• $ 5,8057
  • € 6,4386
  • 274.053
  • 108011
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54

Hakan Albayrak

halbayrak@stargazete.com

Suriye’de güvenli bölgeye doğru

20 Eylül 2014 Cumartesi

Bakü’ye giderken uçakta Başbakan Ahmet Davutoğlu ile sohbet etme imkânını bulduk.

Zihni berrak, net bir adam.

Sorulara ‘eee’siz ‘ııı’sız takır takır cevap veriyor.

- Çözüm Süreci?

“Zihnimizde süreci tamamladık. Neyi, ne zaman, nasıl yapacağımızı biliyoruz. Yeri ve zamanı geldikçe ayrıntıları kamuoyu ile paylaşacağız.”

- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun mektubu?

“Siyasi tartışmalara bir seviye getirmeye çalışıyoruz, fakat muhataplarımız bize hiç yardımcı olmuyorlar. Cumhurbaşkanımız, o makama geleli beri, AK Parti’cilik yaptı mı hiç? Kutuplaştırıcı bir konuşma yaptı mı? Hayır! Ben de Meclis’teki diğer partilerle ortak bir zeminde buluşmaya matuf bir söylem ve üslup kullandım. Sonuç ortada. Sayın Kılıçdaroğlu’nun mektubundaki gibi seviyesiz ifadeleri biz üniversite yıllarımızda verdiğimiz siyasi kavgada bile kullanmadık. Çok genç ve heyecanlı olmamıza rağmen o kavgada bile karşımızdakilere hitap ederken böyle kaba bir üsluba tevessül etmedik. Ne olursa olsun, biz seviyemizi koruyacağız. Kongrede genel başkan seçildim, Sayın Kılıçdaroğlu arayıp tebrik etmedi. Başbakan oldum, yine tebrik etmedi. Ama kendisi yeniden CHP Genel Başkanı seçildiğinde ben arayıp tebrik ettim.”

- ABD’nin Türkiye ile IŞİD’i yanyana telaffuz etmesi?

“Suçluluk psikolojisiyle hareket ediyorlar. Onlara başından beri hep söyledik: Ya Hür Suriye Ordusu’nu silahlandıralım ya da No Fly Zone (Uçuşa Yasak Bölge) ilan edelim. Bu yapılmadığı için IŞİD büyüdü. Rejimin hava bombardımanına dayanamayıp mevzilerini terk eden Hür Ordu birliklerinin yerine -rejim ordusu karada zayıf olduğu için- IŞİD gelip yerleşti... Zannedilmesin ki biz ABD ile masaya oturduğumuzda savunma pozisyonuna geçip suçlamalara cevap veriyoruz. Tam tersine; masaya oturur oturmaz ‘Biz size dememiş miydik?’ diyoruz. Maliki yönetiminin Irak’ı mezhep savaşına sürüklediğini de hep söyledik.”

- Suriye’de tampon bölge?

“Tampon bölge dememek lazım, güvenli, bölge demek lazım. Bazılarının iddia ettiği gibi saldırılardan korktuğumuz için değil, Suriyelileri en iyi şekilde korumak için yaparız bunu. Suriyeliler en iyi Suriye’de korunur. Katliamdan kaçıp Türkiye’ye geçtiklerinde mülteci psikolojisine giriyorlar, kendi topraklarında kalırlarsa daha özgüvenli ve umutlu olurlar. Amacımız, onların bütün ihtiyaçlarını Suriye topraklarındaki güvenli bölgede karşılamak.”

- Irak ve Suriye tezkerelerinin uzatılması?

“Meclis’ten uzatılmalarını isteyeceğiz. Şartlar değişti. Tezkerelerin mahiyeti de değişebilir.”

Mahiyet değişikliği, güvenli bölgeye yasal zemin mahiyetinde bir değişiklik olsa gerek.

Hayırlısı inşaallah.

Teröristlerden hain tuzak! Komandolarımız faciayı engelledi

Teröristlerden hain tuzak! Komandolarımız faciayı engelledi

Fiyatı 20 bin liraya kadar çıkıyor! Avrupa'dan talep yağıyor

Fiyatı 20 bin liraya kadar çıkıyor! Avrupa'dan talep yağıyor

Denemek için yaptılar, şimdi kilosunu 45 bin TL'den satıyorlar

Denemek için yaptılar, şimdi kilosunu 45 bin TL'den satıyorlar

Fiyatı altını geçti! Yok denecek kadar az

Fiyatı altını geçti! Yok denecek kadar az