20 Ocak 2021 Çarşamba / 6 CemaziyelAhir 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Yakup KÖSE
ykose@stargazete.com
Yazarın Sayfası
Dinle

Savcı Sayan suikastına hazırlık yapanlar

25 Aralık 2020 Cuma

HDP/PKK’nın sanatçısıymış, İsviçre’de yaşıyor. 70 yaşlarında. İsmi Abdülkadir Aktürk.

Bir video çekmiş. Kürt gençliğine Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan’ı öldürmeleri çağrısı yapıyor. Tıpkı PKK’ın liderlerinden Murat Karayılan gibi; Karayılan Savcı Sayan’a suikast düzenlenmesi talimatı vermişti. Suikasta olacak tepkiyi azaltmak için de tetikçiliği halkın içinden birine yaptırılmasını söylemişti.


İsviçre’deki HDP/PKK mensubu Aktürk de çektiği videoda, teşbih olsun diye yazmıyorum kelimenin tam mânâsıyla kudurmuş ve salyalarını akıtarak gençlere hem hakaret ediyor hem de suikasta azmettiriyor: “Savcı Sayan nedir yav! Savcı’yı susturan tarih olur, efsane olur, Che Guevara olur. Ben 18 yaşındaki gence sesleniyorum: 18 yaşındasın, destan yaz, efsane ol. Yiyeceğin 20 sene. 38 yaşında, 40 yaşında tığ gibi delikanlı çıkacaksın. Sabahtan akşama kadar sokaklarda tiner çekeceğinize, şarap içeceğinize, atıp tutacağına, karı kız peşinde koşacağına destan yaz, efsane ol be gerizekalı!”

Kendisi yurtdışında olmanın rahatlığıyla bölgenin gençlerini tahrik ediyor. 70 yaşını geçmiş ama nedense kendisi şimdiye kadar bir eylemlilik içerisine girmemiş, bir 20 yıl içeride yatmayı, bir Che Guevara olmayı niyetlenmemiş!

PKK’nın liderlerinden Karayılan’ın ardından İsviçre’den de “Savcı Sayan’ı öldürün” talimatı gelmesi de gösteriyor ki Belediye Başkanı Sayan terör örgütüne büyük darbe indirmiş, derin yara açmış.

“İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’na suikast düzenlenecek, suikastçiler yakalandı” yalanıyla ortalığı velveleye verenler, canlı yayınlar yapanlar Savcı Sayan’a yönelik aşikâr tehdidi görmezden geldiler; tıynetlerini iyi bildiğimden garipsemedim, sadece durum tespiti yapmak ve kayıtlara geçsin diye yazıyorum.

İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde Savcı Mehmet Selim Kiraz’a çalışma odasında suikast düzenleyen DHKP/C terör örgütü mensupları için “Gençleri de anlamalıyız”, doğudaki hendek ayaklanmasında hendekteki PKK’lılar için “arkadaşlar” diyenler tabiî ki ölüm tehdidine karşı Ağrı Belediye Başkanı Sayan’ın yanında olmayacaklar; onların nerede olacakları belli!..

PKK liderlerinden Karayılan boşu boşuna “Savcı Sayan’a suikast düzenleyecek kişi sivil görünümlü olsun” demiyor, İsviçre’deki gudûbet boşu boşuna gençlere Sayan’a suikast düzenleyin çağrısı yapmıyor; biliyorlar ki Türk medyası Savcı Sayan’a suikast düzenleyecek militan için “Gençleri de anlamalıyız” diyecek soysuzlarla dolu.

Onlar, başına “devrimci” lakırdısını koyup şiddeti kutsayanlar; Savcı Sayan’ı da ‘devrimci şiddet’le cezalandırmış olacaklar, bunda büyütülecek bir mesele yok!..

Suikastçı için atacakları, tıpkı Mehmet Selim Kiraz’ı öldürenlere attıkları gibi “Seni seviyoruz” tweetini taslaklarda bekletiyorlardır. “Ağrı’daki arkadaş” diye başlayacak siyasi açıklama da bilgisayarda dosyalanmıştır; Savcı Sayan’a yapılan ölüm tehdidine niye sesleri çıkmıyor diye merak etmeyin, yoğun hazırlık içerisindeler.