31 Ekim 2020 Cumartesi / 14 RebiülEvvel 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Resul TOSUN
rtosun@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Şu Suriyeliler!

07 Temmuz 2017 Cuma

Suriyelilerle ilgili ajitasyonlara karşı hükümet vatandaşı bilgilendirdi.

Suç oranlarıylailgili dolaşımdaki rakamların yanlış olduğunu tam tersineSuriyelilerde suç işleme oranının geçen senelere göre yüzde 5 düştüğünü açıkladı.

Nüfuslarına göre de suç oranının normalin atında olduğu ifade edildi.

Ülkesinden uzaktaki üç milyon insanın sorunsuz olduğunu söylemek elbette ki inandırıcı olmaz.

Problemlerin çözümüne ev sahibi ülke olarak büyük katkı verdiğimizi zaten Suriyeliler itiraf ediyorlar ve her fırsatta teşekkürlerini sunuyorlar.

Ancak bu hususta bizzat Suriyelilerin kurduğu ve Türk kamuoyuna pek yansımayan sivil toplum örgütlerinin de örnek çabalar sergilediğini hatırlatmamız lazım.

***

Mesela bunlardan biri Suriye Formu’dur. Hem Suriye içindeki sorunlara hem de Türkiye’deki Suriyelilerin sorunlarına çözüm için sessiz sedasız çalışıyor.

Sadece Suriye içinde 975 elemanıyla mağdurların imdadına yetişmeye çalışan Suriye Formu, Türkiye’de de Suriyelilere rehberlik ediyor.

İnsani yardım, eğitim, medya, Ar-Ge ve değişik alanlarda hizmet veren 6 cemiyetten oluşan Forum hem Suriyelilerin kendi aralarında kaynaşmaları hem de Türkiye ile uyumu amaçlı Eylül ayının sonunda devasa bir organizasyona hazırlanıyor.

***

İstanbul Yenikapımeydanında 8 gün süreyle konferanslar, paneller, konserler,sportif faaliyetler, el sanatları, tanıtım/satış stantları ve benzeri etkinliklerin yapılacağı büyük bir programa hazırlanıyorlar.

500 bin kişiyiağırlamayı hedefleyen forum yetkilileri, hazırlıklarını sürdürürken değişik kesimlerle de görüşmeler yaparak etkinlik konusunda bilgi veriyorlar.

Forum Başkanı Mustafa Sabbağ, yardımcısı muhalif koalisyonun başbakanlarından Ğassan Hito ve medya koordinatörü Muhammed Firas Mansur heyet halinde sunum yapıyorlar.

***

Forumu daha önce ben ziyaret etmiş ve faaliyetleri hakkında bilgi almıştım. Bu etkinlik için de benden destek istediler.

Mesela bu hafta başında 3 Temmuz Pazartesi günü TBMM başkanı İsmail Kahraman beye sunum yaptılar.

Başkan Kahraman, istediği için bu sunumda bizzat ben de bulundum.

Etkinliklere yurt dışından davet edecekleri sanatçı, akademisyen, sporcu ve diğer katılımcılar konusu için Dışişleri Bakanlığı’na da randevu verildiğinde bir sunum yapacaklar. Konu bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız beye iletildi.

Forum merkezine yakın olduğu için 4 Temmuz Salı günü Esenler Belediye Başkanı Teyfik Göksü beyle görüştüler.

Önümüzdeki günlerde İstanbul Valiliği’ne de sunum yapacaklar.

***

Yani demem o ki ülkemizdeki Suriyeliler içinde çok sayıda kalifiye elaman var ve bunlar ülkemize yük olmak bir yana kendi alanlarında artı değer katmaktadırlar.

İlk günlerde sokaklara dökülerek Suriyelilerin imajına zarar veren kesimin istismarını valiliklerimiz v e belediyelerimiz aldıkları tedbirlerle büyük ölçüde önlediler.

Bununla birlikte her toplumda olduğu gibi onlar arasında da suça meyilli kendini bilmezler var.

Bunlar zaman zaman bulundukları çevreleri rahatsız edecek hadsizlikler de yapıyorlar.

***

Bu konuda son uyarı başbakandan geldi. Hem bize, hem Suriyelilere.

Bize, “Misafirperverliğimize laf getirecek davranışlardan kaçının”, Suriyelilere, “Haddini aşıp taşkınlık yapan, suç işleyen kendisini hâkim önünde, gerekirse sınır dışında bulur” dedi.

Gayet de güzel dedi.

Suçlular bahane edilip masumlar cezalandırılmamalıdır.

Ayrıca Afrin konusu gündemdeyken bu tür ajitasyonlara da dikkat edilmelidir!