05 Mart 2021 Cuma / 21 Recep 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Güven TANER
gtaner@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Pas oyunu, ama nasıl?

28 Aralık 2013 Cumartesi

Beşiktaş önemli eksiklerle çıktığı önceki Elazığ maçında beklenmedik bir özgüven ve de alışılmadık yüksek bir tempo ile oynamıştı. Bu hem sonuca hem de takımın kendine duyduğu güvene olumlu etki yapmıştı. Dün de epey eksikti Beşiktaş. Takıma tek dönen adam Almeida idi! Ve takıma tempo kazanmakta önemli katkı yapan Mustafa kenardaydı. Yavaşlıkların nedeni olan Gökhan takımdaydı. Geçen hafta sol önde iyi bir oyun çıkaran Uğur, İsmail sakatlanınca sol geriye çekilmişti.

Bu iki değişiklik ve rakibin G.Birliği olması Beşiktaş’ın hücum kalitesini düşürdü. G.Birliği, Beşiktaş’ın temposunu bilerek oynadı. Aynı yüksek tempoyu kullandı. İyi kapandı, hızlı açıldı, önde bastı. Ve bunda, Beşiktaş’ta Biliç’in hâlâ farkına varamadığı bir yanlışın etkisi vardı. Beşiktaş topu kendinde tutmak istiyor, ama bunun doğru yolunu bilemiyor! Çok pasla, yana yana oynarken rakibin savunma konumuna geçmesine, alan kontrolü kurmasına izin vermiş oluyor! Kendi kaçacağı yolların tıkanmasına neden oluyor. Baskı altında olumlu top çıkaramıyor. Dün ilk yarıda topa sahip olmada 62’ye 38 önde idi, ama bunun nedeni öne paslarla oynaması değil, rakibin basmadığı yerlerde topu kararsızca bekletmesiydi. Pas oyununu etkin biçime sokamadı. Hatta topu kötü kullandığı zamanlarda kontra ataklar yedi, boş alanlar bırakıp, net pozisyonlar verdi. 

İkinci yarıda bu yanlışlarından arınmanın çabasını harcadı biraz. Gençler, önde olmanın ve bu avantajı korumanın etkisinde, Beşiktaş durumu kurtarmak gerektiğinin gözü karalığındaydı. Hücumları etkili kılmak için yüklenirken savunmayı göz ardı etmeleri gene bir yanlıştı. Biliç, yanlış paslarla giderek zararlı olmaya başlayan Töre’nin yerine Mustafa’yı koymakla bir arayışa girdi. Ancak orta alan direncinin kalmadığına, sağ kanadın hiç savunulmadığına aldırmadı. Ya fark etmedi, ya önemsemedi, ya bir çaresini bilmiyordu, ya da o çare yoktu!

Beşiktaş’ın böyle durumlarda ihtiyaç duyulan takım aklının oluşmasında katkısı olacak, futbolu çağdaş hızda oynayan yaratıcı adamlara gereksinmesi var. Bu tür adam, bırakın dünkü kulübeyi, kadrosunda yok Beşiktaş’ın. Dilerim durumdan ders çıkarırlar.