27 Şubat 2021 Cumartesi / 15 Recep 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Aziz ÜSTEL
austel@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Müslüman olmaktan niye utanıyorsunuz? (1)

08 Ekim 2018 Pazartesi

Her gün gazetelerde okuruz. Neymiş efendim? Yargıtay Başkanı yeni adli yılı açılışında konuşarak "laiklik" nedir diye anlatmış. Anayasa Mahkemesi kapatma davası açar, "laiklik" nedir diye anlatır uzun  uzun. Komutanlar devir-teslim töreninde "laiklikten bir milim şaşmak yok!" der! 

Gelin şu konuda anlaşalım: Devlet laik olur; yani dinle devlet işlerini birbirine karıştırmaz. Yani devletin dini yoktur; laiktir.  Ama Allah'ın adını ağzına almaz, İslam'ın hiç bir şartını yerine getirmez, üstelik de insanlıktan payına hiçbir şey düşmemişse, ona "laik" değil "ateist"denir. Laiklik dinle devlet işlerinin birbirine karıştırılmaması, inanç ve vicdan özgürlüğüdür. Hadi bir örnek daha verelim: ABD laik değildir; din anlamında çok da tutucudur. Cumhurbaşkanından belediye başkanlarına kadar herkes göreve başlarken kutsal kitap üzerine yemin eder. ABD parasının üstünde "In God We Trust/Tanrıya Güveniriz" yazar. Böylece de  devletin Tanrı'ya inancı vurgulanır. Zaten bir Amerikalı'ya siz laik misiniz diye sorsanız, "ne ilgisi var; biz Hıristiyan'ız." (Yahudi'yiz, Müslümanız)  cevabını alırsınız. Hatta sokaktaki Amerikalı laik sözcüğünün anlamını bilmez bile! 

Bizim ülkemizdeyse hemen herkes toplum bilimci olup çıkmıştır!! Laik Devlet ya da Ulus Devlet konusunda ahkam kesen kesene. Onun için gelin Profesör Niyazi Öktem'i bir kez olsun dinleyin: "Bırakınız Ulus Devlet, Laik Devlet konularında toplum bilimciler ya da tarihçiler konuşsun...Toplum Bilimlerinde mantık ve doğa arasındaki farklı görüşleri inceleyerek sonuca ulaşmak vardır. Yoksa hem yanlış hem de yandaş bir tutum içinde olursunuz. Yandaşlıksa sizi gerçeklerden uzaklaştırır. Örneğin, 'laiklik Anayasamızda belirtildiği gibidir, üzerinde tartışma yapılamaz', diye kestirip atmak, bilimden uzaklaşmak demektir."

Peki, "efendim dini müfredat laikliğe, çağdaşlığa aykırıdır", diyenlere soralım, laikliği nerden almışlar? Fransa'dan değil mi? Bakınız, Fransa'nın hemen her kentinde, sokak ve caddelerin adı "Aziz" ile başlar; Saint (Aziz) George Caddesi gibi. Protestanların Paris'te koskoca üniversiteleri var. Bir mezhebin üniversitesi ha!! Katoliklerin, Cizvitlerin, Fransiskenlerin okulları vardır Fansa'da. Türkiye'de bazı özel okullara bir göz atın hele! Saint Joseph, Saint Benoit gibi. Bakın adlarının başında hep "Saint" var; yani "Aziz"  Bu okulların tümü tarikat okuludur! Hıristiyan tarikatları. Yani laikliğe aykırı! Neden sesiniz çıkmıyor?! Neden kapatmıyorsunuz bu okulları! Yanıt...yok!! 

(Konuya ilgi duyanlar, Murat Erdim'in "CHP Nasıl Kazanır" adlı kitabını mutlaka okumalıdır.) 

(Yarın: Kimliği Millet Belirler)