25 Ocak 2021 Pazartesi / 11 CemaziyelAhir 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Resul TOSUN
rtosun@stargazete.com
Yazarın Sayfası

NATO kafa NATO mermer!

08 Ocak 2019 Salı

NATO kafa NATO mermer deyimi söz anlamaz, söz dinlemez taş gibi kafa anlamında kullanılır. 

Ankara’yı ziyaret eden Beyaz Saray ulusal güvenlik danışmanı John Bolton, tam bu deyimle mütenasip bir tavır sergiledi. 

Tabii bu tavır sözde müttefikimiz ABD’nin tavrı olması hasebiyle fazlasıyla ehemmiyet kesbediyor. Çünkü Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da benzer bir küstahlık yapmıştı. Demişti ki, ‘ABD, Türklerin Suriye'de Kürtleri kıyıma uğratmamasını güvence altına almaya çalışıyor’

Bulton da gelmeden önce İsrail’de ABD'nin Suriye'den çekilmesi için yeni bir şart ortaya sürerek Türkiye'den ABD'nin Suriye'deki Kürt müttefiklerini korumayı kabul etmesini istedi. 

*** 

Türkiye karşıtı yayın yapan uluslararası medya da aynı haltı karıştırıyor. Türkiye Kürtlerle savaşıyormuş gibi bir algı oluşturuyorlar. Bu konularda Arapça yayın yapan uluslararası tv kanallarına sık sık davet ediliyorum. Onlar da aynen bu kafadalar. Teröristlerden bahsederken Kürtler olarak, Kürt Savaşçılar olarak bahsediyorlar. 

Biz de konuya girmeden önce Kürtler ve Kürt Savaşçılar tanımlamasına açıklık getirerek girmek zorunda kalıyoruz. 

Türkiye’nin Kürtlerle değil emperyalizm kuklası teröristlerle savaştığını Kürtleri bu teröristlerden yine Türkiye’nin koruduğunu açıklamak zorunda kalıyoruz. 

*** 

Hadi onlar medya mensubudurlar diyelim algı operasyonu yapıyorlar ya buNATO kafa adamlar?!

Türkiye bunlara sayısız kere teröristlerle savaştığını Kürtlerle bir sorununun olmadığını tam tersine Kürtlere her türle destek ve yardımı sağladığını anlatmasına rağmen biri dışı işleri bakanı öteki ulusal güvenlik danışmanı hâlâ hiçbir şey anlamamış gibi davranıyorlar ve akılsızca açıklamalar yapıyorlar. 

Yok ‘ABD, Türklerin Suriye'de Kürtleri kıyıma uğratmamasını güvence altına almaya çalışıyormuş; yok Suriye'deki Kürt müttefiklerini korumayı kabul etmesini istemişmiş! 

Gel de ‘NATO kafa NATO mermer’ deme!   

*** 

Gerçi cumhurbaşkanlığı sözcüsü bu her iki hadsiz ve küstah adama gerekli cevapları verdi. Amma adamlar akıllarıyla değil sahip oldukları kuvvetle ve evangelizm dürtüsüyle hareket ettikleri için Türkiye’nin bölgedeki insani politikalarının üstünü örtmeye çalışıyorlar. 

Türkiye’nin bu küstahlara, ‘Hadi ordan!’ diyerek ordusunu harekete geçireceğini beklemiyoruz. 

Temsilcileri ne kadar küstah ne kadar hadsiz olsalar da karşımızdaki ABD, bin düşünüp bir adım atmak zorundayız. 

Evet güneyimizden milli güvenliğimizi tehdit eden terör örgütleriyle savaşmak ve tehlikesini ortadan kaldırmak zorundayız. 

Lakin bu teröristleri ahmak müttefikimizin destekliyor olması denklemi iyice zorlaştırıyor. 

*** 

Bu hadsizlere teröristin terörist olduğunu kabul ettirmek deveye hendek atlatmaktan daha zor. Yıllarca anlatıyorsunuz, binlerce belge veriyorsunuz hâlâ kabul etmiyorlar ancak ‘acaba?’ diyebiliyorlar. 

FETÖ konusundaki tavırları da terör örgütü PYD konusundaki tavırları da aynen böyle. 

Yalnız yanıldıkları bir şey var, Türkiye’yi hâlâ eski alışkanlıklarıyla evirip çevireceklerini zannediyorlar. Hala ‘emrederiz yaparlar’ havasındalar! 

Bunun böyle olmadığını anladıklarında ‘Suriye’den hemen çekiliyoruz!’ açıklamasını yaptılar. Türkiye ‘madem çekiliyorsunuz operasyonu biraz erteliyoruz!’ dedi. 

Yine kıvırttılar! 

Şartların Türkiye lehine olduğunu ve oyunu Türkiye’nin kurduğunu görmek istemeyen bu hadsizler anlaşılan Türkiye’den bir tokat daha yemek istiyorlar. 

Yiyecekler mi kaçacaklar mı; yoksa Trump ile Pentagon birbirine mi girecek göreceğiz!