18 Nisan 2021 Pazar / 6 Ramazan 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Serdar AKBIYIK
sakbiyik@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Müslüm Baba vs Fredy Mercury

04 Kasım 2018 Pazar

Sinemalarda iki biyografi içerikli film birbirine rakip oldu. Müslüm Baba ile Freddy Mercury’nin hayatını anlatan Bohemian Rapsody izleyicinin karşısında birbirine alternatif iki seçenek olarak duruyor. Bizim tercihimiz Müslüm...

Bu haftanın vizyonunda Bohemian Rapsody’i görünce, ilk kez bu kadar iyi bir Türk filmini kendi türündeki yabancı filmle iç rahatlığıyla karşılaştırabilirim diye düşündüm. Çünkü sinema yazarı olduğumdan beri bu tür karşılaştırmalar yapmak zorunda kaldım. Hep memleket sinemasını gönlümde ayrı koydum. Onun için de zorlama bir avantaj sağladım Türk sineması örneklerine. Veya çok yüklenmedim. Müslüm’ü seyrettiğimde ilk kez en küçük ayrıntısına kadar planlanmış bir Türk filmiyle karşılaştım. Öyle ki Müslüm Gürses’in acılarla dolu hayatı anlatılırken bu büyük acıların yanında güvercin kafesinin açık kalan kapısından sızan açgözlü kedinin bile filme büyük etkisi vardı. Biraz sulugöz bir adamım, özellikle baba-oğul ilişkileri beyazperdede beni çok etkiler. Ama Müslüm’ü seyrederken yıllar evvel Babam ve Oğlum filminde verdiğim tepkiyi bütün salonla birlikte verdim. Bütün duygudan uzak teknik eleştiriler ve sinema sanatının gereklerini gözlemlemekten çok daha önemli bir filmi izlerken akıttığım gözyaşları. Sırf o gözyaşlarına bile dayanarak bu film olmuş diyebilirdim. 

Bohemian Rapsody’i ise Freddy Mercury’nin hayatını anlatıyor ki Queen grubunun herşeyi olan bu adam gençliğimin en unutulmaz sesidir. Bohemian Rapsody’i Müslüm filminden çok daha fazla içselleştirebilirdim. Sonuçta Müslüm ile büyüyen bir sosyal sınıftan gelmiyorum. Hatta 1990’larda toplumda kendini belli eden rüzgar yüzünden Müslüm Gürses’ten uzak durduğumu bile söyleyebilirim. Müslüm filmi bütün bu duyguları sildi attı. Bunda filmin senaryosunu yazan Hakan Günday’la, Gürhan Özçiftçi’nin büyük etkisi var. Müslüm’ün yönetmeni Can Ulkay çektiği her filmle çizgisini daha da yukarı taşıyor. Ayla, Sarıkamış Çocukları’ndan iyiydi. Müslüm ise hepsinden daha iyi. Müslüm filminin bir diğer yönetmeni Ketche (Hakan Kırkavaç) ise romantik filmlerdeki tecrübesini Müslüm’e taşımış. Müslüm Gürses’i canlandıran Timuçin Esen’e gelirsek, kendisini biraz kaybedilmiş bir değer olarak algılarım hep. Gönül Yarası, Senin Hikayen gibi filmlerde kalitesini kanıtlamışken, oyunculuk yerine müzik veya dizilerle biraz dağılmış bir isimdir benim için. Ama Müslüm’de bana keşke Hollywood’ta olsaydı da adam gibi bir endüstri içinde dünya yıldızı olsaydı dedirtti. Filmde kendi seslendirdiği şarkıları beğensem de sesinin tonunun Müslüm Baba’dan ince kaldığını söylemeliyim. Ama oyunculuğu 10 numara. Aynı başarıyı Müslüm Gürses’in yeni yetmelik dönemini canlandıran Şahin Kendirci’nin yakalamış. Hem fiziği hem de yanık sesiyle rolüne tam oturmuş. O kadar başarılı ki Muhterem Nur ona Bodrum Türk Filmleri Haftası’nın kapanış töreninde Müslüm Gürses’e ait sazı hediye etmişti. Müslüm Gürses’in hayat arkadaşı bu komplimanı yapıyorsa ben ne desem az kaçar artık onun performansı için. Bohemian Rapsody’e gelirsem filmin yönetmeni Bryan Singer, Hollywood’un ağır topu. Ama bu gibi yönetmenler Amerikan sinemasının kendi teorisi içinde üretirler. Ne bir adım ileri atarlar ne geri. Yani kalitesi bellidir ve hep o çizgiyi korur. Freddy Mercury’i Rami Malek canlandırıyor. Hemen söylemeliyim ki bu rol için Malek zayıf kalıyor. Belki filmi çok da başarılı bulmamamın sebebi Rami Malek’in Fredy Mercury’nin karizmasının çok gerisinde kalmasıdır. Yani ilk kez bir Türk yapımı filmle yabancı filmi karşılaştırdığımda iç huzuruyla Türk filmini önerebilirim. Son söz olarak da Müslüm filmi kesinlikle Türkiye adına Oscar’a gönderilmeli. Ayla filminden çok daha fazla bunu hak ediyor.

 

FİLMİN KÜNYESİ

Filmin orijinal adı: Müslüm

Yönetmen: Ketche, Can Ulkay

Senarist: David Gordon Green

Oynayanlar: Timuçin Esen, Zerrin Tekindor, Ayça Bingöl, Taner Ölmez

Yapım: 2018, ABD, 106 Dak.

 

FİLMİN KÜNYESİ

Filmin orijinal adı: Bohemian Rhapsody

Yönetmen: Bryan Singer

Senarist: Anthony McCarten

Oynayanlar: Rami Malek, Lucy Boynton, Aaron McCusker

Yapım: 2018, İngiltere, ABD, 134 Dak.