• $ 5,665
  • € 6,3544
  • 258.285
  • 101849
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54

Rifat Sait

rsait@stargazete.com

Sekstilyon

28 Şubat 2016 Pazar

BAŞLIĞI görünce eminim pek çok okuyucu cinsel bir tema arayacaktır. Ancak hiç alakası yok. Sekstilyon, 10 üzeri 21 yani 1000 Kentilyon olarak bilinir. Milyon, Milyar,Trilyon, Katrilyon, Kentilyon ve Sekstilyon. Büyük bir ihtimalle Sekstilyonu ilk defa duyanlar çok fazladır diye düşünüyorum. Sekstilyonu pek çok kişi bilmez. Onu tanıyamadığımızın en büyük nedeni AK Partidir. Neden biliyor musunuz?  Maazallah AK Parti hükumetleri öncesinde yaşanan enflasyon öyle bir kronik devreye girmişti ki, devam etseydi Türk parasının kıymeti üzerindeki kağıttan bile daha düşük olacaktı.

Çok iyi hatırlıyorum o günlerin duvarlarında Enflasyon ile ilgili yazılar yazılırdı. Otuz yaş grubu ve üstü o günleri çok iyi bilir. Ancak gençlerimizin çoğu  o günleri bilmedikleri için, bugünkü ortamın  oldukça doğal bir seyir izlediğini düşünebilir.Oysa o yıllarda enflasyon adeta bir canavara benzetilir, üzerine seçim kampanyaları yapılırdı. O günlerin müsebbip’i bugünlerin muhalefeti olan partilerin siyasi vaatlerinde enflasyonu yenmek vardı. Bu onların en büyük hayaliydi. Gaz, şeker, sana yağ kuyruklarının  yerine sosyal yaşamın kalite artışı ile sinema , tiyatro, stadyum kuyrukları oluştu. Sigarayı hiç sevmem ama örnek vermek istediğimde bir zamanların Bahar, Gelincik, Birinci, Maltepe sigaraları ile tanışanlar, o günkü günlerin sıkıntılarını da iyi bilen kişilerdir.

Çok değil Yirmi sene öncesinde zengin insanlara milyoner denirdi. Milyonu olan zengindi. Sonra durum değişti. Zenginlik Milyarder olmak anlamına yükseldi. Şimdi Trilyoner diyoruz. Hükumetin paradan altı sıfırı atması ekonomide dengeleri getirdi.En azından artık çok sıfırla uğraşmıyoruz. Zaten bu ülke sıfırlarla oldum olası uğraşmıştır. Artık kaliteli bir siyasetin değer bulan devlet adamları ile paramıza da ülkemize de değer katıldığına inanıyoruz.Şükürler olsun. Ancak geçmişi hatırlamak, iyi analiz etmek, o günlere neden olanları da unutmamak gerekiyor.

Geçmişi hatırlamak için yazımın başlığında Sekstilyonu kullandım. Bu arada 35 yıl kadar önce Yeni Asır gazetesinde Sekstilyon başlığı ile yazdığım yazı ayın yazısı seçilmiş o günün 500 TL para ödülü ile mükafandırılmıştık. Hey gidi günler. Umarım geçmişten dersler alırız. Aksi taktirde tarih tekerrür eder. Bu arada madem Sekstilyondan bahsettik, biraz magazine bilgisi de vereyim.

Uzayda 300 Sekstilyon adetince yıldız bulunduğunu biliyor musunuz?

Yada kainatta 100 Sekstilyon farklı zaman olduğunu biliyor muydunuz? 

Sekstiyon kere Suphanallah. Peki Sektilyondan sonra hangi rakam geliyor?

Biliyor musunuz?

 

Öykü Arin´in annesinden duygulandıran paylaşım

Öykü Arin´in annesinden duygulandıran paylaşım

Dünyanın en gelişmiş ZMA'sı Puma, el yaktı

Dünyanın en gelişmiş ZMA'sı Puma, el yaktı