Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Yakup KÖSE
ykose@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Sizleri hendeklere sokan hangi güç?

12 Haziran 2019 Çarşamba

15 Temmuz Anadolu’yu işgal teşebbüsünden tam 1 yıl önce Anadolu’nun doğu bölgesi, PKK’ya hendek kazdırılarak işgal edilmeye çalışılmıştı. 

AK Parti hükûmetinin PKK terörünü bitirmeye mâtuf yürüttüğü stratejinin uygulanmasındaki hatalardan faydalanan PKK, kendisine verilen görevi lâyıkıyla yerine getirmiş, siyasi uzantısı HDP’nin özerklik ilanıyla birlikte doğu ve güneydoğudaki şehirlerde hendekler kazıp ‘serhildan’ başlatmışlardı. 

Irak ve Suriye sınırından kazılan tünellerle Türkiye içine silâh, mühimmat ve ‘gerilla’ sokan terör örgütü PKK, HDP’li belediyelerin altyapı desteğiyle kısa sürede birçok şehirde sokak hâkimiyetini sağlamıştı. Tabiî ki bunda, bir diğer terör örgütü FETÖ’nün desteği gözardı edilemez. Türk Silâhlı Kuvvetleri’nin içinde yer alan FETÖ unsurları PKK’ya yol verirken, emirlerindeki askerleri de PKK’nın bombayla tuzakladığı binalara gönderiyorlardı. PKK’nın hendek ayaklanması sürecinde 793 şehit verildi. Bile bile emrindeki askerleri bombalı binalara gönderip ölmelerine sebep olan FETÖ unsuru subayların bu hainliklerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “dur” demişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, askerlerin binalara sokulmamasını ve şüpheli görülen binaların tank atışıyla imha edilmesi emrini vermişti. 

HDP/PKK’nın ‘özerklik’ ve ‘serhildan’ hayalleri, bölge halkının terör örgütüne destek vermemesiyle kazdıkları hendeklere gömüldü. Depoladıkları silâh ve mühimmatlar ellerinde kaldı. Terör örgütünün yayın organlarında, kendilerine destek vermeyen halk aşağılandı, ‘işbirlikçilik’le suçlandı. 

2015 Temmuz’unda kazılan terör hendeklerinde ilk defa PKK ile FETÖ’nün birlikteliği aşikâr görüldü. Şâyet halk teröre destek verip ‘serhildan’ başarılı olsaydı 15 Temmuz’daki işgal teşebbüsüne gerek kalmayacaktı. Bölge ‘özerklik’ adı altında HDP/PKK üzerinden kontrol altına alınmış olacaktı ve AK Parti CHP ile koalisyon kurmaya mecbur bırakılacaktı. 

Tüm bu hatırlatmaları hendek terörünün yıldönümü yaklaştığı için yazmadım. Dün sabah HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan’ın katıldığı canlı televizyon programında, “Hendek olaylarını FETÖ, darbe yapmak için organize etti” demesi üzerine yazdım. 

Paylan’ın sözleri bana, 15 Temmuz işgal teşebbüsünü gerçekleştiremeyen FETÖ ve CHP unsurlarının “15 Temmuz tiyatrodur” demelerini hatırlattı. Başarılı olsalardı ‘halk’ kazanmış olacaktı, başarılı olamayınca suçu ortaklarına atıyorlar. 

Mâdem FETÖ organize etti siz niye o hendeklere girdiniz Sayın Paylan? 

Sizi o hendeklere FETÖ’yle kim soktu Sayın Paylan? 

Hendek terörüne destek vermeyen bölge halkını ‘işbirlikçilik’le suçlamıştınız, mezkûr programdaki sözlerinizle kimin kimlerle işbirliği yaptığı ortaya çıkmadı mı Sayın Paylan! 

“Hendek olaylarını FETÖ, darbe yapmak için organize etti” demeniz güzel bir itiraf Sayın Paylan, tıpkı Nihat Genç’in itirafı gibi. O da geçtiğimiz günlerde, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı Ekrem İmamoğlu kazanırsa İSPARK’ı HDP’ye vereceğini, bunun da İstanbul’da binlerce Kandil terör üssü demek olduğunu, ayrıca elinde İmamoğlu hakkında belgeler olduğunu ama seçim öncesi İmamoğlu’nun aleyhine olacağından belgeleri açıklamayacağını itiraf etmişti. Sayın Genç, İmamoğlu’nu ayrıca FETÖ’ye karşı tavır almamakla da suçluyor ama yine de ona oy verilmesini söylüyor. 

Görülüyor ki, 2015’te doğuda açılan ve içine tüm terör unsurlarını koyanlar yeni hendeği İstanbul’da açmışlar. İçine de, doğuda olduğu gibi sadece PKK ve FETÖ’yü değil, kendilerini ‘yurtsever’ diyenleri de koymuşlar! 

23 Haziran sonrası İstanbul’daki hendekle ilgili bakalım kimlerden ne itiraflar gelecek, ömrü olan görür!