03 Aralık 2020 Perşembe / 17 RebiülAhir 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Erhan Köknar
ekoknar@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Söz sırası Fener’in

26 Haziran 2014 Perşembe

Üç senedir Türk futbolunu meşgul eden, Fenerbahçe’yi derinden zedeleyen şike davasında; İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’ın da aralarında bulunduğu 6 sanığın yeniden yargılanmasına hükmedince, Yargıtay tarafından onanan cezalarının infazı durduruldu.

Ooh be!... Dünya varmış...

Bundan sonraki süreçte adaletin keseceği parmak kanamayacak!

Yeni düzende yargının kararına ve onu uygulamaya sokacak olan TFF’ye de kimse bahane bulamayacak, böylece Fenerbahçe de muhtemelen ‘suçlu’ damgası, ‘şikeci’ yakıştırması yemekten kurtulacak. Ak koyun kara koyun yüce Türk adaletinin ‘adil’ bir şekilde sürüdüreceği yargılamayla ortaya çıkacak. Varsa bir suç kimsenin de söyleyecek bir şeyi kalmayacak. Yoksa da eğer insanlara suç isnat eden bir zihniyetin karşısında tarihe kök salmış Fenerbahçe bayrağı herkesin elinde ilk günkü parlaklığı ile dalgalanacak.

Evrensel insan haklarına uyumluluk, hukuka uygunluk, ve adil yargılama konusunda çalışan, bu yolda çaba gösteren devlet büyüklerine sonsuz teşekkürler.

Fenerbahçe üç yıldır gerçekten çok üzüldü!... Şampiyon oldu tadına varamadı, hakları kısıtlandı, başkanı hapislerde yattı... Aziz Yıldırım, her seferinde suçsuzluğunu haykırdı... Fenerbahçe taraftarı başkanının peşinden bir an olsun ayrılmadı. Bu çok kuvvetli bir beraberliğin topluma atılan Fenerbahçe imzasıydı. Bütün hukuk yolları kullanıldı ve bugünlere gelindi.  F.Bahçe cephesi yeni delillerin mahkemeye sunulacağını, çok önemli tanıkların ifade vereceğini söylüyor.

Eğer bunlar rakiplere bir takım ithamlar için kullanılırsa, açık söylüyorum; 3 Temmuz sürecinin açtığı yaralardan daha büyükleri de oluşur! Türk futbolunun artık kısır çekişmelere tahammülü yoktur. Fenerbahçe yöneticileri yeniden başlayan yargılama üzerine ezeli rekabetin korunması için de gerekli hassasiyeti göstermelidir. Aklanmak Fenerbahçe düşmanlarına verilecek en iyi cevap ve darbe olacaktır. Ayrıca bu sonuç futbolumuz için de dünya gözünde bir iade-i itibar olacaktır.

UEFA’nın Fenerbahçe yöneticileriyle yaptığı gizli görüşmelerde ‘herhangi bir şey yapamayacağız, elimizde polis raporları var’ demeleri de artık geçersiz olacak. Yeniden yargılanmada polis zabıtları değil, mahkeme kararı geçerlik kazanacak. Telefon kayıtlarının hukuka uygun delil kabul edilmediği zaman UEFA da apışıp kalacak!

F.Bahçe, yeniden yargılanma sonrası aklandığı takdirde UEFA’nın verdiği cezaların da hesabını soracak ve tazminat bile talep edebilecektir.

Belki de ilk kazanım CAS’ın verdiği 2 yıl men cezasıyla ilgili olarak yürütmeyi durdurma kararının çıkması olacaktır.