07 Mart 2021 Pazar / 23 Recep 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Aziz ÜSTEL
austel@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Pentagon'un yeni yol haritası

16 Kasım 2020 Pazartesi

ABD Deniz Harp Okulu'nda kıdemli stratejik araştırmacı ve profesör Thomas Barnettt, Pentagon'un Yeni Yol Haritası adlı kitabında 11 Eylül İkiz Kuleler saldırısını Küreselleşmecilere verilen çok büyük bir armağan olarak nitelendirir:

Eğer NATO'nun kurallar dizisi, tarihi olarak Amerikalıları içeride tut, Almanları gözaltında tut, Rusları dışarıda tut olarak tanımlanırsa, o zaman ABD'nin son 30 yılda Ortadoğu'ya yönelik kurallar dizisi, "İsrail'i güçlü tut, Suud Hanedanlığını güvende tut, kökten dincilerden de gözlerini bir an olsun ayırma" olarak tanımlanabilir.

"ABD gerçek düşmanlarını belirleyinceye kadar Ortadoğu'daki savaşlara katılmamalıdır...Bizim gerçek düşmanımız ne İslam'dır ne de Ortadoğu. Gerçek düşmanımız bağlantısızlardır.

Bu dünyada bağlantısız olmak, soyutlanmak, toplumsal yaşantıdan uzak kalmak, her türlü baskının altında inim inim inlemektir. Genç kadınlar için yalınayak ve hamile bırakılmak anlamına da gelir.

Genç erkekler içinse cahil kalmak, suçtan yakayı kurtaramamak demektir. Kitleler için bağlantısızlık, birçok seçenekten yoksun kalmak ve fikirlerden, seyahatten, sermayeden, eğlenceden ve deniz aşırı ülkelerdeki sevdiklerinden uzak kalmaktır.

Elitler içinse bağlantısızlığı sürdürmek, değerli ham madde ihracatının oluşturduğu enginliği biriktirme, denetleme ve yeteneğini tekelinde tutmaktır.

İster kabul edelim ister etmeyelim, ABD Küresel imparatorluğun sahibidir. "

Yani? ABD isterse küreselleşme karşıtlarını bombalarıyla taş devrine yollayabilir. Amerika'nın gerçek hedefi tarafsız ve kurallara dayalı uygarlığı genişletmek ve desteklemek olmalıdır. ABD hem küreselleşmeyi hem de kendini her türlü saldırıdan uzak tutmak istiyorsa, İran, Kuzey Kore gibi çok tehlikeli bağlantısız devletleri "mutlaka ve mutlaka dünya haritasında silip atmalıdır!" (Dünyanın Derin Devleti Illuminati - Ali Kuzu, sayfa 318)

Ne var ki. ABD'nin güçlü devletlerce yakından gözlemlendiğini, en azından denetlendiğini unutmamak gerekir. Güçlü devletlerin arasında, İngiltere, Fransa, Almanya ve İtalya gibi AB ülkelerinin yanısıra , Çin ve Rusya gibi APEC üyelerini de sayabiliriz.