01 Mart 2021 Pazartesi / 17 Recep 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Yalçın AKDOĞAN
yalcinakdogan@stargazete.com
Yazarın Sayfası
Dinle

Rehine katliamı nasıl bir alçaklıktır?

17 Şubat 2021 Çarşamba

Gemi korsanlarının insanları kaçırması veya banka soyguncularının insanları rehin alması para koparma amaçlı şantaj veya güvenlik kuvvetlerinin operasyonlarına karşı rehineleri canlı kalkan yapma anlayışına dayanır.

Suçluların rehine krizi çıkarması pazarlık yapma ve kendilerini koruma amacı taşır. Onlar için rehine demek koz demektir.

Rehinelerin arkasına sığınmak veya insan hayatı üzerinden menfaat devşirmeye çalışmak suç olmanın ötesinde çok alçak bir harekettir.

Terör örgütleri zaten insan hayatına kast ettikleri ve cinayet işlemeyi temel yöntem olarak belirledikleri için alçak ve cani bir özellik taşırlar. İnsanları kaçırmak ve öldürmek, yani rehineleri alçakça infaz etmek onlar için ilave bir alçaklıktır.

Rehine hadisesi, terör örgütleri olduğunda daha karmaşık, daha siyasi, daha çok boyutlu bir hal alır. Terör örgütleri genelde kaçırdıkları rehineleri infaz ederek mesajlarını kanlı bir şekilde dünyaya duyurma yolunu seçerler. DEAŞ'ın bu yöntemi çokça kullanması korku salan bir propaganda yoluydu.

Terör örgütü PKK katliam, infaz, suikast, kaçırma, şantaj gibi her türlü yöntemi kullanan eli kanlı ve cani bir örgüt.

Gara hadisesi bölücü terör örgütünün rehineleri katlettiği, eli bağlı insanları acımasızca şehit ettiği bir olay olarak yürekleri dağladı.

Cenab-ı Allah tüm şehitlerimize gani gani rahmet eylesin.

Terör örgütü sadece 'düşman' olarak gördüğü kişileri kaçırmıyor, kendince örgüte kazandırmaya çalıştığı gençleri de dağa kaçırıyor. Canlarına kastettiği insanların yanında hayatlarını gasp ettiği insanlar da var. Yani insanların canlarını da hayatlarını da katlediyor.

Örgütün özellikle kamu çalışanlarını rehin almasının klasik adam kaçırma amaçlarının yanında siyasi baskı boyutu da var.

Bölgede sivil insanların kaçırılması şantaj, baskı, sindirme, korkutma, para sağlama gibi amaçlar taşırken kamu personelinin kaçırılması başta pazarlık ve canlı kalkan olarak kullanma gibi amaçların yanında siyasi baskı ve takas gibi hedeflere de dayanabiliyor.

Devletin direncini kıramayan terör örgütü sansasyonel eylemler yaparak, sivilleri katlederek veya rehine krizleriyle toplumsal kargaşa çıkarma taktiğini kullanmış ama amaçladığı sonuçlara ulaşamamıştır.

Devlet ne tehdit ve şantajlara boyun eğmiş, ne pazarlık oyununa gelmiştir. Tüm tahrik ve provokasyonlar boşa çıkarılmış, tüm saldırılar etkili şekilde savuşturulmuştur.

Devletin son dönemde yaygın, etkili ve sonuç alıcı güvenlik operasyonlarıyla terör örgütünü bunalttığı biliniyor. Örgütün elebaşları kafalarını dahi kaldıramazken, arazideki teröristlerin hareket kabiliyeti tamamen zayıflatılmış durumda.

Gara harekâtı başarılı bir operasyon olarak gerçekleştiği ve sonuca yaklaştığı için örgüt rehineleri infaz ederek buna gölge düşürmeye çalışmıştır.

Dünyadan gelebilecek tepkilerin ise algı operasyonlarıyla perdelenebileceği, hedefin çarpıtılabileceği düşünülmüştür. Adli tıp raporlarının açık gerçeği ortaya koymuş ve bu oyunu bozmuştur. Ancak PKK/PYD'ye sempatiyle yaklaşan ülkeler daha düşük profil veya ikircikli açıklamalar yapmak için örgüt muhiplerinin çıkardıkları sosyal medya gürültüsünün arkasına sığınmayı yeğlemiştir.

Gara katliamı örgütün kirli ve vahşi yüzünü bir kez daha ortaya koymuş, güvenlik güçlerinin operasyon kabiliyetini bir kez daha herkese göstermiştir.

'Girilemez, operasyon yapılamaz' denilen geniş bir bölgeye girilmiş ve başarılı bir operasyon gerçekleştirilerek buradaki PKK'lılar etkisiz hale getirilmiştir.

Öncelikle ortada büyük bir istihbarat başarısı vardır. Rehinelerin yerinin tespit edilmesi, güzel hava şartlarında bile kolay yapılamayacak bir operasyonun zor hava şartlarında ve çetin arazi koşullarında gerçekleştirilmesi başlı başına mühim bir iştir.

Allah'ın rahmeti şehitlerimizin, lanet ve kahrı terörist ve hainlerin üzerine olsun.