Rebakah’ın yanı başında, “411 el kaosa kalktı manşeti atıldığında; öncesinde ve sonrasında Türkiye’de ve o manşeti atan gazetenin yönetiminde”! Almanya’da evler, yakılarak öldürülen Türkler’i gündeme taşımak adına atılan “yak bir Türk manşeti” sonrası Kerem Çalışkan ve Yiğit Bulut’a yapılan Alman Devlet merkezli operasyonun merkezinde, İngiltere’de “dinleme skandalında” tutuklanan isimlerin telefon kayıtlarında, Türkiye’de kriz-darbe-devalüasyon spekülasyonlarında, 28 Şubat ve benzeri süreçlerde... HER YERDE, HER YERDE !

Hatta dahası da var; “Murdoch ve Türkiye’deki bazı basın kuruluşlarının ortak paydası”!

Tekrar ediyorum; İngiltere’deki skandalların “odağındaki” isim ile Türkiye’de “411 el kaos’a kalktı” manşetini atan ve öncesinde-sonrasında “halkın iradesine kastedenlerin” en yakınındaki isim hep aynı; KAI DIEKMANN...

Peki Türkiye’de hiç itibarı olmayan malum medya bulvar gazeteleri tadında olan bir gazetenin yayın yönetmeni olan bu şahsın bu ÜLKELER, ŞİRKETLER ve şahıslarla ne işi var !

Sonuç 1: Murdoch dosyasının “Türkiye uzantısının detayları” çok ama çok önemli !  

Sonuç 2: Önemli ama “arkasından çıkabilecek isimler” çok büyük ve küresel olduğu için bu operasyonu başlatmak büyük cesaret ve çok sert bir irade gerektiriyor.

Sonuç 3: Yargı bu konuda acilen harekete geçmeli. Türkiye’deki “28 Şubat benzeri” darbe denemelerinden, finansal manipülasyonlar ve “dinleme-şantaj-montaj” dosyalarına kadar bu süreçlerin arakasında ucu “Murdocch skandallarında ortaya çıkan” bu yapılanma var !

NE YAZDIĞIMI çok ama çok iyi biliyorum...Acil adım atılmalı ve bu dosya BAĞIMSIZ YARGI tarafından açılmalı...

Önemli not: Bir GSM şirketinin Yunanistan’da ortaya çıkan dinleme skandallarını belki biliyorsunuz, belki atladınız. Yunanistan’da Devlet adamlarının telefonları geçmişte bir GSM şirketi tarafından dinlendi, konu kapatıldı. Şimdi sıkı durun; Murdoch skandallarında ortaya çıkan dinlemeler ile bu GSM şirketi arasında “aynı ortak isimler” sahne almış olabilir mi ! Dikkatli sorgulayın, devam edeceğiz...