13 Nisan 2021 Salı / 1 Ramazan 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Yahya BOSTAN
yahya.bostan@yandex.com
Yazarın Sayfası

PKK’lı teröristleri ABD mi yakalayacak?

08 Kasım 2018 Perşembe

Washington terör örgütü PKK’nın sözde lider kadrosunda bulunan üç ismin başına ödül koyduğunu açıkladı. Bu teröristler Murat Karayılan, Cemil Bayık ve Duran Kalkan olarak sıralanıyor. ABD bu üç kişinin yakalanmasına yardımcı olacak kişi ya da kişilere 12 milyon dolar ödül vereceğini vaat ediyor. 

Bu sürpriz bir adım ancak ortada tuhaf bir durum var. Çünkü aynı ABD bir yandan Münbiç’te Türk askeri ile ortak devriyeye başlıyor. Diğer yandan da Amerikan askerlerinin Fırat’ın doğusunda, Kobani’de YPG’li teröristlerle ortak devriye yaptığı ortaya çıkıyor. 

Ankara ABD’nin teröristlerle aynı kareye girmesine tepkili. Cumhurbaşkanı Erdoğan o fotoğrafla ilgili “kabul edilebilir bir şey değil” dedi. Hatta Pazartesi günü Washington’dan “Teröristlerin başına ödül koyacağız” mesajı geldiğinde Ankara “Önce terör örgütüyle işbirliğine son verin” yanıtı verdi. 

Peki, ABD ne yapmaya çalışıyor? 

Aslında bunun yanıtını geçtiğimiz hafta vermiştim. ABD, PKK ile kurduğu ilişkiden kaynaklanan maliyeti ortadan kaldırmak, Suriye’nin kuzeyine sorunsuz yerleşmek için terör örgütü PKK ile YPG’yi ayrıştırmaya, YPG’yi Suriye örgütü haline getirmeye çalışıyor. Daha doğrusu “PKK ile YPG aynı örgüt değil” algısını oluşturarak Türkiye’nin YPG üzerindeki baskısını hafifletmeye çalışıyor. Aynı zamanda terör örgütü üzerindeki kontrolünü tam olarak sağlamaya çalışıyor. 

Bu yüzden PKK’lı teröristlerin başına ödül koyarken, Suriye’de YPG ile ortak devriye atıyor. Böylece hem Türkiye’ye pozitif mesaj veriyor hem de YPG’ye “Seni korumaya devam edeceğim” diyor. 

Geçtiğimiz hafta ABD’nin stratejisini yazarken bu planı bu kadar çabuk hayata geçirebileceklerini tahmin etmemiştim. Ancak zamanlama konusunda yanıldım. Çok beklemeden düğmeye bastılar. 

Peki, neden acele ediyorlar? 

Bunun üç sebebi var. Bir. Ankara’nın Fırat’ın doğusunu da hedef alacağını görüyorlar. Washington YPG’yi sözümona meşrulaştırarak bunu engellemeye çalışıyor. 

İki. ABD, Suriye’de DEAŞ sonrası düzene geçildiğine inanıyor. Bunda Soçi’de Erdoğan ve Putin’in vardığı uzlaşma yani İdlib anlaşması önemli bir rol oynuyor. ABD Suriye’nin kuzeyindeki varlığını güvence altına almaya çalışıyor. 

Üç. MİT ve Özel Kuvvetler bir süre önce PKK’nın lider kadrosunu sınır ötesinde yakın takibe almıştı. İlk operasyon Sincar’da yapıldı ve KCK Yürütme Konseyi Üyesi Mam Zeki Şengali kod isimli terörist öldürüldü. Şimdi diğer isimlere odaklanıldı. Yani ABD’nin başına ödül koyduğu isimlere. Bu isimler öldürülürse ABD kamuoyu nezdinde başarıya ortak olmaya çalışacak. 

    

Bu dünyadan sessiz bir derviş geçti

Kendisini tanıyanlar, dünya hayatında yolu onunla bir şekilde kesişenler bilir. Abdullah Tivnikli denince akla sadece iş dünyasındaki faaliyetleri gelmez. Diğerkamlık gelir. Alçakgönüllülük gelir. Hiçbir karşılık beklemeden maddi, manevi destek olduğu binlerce öğrenci gelir. Gizli gizli yürüttüğü vakıf, hayır işleri gelir. Kazancından fakir fukara için mutlaka ayırdığı pay gelir. Abdullah Tivnikli “hayırsever iş insanı” tanımlamasını fazlasıyla aşan, dolu dolu bir hayat yaşadı. Dini bütün bir Müslüman, Allah’tan korkan bir gönül insanıydı. Çok kişiye emek verdi, çok kişinin hayatına dokundu. Ve Salı günü bu dünyadan sessizce göçtü. Allah rahmet eylesin. Ahiretinde iyilik ve güzellikle karşılaştırsın.