23 Kasım 2020 Pazartesi / 7 RebiülAhir 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Erhan Köknar
ekoknar@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Sürprizlere hazırlanın!

25 Eylül 2014 Perşembe

Dördüncü yıldız meselesi Fenerbahçe ve Galatasaray üzerinde gözle görülür bir baskı oluşturmakta. Teknik ekipler ve yönetimlerin bu konuyu motivasyon kaynağı olarak kullanmaları büyük hata!

Galatasaray 4. yıldız ile ilgili başkan, teknik heyet ve futbolcularıyla Arena’da  gösteri bile yaptı. Çok gereksizdi, hele Başkan Ünal Aysal’ın böyle bir senaryonun içinde olması ve arkasından seçim kararı alması tuhaftı.  Galatasaray’da durum felaket denecek kadar kötü. Mutlaka by-pass gerek. Alp Yalman’ın başkanlığı söz konusu; camiada kaybolan sevgi ve saygının yeniden yeşerebilmesi için Yalman çok doğru bir isim ancak daha Ünal Aysal tavrını belli etmedi. Aysal’ın nereye koştuğu önemli. Galatasaray için mi kendi için mi planları var. GYO için Divan’dan izin istedi reddedildi. Bir daha seçime girip kazanırsa yine reddedileceği kesin. O zaman ne olacak? Allah Galatasaray’ın sonunu hayırlı etsin. Hem maddi hem manevi sorunları saha içine yansıyor. Balıkesirspor mağlubiyeti doğrudan bu yüzden. Burak ‘protestodan korktum pas verdim’ diyor, Selçuk ‘oynatma beni hocam’ diyor. Melo arkadaşlarını ıslıklayan tribünlere üçlü çektiriyor! Prandelli ‘nereye düştüm ben’ diyor! Galatasaray’ın işi çok zor.

Fenerbahçe daha az sorunlu. Geçen hafta tartışmaya açık bir penaltı ile kazansa da tecrübeli ve oturmuş bir takım. Sadece pozisyon üretmede kapalı defanslara karşı zorlanıyor. Rakibe baskı yapıyor ama kale önünde bunu verimli hale getiremeyince oyunda şuursuzluk başlıyor. İsmail Kartal’ın bunu aşacağını düşünüyorum. Bu takım zaten Avrupa’da yok. Maç sayısı Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor’a göre daha az. Fizik kondisyon açısından çok yıpranmayacaklar. Futbol açısında da giderek daha iyi olacaklarını seziyorum. Ancak  Gaziantepspor maçında Emre’yle Emenike arasında yaşanan tatsızlık hiç de hoş değil. Emenike, Fenerbahçe atakta iken yaptığı topuk pasını laubali bulan Kaptan Emre’den nasibini aldı. Tribünlerin bir kısmı hemen galeyana geldi. Emenike’yi ıslıklayanlar ve alkışlayanlar olarak ikiye bölündüler. Durup dururken yaşanan bu olumsuzluk oyuncuları da ikiye bölebilir. Emre kaptan olarak uyarı hakkına sahiptir ama bunu soyunma odasında yapsa daha şık olurdu.

Bu sene ligde her takım diğerine kafa tutacak güçte, olmadık puan kayıpları yaşanacak gibi gözüküyor. Akhisar’ın liderliğinde kiralık golcü Gekas’ın payı büyük. Yine iki çekti. Beşiktaş ve Trabzonspor da çok avantajlı iki takım. Bu hafta Fenerbahçe hakemlerden şans bulurken, Trabzonspor’un iki puanı resmen hakem Halis Özkahya tarafından gasp edildi. Halilhodzic bile isyan etti tribüne gönderildi. Trabzonspor’a büyük haksızlık edildi. Golü de sayılmadı. Kaleci Onur Kıvrak’ın moral yıkıntısına da kulak vermek lazım. İyi futbolcular kolay yetişmiyor, 26 yaşındaki Onur’un futbolu bırakmaktan bahsetmesi beni üzdü.