26 Eylül 2020 Cumartesi / 8 Safer 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Aziz ÜSTEL
austel@stargazete.com
Yazarın Sayfası

‘PKK İngilizlerin kurduğu bir örgüttür’-1

15 Ekim 2019 Salı

PKK'nın kurduğu, APO'nun genç ordusu diye anılan, Yurtsever Devrimci Gençllik-Hareketi (YDG-H) kurucularından Kerem Berti, "PKK İngilizlerin kurduğu bir örgüttür" itirafında bulundu. İngiliz Derin Devletinin kuruluşu Chatham House'a gelince; Türkiye'nin bölünmesi tasarımını şöyle açıklıyor: 

"Türkiye'nin son hali Osmanlı'nın yıkıldığı dönemi hatırlatıyor. PKK'ya özerklik verilmesini tartışmamalıyız. Türkler buna mecbur. Anadil, güvenlik birimleri gibi konular gündemin ilk sırasında değil. Özerk PKK devletinin sınırları belirlenirse anadil, güvenlik yargı birimleri gibi konular zaten arkadan gelir. PKK Yönetimi Batı'yla benzer görüşlere sahiptir..”

"TC isteneni (PKK'ya özerklik vermek) yapmak zorunda. Yapmazsa uluslararası hukuk devreye girer. PKK, Batıda artık resmen tanınıyor. Türkiye itiraz ederse, yaptırımlar gündeme gelir... Hatta yaptırımların eşiğindeyiz."

Chatham House, Sevr gibi sınır belirlemek peşinde: "Artık geri adım söz konusu olamaz. Sınır çizilmesi, aşamasındayız. PKK/YDP/HDP sınır çizilmesi koşuluyla bazı tavizler verebilir. Sınırların çizilmesi ve bölgenin, 'Kürt Bölgesi' olarak tanınması olmazsa olmazımızdır."

Şimdi PKK kurucusu Öcalan'ın "Bizim konumuza en akılcı yaklaşan İngiltere'dir. Bazı lordlar, 'sizi destekliyoruz' dediler açık açık... Gizli olarak en büyük destek hep İngilizlerden gelmiştir" sözü anlam kazanmıyor mu? (H. Attila Uğur, Abdullah Öcalan'ı Nasıl Sorguladım adlı kitabı) 

Yörede olan biteni ve de yeni yeni oluşan hal ve gidişi biraz inceler ve de 'The Economist'  gibi İngiliz istihbaratının en gözde yayın kuruluşunda 15 Temmuz darbe girişiminden önce yayınlanmış bir yazıda ‘İslam bombalanarak değiştirilemez, yeniden yapılandırılamaz. Ama içeriden değiştirilebilir' diyerek bu değişimi yapacak kişiler olarak Sisi ve Fetullah Gülen'i gösteriyordu. İngiliz İstihbarat Örgütü MI6'nın yöredeki bazı Kürt oluşumları İran ve Türkiye'ye yönelik istihbarat çalışmaları için kullandığını İran'da yayın yapan Tabnak adlı internet sitesi, Kuzey Irak'taki kaynaklarına dayandırdığı haberinde, MI6'nın İran kökenli bazı muhalif Kürtleri, Devrim Muhafızlarıyla ilgili istihbarat toplamakla görevlendirdiğini duyurdu. 

Aynı internet sitesi MI6'nın İran'da gizli bir örgüt kurmaya çalıştığını, Erbil'le Masif Selahaddin arasındaki bir oteli ve Süleymaniye kentine bağlı Guveyze bölgesini üs olarak kullandığını yazdı. 

Tabnak adlı İran "derin devletinin" internet sitesi, İngiliz istihbaratının çeşitli siyasi ve toplumsal birimleri paravan olarak kullanarak İran ve Türkiye gibi bölge ülkeleri aleyhine birçok girişimde bulunduğunu açık açık yazdı. İngiliz "koca imparatorluğunu" çoktan yitirmiş, bir ada devleti olmuşsa da eski alışkanlıklarından vazgeçmiyor, ABD'nin silahlı güçlerinden aldığı destekle at oynatmaya çalışıyordu.