27 Eylül 2020 Pazar / 9 Safer 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Serdar AKBIYIK
sakbiyik@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Ocean's 8 rahat bırakılsın

16 Haziran 2018 Cumartesi

Başarılı bir yeniden çevrim olan Ocean’s 8 serisi bu sefer kadın oyunculardan kurulu bir kadroyla yeniden çevrimin yeniden çevrimi olarak karşımıza çıkıyor. Yani suyunun suyu bir film... 

Sinemada ünlü serilerin yeniden çekimlerine alışığız. Fakat son dönemde bu yeniden çekimler daha farklı bir hal aldı. 2016’da Ghostbusters kadın oyunculardan kurulu bir kadro ile karşımıza geldiğinde böyle bir değişime niye gerek duydular bilemedik. Gişede de baş aşağı düşen film böyle çalışmaların sonunu getirir diye düşündük. Ocean’s 8 bu düşüncemizin ne kadar yanlış olduğunu kanıtladı. 1960’da Dean Martin, Frank Sinatra, Sammy Davis Jr.’lı kadro büyük beğeni kazanmıştı. 2001’de ise yeniden çekim olan Ocean’s Eleven ile yeni maceraya başladı film. Bu seri de çok beğenildi ve ard arda üç film çekildi. George Clooney, Brad Pitt, Bernie Mac, Casey Affleck, Elliott Gould gibi oyuncuların performansının bunda etkisi büyüktü. Bu yıl ise böyle bir erkek filmini alıp ters yüz ederek Sandra Bullock, Cate Blanchett, Anne Hathaway, Helena Bonham Carter ve Rihanna’ya teslim etmişler. Şimdi böyle bir değişim yapıyorsanız filmin ucundan bir yerinde kadın haklarına veya kadının toplumdaki yerine dair bir takım göndermeler görmek istersiniz. Böyle bir şey yok. Almışlar bütün bu ünlü kadın oyuncuları erkek rollerine yerleştirmişler. 

Üstüne bir de artık yaşı biraz geçkin olan oyuncuların silikonlu dudakları, gerdirilmiş yüzleriyle geçmişlerine ihanet edercesine performansları gelince işin içinden iyice çıkılmaz oluyor. Pırıl pırıl elbiseleri, kadınsı hatları ve tavırlarıyla kanunsuzlar topluluğu bu filmin iş yapmayacağının garantisi gibi. Filmin konusunu kısaca anlatayım. Hapisten yeni çıkmış olan Debbie Ocean hikayelere konu olmuş kariyerinin en büyük soygununu kurgulamaktadır. Ne gerektiğini bilmektedir: Başta eski suç ortağı Lou olmak üzere, kendi alanlarında en iyilerden oluşan bir ekibe ihtiyacı vardır. Hedef 150 milyon değerinde pırlantadır. Bu pırlantaların olduğu kolye dünya çapındaki aktris Daphne Kluger’ın boynunu süsleyecek ve yılın en önemli organizasyonu Met Gala’nın odağı olacaktır. Filmin yönetmeni ise Gary Ross. Ross kariyeri boyunca beş film yönetmiş, bunlardan en ünlüsü Açlık Oyunları. Filmlerin içeriğine baktığımızda ise dört başı mamur bir sinematografiden bahsetmek imkansız. Gary Ross aynı zamanda filmin senaristlerinden de biri, diğer senarist ise Olivia Milch. Milch kadın filmleriyle ünlenen biri. Fakat o bile bu serinin maskülen etkisini kıracak bir öykü yazamamış ve karakter oluşturamamış. Kısacası Ocean’s serisi üçüncü defa yeniden çekimle karşımıza gelse de başarılı geçmişine ihanet eder bir finale ulaşmış. 

FİLMİN KÜNYESİ

Yönetmen: Gary Ross

Senarist: Gary Ross

Oynayanlar: Sandra 

Bullock, Cate Blanchett, Anne Hathaway

Yapım: 2018, ABD, 110 Dak.

VİZYONDAKİLER

Yabani

Anna doğduğundan beri babası olarak bildiği bir adam tarafından evlerinin tavan arasında büyütülmüştür. Adam, Anna’nın geçmişini öğrenmemesi adına her şeyi yapmıştır. Ama Anna, polis memuru Ellen’ın kanatları altında gerçek dünya ile tanıştığında, sıradan biri olmadığını anlar. Normal bir hayata uyum sağlayamayan Anna ormanın vahşi özgürlüğünün çekimine kapılmış bir halde bulur kendini. Bir taraftan da içinde artarak büyüyen kan arzusunu anlamlandırmaya çalışmaktadır.

FİLMİN KÜNYESİ

Filmin orijinal adı: Wildling

Yönetmen: Fritz Böhm

Senarist: Fritz Böhm

Oynayanlar: Bel Powley, Brad Dourif, Liv Tyler, James Le Gros

Yapım: 2018, ABD, 92 Dak.

Dümdüzz Adam

Saf ve kendi halinde bir taksi şoförü olan Ferdi, dedesi Cemşit ile birlikte yaşamaktadır. Cemşit, sadece telefonda mesajlaştığı Tatyana’ya aşık olmuştur. Tatyana Bulgaristan’dan Türkiye’ye gelmek için 10 bin Euro isteyince, Cemşit tarlasını satmaya karar verir. Ferdi, dedesine Tatyana’nın dolandırıcı olduğunu söylese de onu ikna edemez ve emlakçıya doğru yola koyulur. Bu esnada kaza yapar ve Kader isimli bir kadına çarpar.

FİLMİN KÜNYESİ

Yönetmen: Murat Toktamışoğlu

Senarist: Murat Toktamışoğlu

Oynayanlar: Ferdi Sancar, Cezmi Baskın, Ersin Korkut, İlyas Yalçıntaş

Yapım: 2018, Türkiye

Aklın Gözü

Bir grup genç bilim adamı tüm zamanların en büyük buluşunu yaparlar, kablosuz bir bilinç ağı. Bir kuantum bilgisayarı ile hepimizin zihinlerini bağlayabilecek bir ağ kurarlar. Kuantum teorisi sayesinde bir beyinden diğerine “motor yeteneklerinin” transfer edebileceklerini fark ederler. Gençler, bunun eşitlik ve entelektüel özgürlüğe ilk adım olduğunu düşünerek bu teknolojiyi serbestçe dağıtırlar. 

FİLMİN KÜNYESİ

Filmin orijinal adı: Mind Gamers

Yönetmen: Andrew Goth

Senarist: Joanne Reay

Oynayanlar: Sam Neill, Melia Kreiling, Tom Payne, Antonia Campbell

Yapım: 2018, Avusturya, 97 Dak.

Üç Harfliler: Beddua

Beddua iki tarafı keskin bir kılıç gibi gökyüzüne doğru yükselmiş, simsiyah bulutların arasına gizlenmiş ve üzerine çökeceği hedefini aramaktadır. Melek, Burcu, Eda ve Ayla dört lise arkadaşıdır. Mezuniyetlerinin ardından yıllar geçmiş olsa da birbirlerinden hiç kopmamışlardır. Hayatları, Havel adında Şaman bir kadın ile karşılaştıkları geceden sonra ise tamamen değişecek ve hiçbir zaman eskisi gibi olmayacaktır.

FİLMİN KÜNYESİ

Yönetmen: Alper Mestçi

Senarist: Alper Mestçi

Oynayanlar: Beyzanur Mete, Esma Soysal, Şerife Ünsal, Gizem Takma

Yapım: 2018, Türkiye