29 Eylül 2020 Salı / 11 Safer 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

İkram Bağcı
ibagci@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Söyleyin Türkiye’nin Beyi’ne...

29 Kasım 2015 Pazar

Yıl 2011. Türkiye yine bir genel seçim öncesinde seçim çalışmalarına sahne oluyor. Kahramanmaraş’ın Ekinözü ilçesindeyiz. O dönem Ak Parti İlçe Başkanı olan Kamil Ayrılmış’ın yaşadığı bir olayı okuyalım: ‘İlçemize bağlı bir köye gittik, yaşlı bir teyzenin kapısını çaldık. Teyzenin yaşı muhtemelen 80’in üzerinde. Gözündeki gözlükten de anlaşıldığı kadarıyla görme problemi had safhada. Ben teyzeciğim oyuna talip olmaya geldim dediğimde kadının bana sert bakışı ile biraz irkildim. Teyze bana bakarak ‘git işine benim oyum Tayyip’den başkasına nasip olmaz’ diyince, Teyze zaten ben onun adına senin yanına geldim dedim! Kadının yüzünü birden gülümseme aldı... Son olarak evden çıkarken kolumdan tutan teyze bana yaklaşıp başını yukarı kaldırarak ‘Git söyle Tayyib’ime o mecliste gezinsin, onu televizyonlar göstersin bende boyuna posuna şöyle bir doyayım. Bu zamana kadar fakir fukaranın yanında oldu, bizi buralarda unutmadı, oğlumun emanetlerine, yetimlerime onun sayesinde bakabiliyorum. De ki ona Müslümanlara da müslümanlığı da sahip çıksın. Allah ondan razı olsun...! 

Yıl 2012. Temmuz ayının son günü. Arakan’da müslümanlara yönelik yapılan katliam girişimlerinin yoğun olduğu zamanlar, 24 TV’de Elif Çakır’ın konuğu ise Arakanlı bir Müslüman olan Ömer Tarık. Ömer Tarık ‘Müslümanlar orada onlar için köpek gibi, sürekli işkenceye tabi tutuluyorlar. Annelerimiz, kadınlarımız ve kız kardeşlerimiz tecavüze uğramamak için denize ve sulara atlıyorlar’ dedikten sonra en önemli isteğini ve aslında programa çıkış amacını şu sözlerle özetliyor; Ben Başbakan Erdoğan’dan yardım istiyorum, Burma yönetimi ile konuşup suçsuz halka yönelik cinayetleri durdurulmasını ancak o sağlayabilir.

17 Temmuz 2014. Gazzeli Shbair ailesi ‘Filistin’de çok fakir aileler var. Başbakan Erdoğan’a diyorum eğer Arapların başbakanı bizi bıraksa, siz bizi bırakmayın. Biz sadece Erdoğan’a bakıyoruz. Onu biliyoruz. Gazze’ye gidin ve orayı sahipsiz bırakmayın!

26 Ocak 2015. Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, ‘Bugün Somali’nin gelişimi için tarihi ve önemli bir gün. Geçmişteki Somali ile bugünkü Somali arasında büyük bir fark var. Somali halkı bu yardımları unutmayacaktır. Buradan tüm Türk halkına ve Sayın Erdoğan’a teşekkür ediyorum’ sözleri ile Somali’nin Türk halkının ve liderinin uzattığı elden duyduğu memnuniyeti dile getirir. Bu ziyaretten üç yıl önce Başbakan olarak Erdoğan Somali’ye gelmiş ve verdiği sözler sonrasında üç yılda Somali’deki yaşanan değişim Somali Cumhurbaşkanının konuşmalarıyla ortaya çıkmıştır.

Türkiye’nin Kuala Lumpur Büyükelçiliği önündeki gösteride, Malezyalılar, Türkiye’nin Somali, Suriye ve Myanmar’daki insani kriz konusunda verdiği destek için teşekkür gösterisi düzenlerler. Büyükelçilik önünde toplanan STK’lar adına konuşma yapan Müslüman Gençlik Hareketi Derneği Genel Sekreteri Muhammed Raimi ‘Türk halkının çoğunluğunun Erdoğan liderliğindeki Türk hükümetini desteklediğini biliyoruz’ diye açıklama yapar. O esnada topluluk Erdoğan için sık sık hem İngilizce hem de Türkçe ‘Dik dur eğilme bu millet seninle’ sloganını atar. Dünyanın dört bir yanına uzatmaya çalışılan el aslında dünyanın öbür ucundaki ülkelerde de hissedilmektedir.

2011’deki yaşlı teyzenin ettiği dua sonrasında geçen dört sene içinde Müslümanlara uzanan eller ve mazlumun yanında olma politikasından sapmayan bir kararlılık... Ve yine yaşlı bir Türkmen nine tarafından yapılan ‘Söyleyin Türkiye’nin Beyi’ne, bize yardımlarını yollasın. Silah salsın, kuvvet salsın, milletimizi kurtarsın. Canlar gidiyor, körpe kuzular meydanda kaldı’ çağrısı gözyaşları ile ağıt yakılarak dile getirilir.

Türkmen ninenin bu çağrısına Anadolu’nun Beyi ‘Türkmen kardeşlerimize mücadelelerinde başarılar diliyorum, duamız ve desteğimiz sonuna kadar onların yanında olacaktır’ sözleri ile karşılık verir. Arakan’dan Somali’ye, Somali’den Gazze’ye, Gazze’den Bosna’ya ve Bosna’dan Türkmenlere kadar her çağrıya cevap verilmeye devam edilecektir.