19 Ocak 2021 Salı / 5 CemaziyelAhir 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Aziz ÜSTEL
austel@stargazete.com
Yazarın Sayfası

''Sosyal medyama el sürme!''

04 Temmuz 2020 Cumartesi

Hiçbir özgürlük sınırsız değildir. Senin özgürlüğün benim özgürlüğümün sınırında biter. Yani? Yani, Facebook, Twitter vb gibi kanallar üzerinden kimsenin, kimseye sövme, kimseye kara çalma özgürlüğü yoktur. Böyle bir eylemde bulunana dünyada hiçbir devlet özgürlük tanımaz: Ne ABD, ne Almanya ne de bir başka demokrat ülke.

Eğer kişi salt siyasi görüşlerinden ötürü, sosyal medya üzerinden bir başkasına hakaret ediyorsa, hele de yeni doğum yapmış bir anneye bırakın ağıza alınmayı akla bile getirilmeyecek laflarla saldırıyorsa, onun cezalandırılması şarttır. Özgürlükleri ayak altına alan o sefildir çünkü.

Sosyal medyada sayısız hesap açan FETÖ gibi terör örgütlerinin zehir saçmasına engel olmak şarttır. Siz ABD'de bir sosyal medya kullanıcısının Trump'ın kızına en aşağılık biçimde saldırıp da cezasız kalacağını mı sanıyorsunuz? Ya da Almanya'da Frau Merkel'e hakaret etmeyi denesin biri! Başına gelecekleri düşünmek bile istemiyorum!

Trump'ın ailesine, Merkel'in soyuna sopuna dil uzatana o ülkeler dar edilir o saat. Ve ne bir Amerikalı ya da Alman, "sosyal medyama el sürme!" diye atarlanır. İtiraz etmek aklına bile gelmez.

Bizde, her nedense muhalefet anlayışı belden aşağı vurmak anlamına gelmeye başladı.

Bir kişiyi, siyasal fikir ya da eylemlerinden ötürü eleştirebilirsiniz elbette. Demokrasinin gereğidir bu. Ancak sövemezsiniz, hele de ailesine dil uzatamazsınız. Bu insanların eşleri de çocukları da dokunulmazdır. Onlara dil uzattığınız ya da sosyal medya aracılığıyla hakaret ettiğiniz an, sizinle aynı siyasal düşünceleri paylaşanlar bile, eğer bir parça namus anlayışları varsa, karşısına dikilmelidir ve sizden hesap sormalıdır. Bunun dışında devlet de size gereken cezayı vermelidir. Vermezse hakarete uğrayan kişinin özgürlüklerini ayaklar altına alıyor demektir.

Elbette kimsenin özgürlüğü kısıtlanmamalı. Ne zamana kadar? O kişi kendisine verilen bu hakkı kötüye kullanıp sağa sola saldırıncaya kadar. Bunu yapan özgürlüğü değil yasaların belirttiği cezayı hak etmiştir çünkü!