16 Ocak 2021 Cumartesi / 2 CemaziyelAhir 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Ersoy DEDE
ersoydede@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Peki şimdi İyi Parti'de ne olacak?

22 Ekim 2020 Perşembe

Siyasi tarihimizde eşine benzerine az rastlanır bir olaya tanıklık ettik. Bir partinin kurucu ismi, halen de milletvekili olarak görevini sürdüren dominant bir üyesi çıktı ve partinin en büyük teşkilatının başındaki adama terör örgütü üyesi dedi.. Bu suçlama bir siyasi rakibinden gelse siyaseten cevabını verirsin. Doğru dersin, yanlış dersin.. Ama Ümit Özdağ tarafından FETÖCÜ olmakla itham ediliyorsa İyi Parti’nin İstanbul il Başkanı Buğra Kavuncu; kamyonun freni patlamış yokuş aşağıya gidiyor demektir.. Şimdi Buğra Bey, bu sözün sahibi konumunu muhafaza ederken, o koltukta oturmaya devam edecek mi? Şimdi Ümit Bey, İstanbul İl Başkanı FETÖCÜ olan (kendi iddiasıyla ifade ediyorum) bir partinin rozetini yakasında taşımaya devam edecek mi? Şimdi Meral Akşener, teşkilat başkanını FETÖCÜ olmakla itham eden bir ismi partide tutmaya devam edecek mi? Peki bu partiye gönül veren seçmenler; PKK ile işbirliği yaptığı, teşkilat başkanının FETÖCÜ olduğu ve daha bir çok defosu partinin en tesirli ismi tarafından itiraf edilen İYİ Parti’ye oy vermeye devam edecek mi?..

***

Demem o ki İyi Parti artık bir yol ayrımına gelmiştir.. Vatan, millet, memleket hassasiyetiyle çıktıkları yolda PKK’nın siyasi kanadıyla birlikte hareket eden bir parti haline gelmiş.. Partinin kurucu ağabeyi çıkmış ve en büyük teşkilat başkanının FETÖCÜ olduğunu yani 15 Temmuz’da şehit verdiğimiz 251 kahraman vatan evlâdının kanının ellerinde olduğunu iddia etmiş.. Birine “FETÖCÜ” demek o demektir.. Şu yeni akım var ya hani.. “..How it started? How İt’s going?..” İşte İyi Parti bu akım için tam bir malzeme kaynağı.. Milliyetçi Hareket Partisi’nden kopan eski ülkücüler sen çık, PKK’nın siyasi kanadıyla birlikte hareket et.. Olacak iş değil..

***

Peki ne olacak? Kimse kafasını kuma gömmesin. Resim net.. Bu parti artık bu haliyle sürdürülemez. Ya Meral Akşener, HDP ve CHP ile ittifakı sürdürmek için dizayn faaliyetine girişecek.. Ve de bir temizlik yapacak İyi Parti’de.. Oradan ayrılanlar da ya kendi hareketlerini kuracak ya da kendilerine yakın gördükleri partilere katılacaklar.. Ya da aynı Meral Akşener, fabrika ayarlarına geri dönüp bu rezalete bir son verecek.. Kenardan izliyoruz olacakları..