25 Eylül 2020 Cuma / 7 Safer 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Serdar AKBIYIK
sakbiyik@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Sinemaları sıcak bastı

02 Temmuz 2017 Pazar

Hollywood gerektiği zaman her şeyi tersyüz edip yine de başarılı olabilme gücüne sahip. Eskiden yazın sinemaların kapanma mevsimiydi. Bütün ünlü salonlar yaz aylarında veda ederdi. Ama yıllar geçtikçe işler değişti. Büyük bütçeli, ünlü serilerin devam filmleri artık yaz aylarında vizyon görüyor. Yaptıkları gişeye baktığımız da ise hiçbir şey kaybetmediklerini anlıyoruz. Özellikle önümüzdeki birkaç ay sinema salonları bu anlamda şenlenecek. Örümcek Adam’dan Maymunlar Cehennemi’ne kadar en ünlü serilerin filmleri vizyonda olacak. Tom Cruise, Orlando Bloom, Kenneth Branagh, Halle Berry perdeden bize bakacaklar. İşte sizin için seçtiğimiz 10 film...

BrImstone

Vizyon Tarihi: 7 Temmuz

İşlemediği bir suçun sanığı olan Liz, ailesini hırslı ve intikam almak isteyen pederden korumak zorundadır. Peder kürsüye çııktığı andan itibaren Liz ve ailesi büyük tehlike altına girecektir. Martin Koolhoven tarafından yazılıp yönetilen filmin oyuncu kadrosunda Dakota Fanning, Guy Pearce, Kit Harington ve Carice van Houten yer alıyor.

Örümcek Adam: Eve Dönüş

Vizyon Tarihi: 7 Temmuz

Yenilmezler ile yaşadığı maceranın büyüsüne kapılan genç Peter kendini kanıtlama isteğiyle dolup taşan bir gençtir. Ancak yaşı gereği birçok farklı sorumluluğu vardır. May Halası ile yaşayan genç Peter bir yandan da ona göz kulak olan Demir Adam ile arkadaşlığını ilerletmiştir. Okul hayatına alışmaya ve sıradan bir genç gibi yaşamaya çalışan Peter’ın aklında ise suçla savaşmak ve dünyayı daha güvenli bir hale getirmek vardır. Jon Watts’ın yönetmenliğini üstlendiği projede Örümcek Adam Peter Parker karakterini Tom Holland canlandırıyor. Filmde Parker’a eşlik eden isimlerse Marisa Tomei, Tony Revolori, Laura Harrier ve Zendaya.

Maymunlar Cehennemi: Savaş

Vizyon Tarihi: 14 Temmuz

Sezar ve onun takipçileri insanlarla acımasız bir savaşta karşı karşıya gelirler. Fakat tüm inancına ve hırsına rağmen Sezar’ın ordusu büyük kayıplar verir. Kendisini ordusuna ve halkına karşı sorumlu hisseden Sezar, Colonel ile birebir yüzleşmek için yola koyulur. Şimdi iki ırkın da geleceğinin kaderi bu yüzleşmeye bağlıdır...  2011 yılında Rise of the Planet Apes filmiyle yeniden başlatılan seriye, 2014 yılında vizyona giren Dawn of the Planet of the Apes filmiyle devam edilmişti. Filmin senaryo ve yönetmenliğini bir kez daha Matt Reeves üstleniyor. Kadroda yer alan başlıca isimlerse Andy Serkis, Woody Harrelson, Steve Zahn, Terry Notary ve Karin Konoval...

Unlocked

Vizyon Tarihi: 14 Temmuz

Alice Racine CIA’in gizli operatörüdür. Londra’da gerçekleşecek büyük bir saldırıyı önlemek için bir MI5 ajanı ile takım kurmak zorunda kalır. Fakat istemeden saldırıya dahil olur. Artık Alice kimseye güvenmemeli ve hayatta kalmak için mücadele etmelidir. Kadrosunda Noomi Rapace ile Orlando Bloom, Toni Collette, John Malkovich ve Michael Douglas gibi birbirinden ünlü isimlerin yer aldığı filmin senaryosunu ise Peter O’Brien kaleme aldı.

2017 yılı büyük bütçeli filmlerin vizyon aldığı önemli bir yıl. Özellikle yaz aylarında birbirinden ünlü isimlerin büyük maceralarını seyredeceğiz...

Zombi Ekspresi

Vizyon Tarihi: 21 Temmuz

Sok-woo ve kızı Soo-ahn, kendilerini Seul’den Busan’a götürecek hızlı bir trene binerler. Ancak yolculukları sırasında tren zombilerin istilasına uğrar. Busan’a doğru hızla ilerleyen bu trende yolcular, zombilere karşı hayatları pahasına savaşmak zorundadır. Senartisti ve yönetmeni  Sang-ho Yeon olan film dünya prömiyerini 2016 Cannes Film Festival’inde yaptı.

DunkIrk

Vizyon Tarihi: 21 Temmuz

Christopher Nolan’ın 2. Dünya Savaşı’nın kaderini belirleyen olaylardan biri olan Dunkerque Tahliyesi ile ilgili olan filminin başrollerinde Mark Rylance, Kenneth Branagh ve Tom Hardy yer alırken, filmin kadrosunda Jack Lowden, Aneurin Barnard ve Harry Styles yer alacak. Filmi kendi senaryosundan uyarlayacak olan yönetmene yapımcılık koltuğunda da Emma Thomas eşlik edecek.

KIdnap

Vizyon Tarihi: 4 Ağustos

Kidnap oğlu kaçırılan bir annenin hikayesini anlatıyor. Genç kadın oğlunu bulmak için her şeyi yapmaya kararlıdır... Başrollerinde Halle Berry, Robert Walker Branchaud ve Sage Correa’nın yer aldığı aksiyon-gerilim filminin yönetmen koltuğunda Luis Prieto oturuyor.

Kurtlar Vadisi Vatan

Vizyon Tarihi: 29 Eylül

15 Temmuz gecesi yaşananlar ve olayların perde arkasının konu edildiği filmin başrolünde Polat Alemdar karakterini canlandıran Necati Şaşmaz yer alırken, oyuncu kadrosunda ise Sinem Uslu, Cahit Kayaoğlu, Erhan Ufak ve Nezih Işıtan bulunuyor.  Pana Film’in yapımcılığında Kurtlar Vadisi Vatan filminin yönetmen koltuğunda ise Serdar Akar oturuyor.

Barry Seal: Kaçakçı

Vizyon Tarihi: 8 Eylül

CIA için 1980’lerde güneyde bir uyuşturucu kuryesi olarak çalışan pilot Barry Seal’i anlatıyor. Filmin yönetmenliğini Doug Liman üstlenirken, başrolleirnde ise Tom Cruise, Domhnall Gleeson ve Jesse Plemons yer alıyor.

KIngsman: Altın Çember

Vizyon Tarihi: 22 Eylül

2014 yılında gösterime giren Kingsman: Gizli Servis aksiyon-macera ve komedi dalındaki başarılı çıkışına bir yenisini daha ekliyor. Asi genç Eggsy olarak ilk filmde karşımıza çıkan Taron Egerton ve karizmatik centilmen ajan Harry olarak tanıdığımız Colin Firth’ü tekrar geri döndüren filmde ajanların teknoloji uzmanı Ginger rolünde Halle Berry eşlik ederken, Pedro Pascal Jack adında bir ajan, filmin kötü karakteri Poppy de ödüllü oyuncu Julianne Moore olacak.