23 Ocak 2021 Cumartesi / 9 CemaziyelAhir 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Aydan ÜSTKANAT
info@aydanustkanat.com
Yazarın Sayfası

Sosyal Medyanın Yıldızları

12 Ocak 2019 Cumartesi

Tam dört yıldır her sene, üretken, nitelikli ve yemek konusunda fark yaratan sosyal medya hesaplarını arıyorum. Her geçen gün yeteneklerini geliştiren ve sayları hızla artan hesaplar içinden sadece dokuz kişiyi seçebilmekse gittikçe zorlaşıyor…

Yüzlerce hatta binlerce hesap içinde sadece dokuz isim. İşte karşınızda 2018’in en iyi dokuz hesabı! Malum listemiz yemekle ilgilenen sosyal medya hesaplarını kapsıyor.Bir yıl boyunca araştırıyorum. Kurdukları cümleleri, seçtikleri kelimeleri dikkate alıp, sürekliliklerini takip edip, notlar alıyorum. Sene başında aldığım notlar, sene sonuna doğru değişebiliyor. Sosyal medya o kadar hareketli bir platform ki. Önceki yıldızlarımı ise sıkı takip ediyorum. Geçtiğimiz yıl sosyal medya hesabındaki süreklilik ve performanslarına göre bu hesaplar, dokuz kişilik listede veya ‘takip edilesi hesaplar’ bölümüne yerleşiyorlar. Yaptığı tariflerin kaynağını söylemeyene burada yer yok.

Aranızda listede olmadığı için hayal kırıklığı yaşayanlar hatta bana ciddi olarak kızanlar olabilir. Söylemekisterim ki; iyi bir şey yaptığına inanıyorsan asla pes etme! İyi işler öyle veya böyle fark edilir. Gelelim binlerce hesabın heyecanla beklediği listeye…

 

En iyi fotoğraf @yoncamuslubas

Yonca Muslubaş, yeni tarifler kurgulamayı veya küçük dokunuşlarla yorumlar getirmeyi ve yaptıklarını profesyonel bir fotoğrafçı olduğu için de haliyle fotoğraflarıyla paylaşmayı seviyor. Sayfası ve kadrajı özgün; karanlık temalarda aydınlık objelere odaklanmayı seviyor. Kurgularındaki bu tezatlık onu farklı kılıyor.

 

En tatlı @birtutammutfak

Hacer Alegöz’ün hayali bir kafe açmakken instagram hayatına giriyor ve sosyal medya üzerinden güzel yemekler pişirip,paylaşmayı seçiyor. Zeminlerini boyuyor, balkonunu fotoğraf stüdyosu olarak kullanıyor. Açtığı hesap her geçen gün biraz daha kimlik kazanıyor. Pastacılıkla ilgili profesyonel eğitim aldığı içinse hesabı tatlı odaklı olmasada pasta becerisi göze çarpıyor. Son aylarda fotoğraflarındaki olumlu değişiklikler fark edilmeyecek gibi değil.

 

En özgün @meralkacamer

Meral Kaçamer, iş hayatı oldukça yoğun bir iş kadını ama sosyal medya hesabına da zaman ayırarak sık sık yemekler yapıyor ve hesabını iki yıldır aktif kullanıyor. Mevsimsel malzemelere önem veriyor. İlginç denemeleri ve başarılı kombinasyonları oluyor. Bu da yemek dünyasındaki blogerlardan onu ayırarak oldukça özgün bir konuma sokuyor. Daha iyi  fotoğraf çekmek konusunda ise azimli.

 

En tarz @urnisa

Gürcistan’da doğup, Moskova’da büyümüş. Moskova’da lisansını tamamladıktan sonra Berlin'e taşınmış. Öğrencilikyıllarında yemek üzerine blog açmış, mezun olduktan sonra bu alanda kariyer yapmaya karar vermiş. İstanbul'da yaşayan Urnisa Gahramanova, 2016'dan beri profesyonel olarak fotoğraf çekiyor. Yaptığı ve fotoğrafladığı yemekler o kadar iç açıcı ki uzanıp bi çatal alasınız geliyor.

