• $ 5,8661
  • € 6,5749
  • 253.251
  • 93.771
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54

Resul KURT

info@resulkurt.com

Sahte müfettişlere dikkat!

04 Aralık 2018 Salı

Başlığı gören okurlarımızın, müfettişin de sahtesi mi olur dediğini duyar gibiyim.

Yıllarca SSK ve SGK’da başmüfettiş olarak görev yaptım, o dönemde de yaygındı sahte müfettişler, maalesef şimdi de yaygın.

Bir okurumuz, “Çalışma Bakanlığında Baş İş Müfettişi olduğunu söyleyen bir kişi aradı, son derece kibar ve devlet dili kullanarak, isminin Mehmet Umut olduğunu belirterek iş ve cep telefon bilgilerini verdi. İş kanunu, çalışma ekonomisi, hizmet tespit, iş kazası vb. konularda dilediğimiz zaman danışmanlık alabileceğimizi söyleyerek bir kitap seti çalışması yaptıklarını ve 10.000 TL karşılığı göndereceklerini beyan ettiler. Açıkçası; dolandırıcı olduğunu düşünüyorum, ancak telefonda terslemedim. Ne yapmalıyız?” diyor.

Önceki yıllarda olduğu gibi sahte müfettiş ve dolandırıcılar hakkındaki şikayetler artmış bulunmaktadır. İsim de, soyisim de sahte, bakanlık telefonu olarak verdikleri telefonlar da kendi şirket hatları.

Maalesef şirketlerin zaaflarını iyi bilen bu tür dolandırıcıların sayısı azalmadığı gibi, bilakis her geçen gün daha da artıyor.

Hemen yazımızın başında ne İş Müfettişleri, ne SGK Müfettişleri, ne Vergi Müfettişleri veya ne de diğer kamu kurumlarının müfettişleri yada memurlarının bu şekilde bir kitap-dergi satmasının söz konusu olmadığını belirtmeliyiz.

Dolandırıcılar, isim ve iletişim bilgilerini ticaret odası, internet veya sosyal medyadan buldukları üst düzey yöneticileri ismen arayarak sanki kamu kurumundan arıyormuş intibaı verilerek ısrarlı bir şekilde firmalardan menfaat temin etmeye çalışıyor.

Son zamanlarda bir çok işyerinde artan bir şekilde şirketlerin üst düzey yöneticilerini ismen arayarak Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İş Müfettişi, Hazine ve Maliye Bakanlığı Vergi Müfettişi ya da SGK Müfettişi olduğunu iddia ederek kitap-dergi satmaya çalıştıkları veya danışmanlık ve iş takibi yapacaklarını vs. belirterek parasal talepte bulundukları, bakanlıktaki müfettişler için yardım adı altında para topladıkları görülüyor.

Özellikle şirketlerin Genel Müdür, YK Başkanı, Genel Müdür Yardımcısı, Direktör vb. yöneticileri ile telefonda görüşmek istedikleri ve Bakanlık üst düzey yöneticisi olduğunu söyledikleri görülmektedir.

Kendisinin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Müfettişi olduğunu iddia eden kişilerin irtibat numarası olarak verdiği telefon arandığında “Çalışma Bakanlığı iş teftiş müdürlüğüne hoş geldiniz” karşılama sesi ile telefonlara cevap verildiği ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından aranmış hissi verildiği bilinmektedir.

Söz konusu kişiler 5.000 TL, 10.000 TL ve 20.000 TL’lik kitap paketlerinden birini alanının Bakanlıktaki işlerinin takip edileceğini ve sorun yaşamamalarını sağlayacakları vaadinde de bulunduğu görülmektedir.

İşverenlerden sahte müfettişlerce dolandırıcılık amaçlı bu tür konularda duyarlı olması, herhangi bir ödeme yapılmaması, söz konusu isim veya başka bir ad altında bu ve benzeri bir yöntemle para istenilmesi durumunda kesinlikle bu kişilere itibar edilmemesi ve konuyla ilgili Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulması ve yetkili makamlara şikâyette bulunulmasını önermekteyiz.

İmamoğlu ve Küçükkaya´nın otel buluşmasında yeni görüntüler ortaya çıktı

İmamoğlu ve Küçükkaya´nın otel buluşmasında yeni görüntüler ortaya çıktı

Martılar inci kefali avında

Martılar inci kefali avında

Mangal yaparken bu uyarılara dikkat!

Mangal yaparken bu uyarılara dikkat!

Kendi ölüm sahnesini beğenmedi...

Kendi ölüm sahnesini beğenmedi...