24 Kasım 2020 Salı / 8 RebiülAhir 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Resul KURT
info@resulkurt.com
Yazarın Sayfası

SGK borçlusuna fırsat yolda

09 Temmuz 2016 Cumartesi

2014 yılının Eylül ayından çıkarılan yasayla vergi ve prim borçlarının taksitler halinden ödenmesine imkân sağlanmıştı. Prim borcu bulunan milyonlarca vatandaş, taksit imkânından yararlanarak prim borçlarını ödemiş ve rahata kavuşmuştu. Buna karşılık taksit imkânlarından yararlanamayıp, sosyal güvenlik sistemine dâhil olmayan sigortalılar da oldu.

Şimdi ise ikinci bir taksit imkânı sağlanması hedefleniyor. Geçtiğimiz günlerde AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım tarafından Yatırım Teşvik Paketi açıklamalarına ek olarak, Maliye Bakanı Sayın Naci Ağbal, vergi ve prim borcu ödenmesinde taksit imkânının yeniden sağlanacağını belirtti. Böylece daha önce taksit imkânının faydalanmayan en az 3 milyon vatandaşa yeniden bir şans sağlanmış olacak.

Prim borcunu ödemeyen vatandaşlara 36 ay taksit imkânı sağlanacak. Prim borcu nedeniyle sosyal güvenlik sistemine dâhil edilemeyen sigortalıların, prim borçlarını taksitlendirmeleri halinde yeniden sisteme girmesi mümkün olacak. Eğer sigortalı taksitlendirilen borç tutarını düzenli olarak süresi içerisinde öderse, borçlu olunan süreler sigortalılık süresinden sayılacak. Böylece prim borcu olan vatandaşların mağduriyetleri giderilecek.

GSS borçlusuna sağlıktan faydalanmaya devam

Genel sağlık sigortası prim borcu olanlara 31 Aralık 2015 tarihine kadar borcu olmama şartı aranmadan sağlık yardımlarından yararlanma imkânı getirilmiştir. Bu haktan, 4/b (BAĞ-KUR) kapsamında sigortalı olanlar ve sosyal güvencesi olmayıp sadece genel sağlık sigortasına tabi olanlar (60/g) (gelir testi yaptıranlar da dâhil olmak üzere) olanlar faydalanmıştır. Bu süre daha sonra 30 Haziran 2016 tarihine kadar uzatmıştır.

Ancak 28 Haziran 2016 tarihinde vatandaşların mağduriyet yaşamaması için GSS prim borcu olup sağlık yardımlarından yararlanma imkânı 31.12.2016’ya kadar uzatılmıştır.

Buna göre;

1. Kendi nam ve hesabına bağımsız çalışanlar (4/1-b kapsamında sigortalı sayılanlar),

2. Genel Sağlık Sigortasından yararlanmayan Türk vatandaşları ile bunların bakmakla yükümlü olduğu kişilere,

Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarına ait sağlık tesisleri ile devlet üniversitelerinin sağlık uygulama ve araştırma merkezlerinde (üniversite hastaneleri) sunulan sağlık hizmetlerinden 31.12.2016 tarihine kadar yararlanma imkânı getirilmiştir.

Dolayısıyla sigortalıların, BAĞ-KUR kapsamında 60 günü aşan borçları bulunsa dahi kamuya ait devlet hastaneleri veya üniversite hastanelerine ait sağlık hizmetlerinden 31.12.2016 tarihine kadar yararlanmaları mümkündür. Bu haktan genel sağlık sigortası tescili yapılmış olup hiç çalışması olmayan ya da çalışması olup genel sağlık sigortası borcu olan gençler ve diğer Türk vatandaşları da yararlanabilecektir.