10 Ağustos 2020 Pazartesi / 20 ZilHicce 1441
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Aziz ÜSTEL
austel@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Sen bizim babamızsın, sen ne dersen o olur be Mr. Trump!

01 Haziran 2020 Pazartesi

Hatırlar mısınız Rodney King diye bir siyahi eşek sudan gelinceye kadar dövüldü Los Angeles'da 1991'de! Hani şu dünya sinemasının baş kenti Hollywood'da? İnsanoğluna onlarca yıldır hayal satan kentte... Kimdi ölesiye dövenler? Dört polis! Yargılandılar...ve beraat ettiler!

Ondan sonra mı ne oldu?

BURN BABY BURN!

ya da

YAN YAVRUM YAN!

Öfke alevlere dönüştü. Los Angeles'den yani Güney California'dan Oakland'a yani Kuzey California'ya sıçradı! Yüzlerce mağaza yağmalandı; arabalar parçalandı, binalar kül oldu.. Siyahiler ırkçılığa baş kaldırmıştı...yetti artık diye haykırarak.

Ha unutmadan... Bu arada ABD Kongresi her yıl dünyada insan haklarının ihlal edildiği ülkeler listesini yayınlamayı sürdürdü! Kongre de bu "ihlalci" ülkeleri kınamaya devam etti, büyük bir pişkinlikle!

Şaka gibi değil mi?

İnsan haklarını en çok ve en sık ihlal eden ülke, dünyayı ırkçılık konusunda eleştiriyor, uyarıyor, zaman zaman da yaptırımlar uyguluyor! İğne ve çuvaldız kuralına ne oldu?? ABD'nin kural koyduğu bir dünyada, o ne derse o olur! Peki biz ne yapacağız? Hadi hep bir ağızdan söyleyelim:

Sen bizim babamızsın

Sen ne dersen o olur!

ABD kongresi Ermeni soykırımından söz edebiliyor büyük bir pişkinlikle. Böyle bir şey olmamasına rağmen! Peki ben TBMM olarak ABD'nin uyguladığı Kızılderili soykırımını neden gündeme getirmiyorum. Bilmem; bana sormayacaksınız. İnsan haklarından sorumlu ülke komiseri Kemal Bey var ya, ona sorun! Şaka bir yana TBMM'deki bütün mv'lerinin böyle bir önergenin altına imza atması gerek. Bizim bu "az gelişmişlik" prangasını söküp atmamız, silkinip kendimize gelmemiz şart. Başta ABD, ne kadar sözüm ona gelişmiş ülke varsa, bu Korona günlerinde sapır sapır döküldü. Her birinde on binlerce ölüm... Az gelişmiş diyerek buru kıvırdıkları Türkiye, onlara sağlık altyapısı nasıl olurmuş konusunda ders verdi!

Sözde gelişmiş olacaksın ama sağlık alt yapın bir facia olacak. Daha doğrusu sağlık alt yapın olmayacak! Yatak bulamayan hastaların koridorlarda, bir köşeye kıvrılarak ölümü bekleyecek. Ve sen gelişmiş olacaksın bense az gelişmiş ha! Hadi oradan!!