26 Şubat 2021 Cuma / 14 Recep 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Resul TOSUN
rtosun@stargazete.com
Yazarın Sayfası
Dinle

Sevgililer Gününü kutlamamak boşanma sebebi sayılabilirmiş!

14 Şubat 2021 Pazar

'Yok artık!' demeyin, Yargıtay 2'nci Hukuk Dairesi, 2016 yılında aldığı kararla sevgililer günü, evlilik yıldönümü ve doğum günü gibi özel günlerin hatırlanmamasını boşanma sebebi olarak kabul etmiş.

Dün bu konu yine bir tv kanalında haber olarak yayınlandı.

Malum bugün 14 Şubat, yani sevgililer günü. Bugünü kutlayanlara sözüm yok. Ama Müslüman bir ülkede bu günü kutlamamanın boşanma sebebi sayılması, üzerinde çokça tartışılacak bir konudur.

Ben 17 Şubat 2002 tarihinde Yeni Şafak Gazetesinde sevgililer günüyle ilgili 'Sevgililer Günü(Valantine's Day)e itirazım var' diye bir yazı yazmıştım. Zaman zaman o yazıyı tekrar yayınlıyorum. Yargıtay'ın o kararının dünkü haberde yer alması üzerine o yazıyı sütuna sığacak miktarda kısaltarak aktarıyorum:

"... Malum, Katolikler'de Valantine's Day diye bilinen 14 Şubat günü küreselleşmenin bir başka boyutu olsa gerek, Müslüman ülkelerde de "Sevgililer Günü" olarak kutlanmaya başladı, gittikçe de yaygınlaşıyor.

14 Şubat günü Türkiye genelinde 1.2 milyonun üzerinde kırmızı gül satıldığını duyduğumda yadırgamadım. Çiçekçiler adına sevindim de, bu krizde 2 trilyonluk satış yaptılar! Yadırgamadım, çünkü aynı gün Aksaray'da metroya bindiğimde çok sayıda yolcunun elinde birer kırmızı gül görmüştüm.

Hayretimi mucip olan bir diğer olay da, aynı gün Ortodoks mezhebine mensup bir Hristiyan'a, Valantine's Day'da ne yaptığını sorduğumda, "14 Şubat bizim günümüz değil, o Katolikler'in günüdür" diyerek 14 Şubat'ı kutlamadığını söylemesiydi. Hayretimi mucip olmuştu çünkü 14 Şubat'ı Hristiyan olduğu halde mezhep ayrılığından dolayı Ortodokslar bile kutlamazken, çok sayıda Müslüman o gün elinde kırmızı güllerle günün gereğini yerine getiriyordu!

Ben bugüne rağbet eden Müslümanlar'ın büyük çoğunluğunun, 14 Şubat'ın bir Hristiyan bayramı olduğunu bilmediklerini düşünüyorum. Medyadaki yayınların etkisinde kalarak sadece Sevgililer Günü olduğu için sevdiklerini hatırlama adına bir şeyler yaptıklarını tahmin ediyorum.

Dînî bir gün olması ve kişinin inancını ilgilendirmesi sebebiyle "Ortodokslar'ın bile kutlamadıkları bir gün hakkında bir Müslüman olarak bizim de bir görüşümüzün ve bakışımızın olması gerekmez mi?" diye düşündüm ve bir miktar araştırdım.

(...)Roma İmparatoru 2. Claudius savaşı olumsuz etkilemesin diye askerlere evlenmeyi yasaklar. Fakat Rahip Valantine bu yasağa uymaz ve sevgililer arasında gizliden gizliye nikah kıyar. Tabii çok geçmeden yasağı deldiği ortayla çıkar ve idama mahkum edilerek hapse atılır.

İmparator bir putperesttir. Valantine ise tevhid inancı üzere bir mümindir. İmparator, Aziz Valantine'e Hristiyanlığı bırakıp Roma'nın tanrılarına tapması karşılığında kendisini affedeceğini teklif eder. Valantine dininde kalmakta ısrar edince, miladi 270 yılında 14 Şubat'ı 15 Şubat'a bağlayan gece idam edilir.

Hiristiyanlık yayılıp Avrupa'da kabul gördükten sonra 496 yılında da Papa Gelasius, Aziz Valantine'i onurlandırdmak için 14 Şubat'ı Valantine Günü ilan eder.

Ancak Valantine gençleri günahtan kurtarmak için nikah kıyarak ilişkileri meşrulaştırırken sonraları onun adına kutlanan günde ilişkilerin gayri meşru (kızların isimlerini birer kağıda yazıp masa üzerindeki bir sepete koymaları, delikanlıların da kura çekerek paylarına düşen kızlarla birlikte olmaları gibi) mecralara aktığı görülür hatta bir ara gençlerin ahlakını ifsad ettiği gerekçesiyle din adamlarının teklifiyle İtalya'da yasaklanır..

Fakat 14 Şubat, 1800'lü yıllardan sonra da "Sevgililer Günü" olarak Batı'nın toplumsal bir olayı haline gelir. Sevgililer birbirlerine kırmızı güller hediye ederler ve kutlama kartları gönderirler.

Hülasa Sevgililer Günü diye bilinen 14 Şubat Katolik dünyasının dini bayramlarından biridir.

(...)

Hristiyan olduğu halde bir Ortodoks dahi kendisine ait olmayan bir günü kutlamayarak duyarlılık gösterirken bir Müslüman neden aynı duyarlılığı göstermesin ki?!

Ayrıca inancımıza göre kadın ile erkek arasındaki sevgi ve aşka dayalı ilişkiler nikah varsa meşrudur. Sevgililer Günü'nde daha ziyade nikahsız ilişkiler öne çıkmaktadır. (İtalya'da bir zaman yasaklanmasının temelinde de nikahsız ilişki yatmaktadır.) Valantine's Day'de hatırlanan sevgi eşler arasındaki meşru sevgi ise bu bir Katolik için gayet normaldir. Ama Müslüman çiftlerin birbirilerine gül veya hediye vermeleri için Katolikler'e ait Valantine's Day'i beklemeleri gerekmez ki!

Hediyeleşmek için özel bir gün beklemek gerekmiyor.

İlla bir münasebet gerekiyorsa, Ramazan ve Kurban bayramları, Kadir ve Berat gibi gecelerin dışında her Cuma günü bizim bayramımızdır!"

TAZİYE:انا لله و انا اليه راجعون

En son 21 Kasım günü yazıştığımız İBB Eski Başkanı hizmet ehli, gönül insanı, değerli insan, güzel insan Kadir Topbaş beyin vefatı gerçekten hüzünlendirdi beni.

Kendisine Allah'dan rahmet-i vasia, yakınlarına ecr-i azım ve sabr-ı cemil diliyorum.

Mekânı cennet olsun.