 

En çalışkan @kitchenart_ist

Beyza Yücel, Bilkent Üniversitesi  Bankacılık ve Finans mezunu. Aile şirketindeyoğun tempoda çalışıyor ama yine de sosyal medya hesabına büyük emek harcayıp ‘en çalışkan’ olarak bu listede yerini alıyor.Keyifle hazırladığı sofralar onu zamanlablog yazarlığı yoluna sürüklemiş. Galerisi pırıl pırıl, iç açıcı ve en takdir ettiğim şeye sahip: tariflerin kaynağını vermek.

 

En yenilikçi @hamurundavar

O profesyonel bir şef. Listemde yer almasının nedeni amatör ruhla ve tutkuyla yönettiği Instagram sayfasının içeriği. Sayfasında alçak gönüllülükle, yemeğe odaklı. Şef olduğunun altını her satırda çizmiyor. Elbette kurguladığı tabaklar şef kimliği ile şekil alıyor ancak profesyonelliğinden bağımsız, sosyal medyadaki başarısı onu bu listeye taşıyor. Doğal, esprili ve renkli kişiliği ile Selçuk Ceylan, sosyal medyanın bence en iyi yiyecek içecek hesaplarından biri.

 

En sağlıklı @gurmediyet

Özlem Çakırlar, iş güvenliği uzmanlığını bırakıp eşiyle birlikte kahvaltıüzerine bir dükkan işletirkenaldığı fazla kilolarıvermek için yemeklerini daha sağlıklı yapabileceğini fark etmiş. Sayfasında günlük hayatını paylaşıyor, sağlıklı yemek yapmayı yaşam şekli haline getirmek için çabalarken, ikiyüz binin üzerindeki takipçisine olan sorumluluğu belki de bu yolda kalmasını kolaylaştırıyor. Basit anlatımla rondoda püre haline getirilen aşamalı pate tarifler bence sayfanın en büyük gücü.

 

En lezzetli @yildizdann

Yıldız Şahinler’in hesabında fotoğraflar diğer hesaplardaki gibi özel prodüksiyon değil. Açık söyleyeyim bu listeye dahil etmek konusunda tereddütlerim vardı. Çünkü rakipleri çok iyi fotoğraf çekiyordu. Ama yemekleri gerçek ‘anne’ yemekleri ve hepimiz biliyoruz ki anne yemekleri en lezzetlisi. Hesabında içinde büyüdüğü Yunan mutfağının yemeklerini pişiriyor.

 

En sanatsal @senayilldirim

Son dakika keşfettiğim bir hesap. Galerisi o kadar özgün ki hiç yapmadığım bir şeyi yaparak son dakika listeye alıyorum. Hem beyaz, hem de karanlık ekollerde çektiği fotoğraflar, kullandığı tonlar ve kadraj gerçekten özgün. Fotoğrafların arasında yayınladığı kara kalem eskizleri de ayrı bir güzellikte. Tarif vermiyor hatta kelimeleri bile pek sevmiyor gibi. Anlatmak istediğini fırçası ve kadrajı ile takipçilerine aktarıyor. Yine de arada tarif verse eminim çok kişiyi sevindirir.

 

Takip edilesi hesaplar:

(Alfabetik sıra)

@bakedbyaylin @bergüzarerden @blondiecheff@busraoktr @canxmete@chefandmom@cute_little_fairy @derinlitatlar@ece_tastan@ferahustunel @food_advisor_istanbul @insearchofwonders@iremimecom@kitchendeer@kivirciksef@lisanilezzet@margauxthecook @maya.kitchen @melengec_food_blog@mutfaktamimarvar@mutfakpisikopatları@nilumilu@ozgebegendik @ozgebingol @pastalin @pinarpastry @sercancam_ @sevims_kitchen @sezen.enderoglu @sihirliparmaklar @turkuazkitchen @zuleyha_terzi