14 Nisan 2021 Çarşamba / 2 Ramazan 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Aziz ÜSTEL
austel@stargazete.com
Yazarın Sayfası

''Şüpheli ölümler'' Azerbeycan'a sıçrar!

10 Şubat 2020 Pazartesi

Zeki Durlaruk Paşa, albay rütbesiyle görev yaptığı Güneydoğu Bölgesinde çok başarılı olmuştu. Teröristlerin yola döşediği bir mayının patlaması sonucu yaralandı. Tedavisi bittikten sonra görev yerine döndü; PKK'lıların kabusu olmayı sürdürdü. Cudi Dağı'nda yakalanan teröristlerin arasında albaya suikast düzenlemek için gelmiş bir terörist de vardı.

Derken 1998'de Tuğgeneralliğe terfi etti ve Azerbeycan'a gitti. Hem Askeri Ataşe hem de Koordinasyon Kurulu Başkanı oldu. Zeki Paşa, Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in isteği üzerine Azerbeycan Silahlı Kuvvetlerini yeniden yaratıyordu sanki. Derken tarihinde ilk kez Türk Yıldızları gösteri uçuş takımı, yurtdışında gösteri gerçekleştirdi. O gün Aliyev, "Paşam bizim askerimiz ne zaman böyle olacak?" diye sormaktan kendini alamadı.

Zeki Paşa, böyle bir düzeye gelebilmek için önce bir askeri lise kurulması gerektiğini bildirdi. Aliyev hemen kabul etti; Her türlü evrakın hazırlanıp imza için kendisine getirilmesini istedi.

Azerbeycan'la Türkiye'nin el ele vererek Avrasya'da çok büyük bir güç oluşturmalarına ramak kalmıştı. Gerek ABD gerekse de Avrupa ülkeleri bu gelişmelerden çok rahatsız olmuştu. Gerek ABD gerekse de Avrupa Türk milliyetçiliğinden çok rahatsızdı.

Yeni askeri liseler kurmak için çalışmalar yapan ve Türkiye-Azerbeycan ilişkilerini geliştirmeye çalışan Zeki Durlanık Paşa görev yaptığı Bakü'deki Salyanski Kışlası'nda 1998'de bir sabah aniden öldü!

Herhangi bir hastalık belirtisi olmayan Paşanın ölümündeki sır perdesi hala yerini koruyor.

Doktorlar ölüm raporlarında "kalp yetmezliği" demişlerdi ama otopsi yapılmamışti: "Kalp damarlarının çatlaması sonucu vefat etmiştir..." dendi ve dosya kapandı.

Paşanın vefatından sonra ilk iş Askeri Lise dosyası yok edildi...

ABD ve Avrupa sonuçtan memnundu... Türkiye'yle Azerbeycan'sa çaresiz..