02 Mart 2021 Salı / 18 Recep 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Eldebiran AYAN
eldebiranayan@yirmidort.tv
Yazarın Sayfası

Organik moda

29 Aralık 2013 Pazar

Organik gıda, tarım, restoran, otel derken sıra organik modada. Tarım ilacı tehdidi altındaki pamuğun yerine bambudan üretilen giysiler hazırlanıyor. AVM’lerde ekolojik kıyafet mağazaları göreceğiz artık...

Hayatımızda o kadar çok sanayi ürünü var ki... Yediğimiz gıdadan giydiğimiz kıyafete her şey insan doğasına zarar veren kimyasal maddeler içeriyor. Bazı kimyasalları sindirim, solunum, hatta deri yoluyla alıyoruz. Bu durumdan korunmak da açıkçası pek kolay değil. Sadece organik gıdalar tüketmekle, vücudumuz için zararlı, kanser gibi ölümcül hastalıklara yol açan kimyasallardan uzak kalabilmek biraz güç. Evimizdeki tüm eşyaları doğal üretim malzemelerinden seçsek ve tamamıyla organik beslensek bile kendimizi fanusun içine yaşamak zorunda bırakılan balıklar gibi sadece eve kapatamayacağımıza göre yine de kaçışımız yok gibi görünüyor.

Gelişen teknoloji ve sanayi sebebiyle maruz kaldığımız hastalıklardan, sadece organik ürünleri tercih etmekle kurtulamayacağımız gibi, bu olaya tamamen kayıtsız kalıp zararlı ürünleri tüketmeye devam da edemeyiz. İlkel hayata geri dönebilmek de pek mümkün olmadığına göre organik üretim çılgınlığının bir parçası olacakmışız gibi görünüyor.

Organik gıda, organik tarım, organik restaurant, organik otel derken sıra modayı organikleştirmeye geldi. Sektör giderek büyüyor. Özellikle tekstil sektörü başka bir boyut kazanacağa benziyor. Kıyafetlerle ilgili daha önce pek de alışkın olmadığımız standartlar hayatımıza girecek artık. Kalitesi, kumaşı, rahatlığı, fiyatı, üzerinize uyup uymadığının yanı sıra artık kıyafetin ne kadar çevreci olduğu, ne tür iplikten yapıldığı ve kullanılan ipliğin ne kadar doğal olduğu önem kazanacak.

PAMUK YERİNE BAMBUDAN YAPILAN İP KULLANILIYOR

Pamuk üretiminde kullanılan tarım ilacı, iplik ve giysi üretim aşamasında kullanılan kimyasallar sağlığı tehdit ettiğinden pamuk yerine bambu kullanılıyor artık. Önce bambu kamışlarından ince bambu ipliği elde ediliyor. Bambu ipliğiyle esnek, dayanıklı ve rahat bir kumaş üretilebiliyor. Böylece yüzde 100 doğal ve çevreci kıyafetler tasarlanıyor.

Zaman artık her şeyi sorgulama zamanı. Üretilip paketlenerek önümüze gelen her türlü gıda maddesini sorguladığımız gibi, bütçemizin büyük bölümünü ayırdığımız kıyafetlerimizi de sorgulamamız gerekiyor. Dünya para verip moda diye satın aldığımız giysilerimiz gerçekten sağlığımıza zarar veriyor olabilir mi? Kıyafetlerimizi temizlemek için kullandığımız deterjanlar sağlığımız için zararlı mı? Tüketim çılgınlığı mı sağlığımızı tehdit ediyor, yoksa bizi doğal ürünlerle tanıştıran ve bağımlı hale getiren organik sektörünün esiri haline mi geliyoruz?

Bu soruların cevaplarını bulduktan sonra en iyisi siz gidip gardırobunuza bir göz atın. Artık yeni moda çevreci kıyafetler yapıldığına göre hangi çevreci kıyafetlere ihtiyacınız olduğunu bilmenizde fayda var. Yakında alışveriş merkezlerinde ekolojik kıyafet satan mağazalara rastlarsanız, hangisini almanız gerektiğine daha kolay karar vermenize yardımcı olur belki. Ne dersiniz?