05 Mart 2021 Cuma / 21 Recep 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Serdar AKBIYIK
sakbiyik@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Tankın önüne yatanlar için

30 Eylül 2017 Cumartesi

Kurtlar Vadisi Vatan, 15 Temmuz’da yaşanan hain darbe girişiminin perde arkasında neler olduğunu ve eğer bu girişim başarılı olsaydı dış düşmanların da hemen sınırımızda beklediğini anlatan bir yapım...

Türk sineması bu ülkenin gerçeklerine, yakın geçmişine, hatta tarihine hep uzak durmuştur. Kendi gerçek dışı tarihini yazan Hollywood’u düşünürsek bu anlamda sinemamızın ne kadar sakat bir yapılanması olduğunu anlarız. 2003 yılında Kurtlar Vadisi cesaretli bir şeyler söyledi. Türkiye’yi sarsan olayların, hatta geleceğimizi şekillendiren bizim bilmediğimiz çatışmaların perde arkasını televizyondan seyreder olmuştuk. Bu olay yayın hayatında bir devrimdi ama kendi siyasi inanışından olmayanı küçümsemek ve yok saymak alışkanlığında olan entelektüel çevremizin buna ilgisi yoktu tabii. Onun için gereken değer verilmedi, bu tür yapımların yollarını tıkamak için elden gelen yapıldı. Ama plan tutmadı. Kurtlar Vadisi ve Kurtlar Vadisi Pusu hâlâ izleyicisinin ilk tercihi. Necati Şaşamaz ve ekibi sadece dizi ile de yetinmedi. Sinemada ilk olarak 2005 yılında Kurtlar Vadisi Irak filmini çektiler. Kuzey Irak’ta yaşanan ve milli gururumuzda büyük yara açan çuval meselesini konu ettiler. 2007 yılında Kurtlar Vadisi Terör geldi, 2010 yılında ise Kurtlar Vadisi Filistin’de Mavi Marmara’da yaşananlar konu edildi. Bu hafta vizyona giren Kurtlar Vadisi Vatan’da ise Kuzey Irak’ta operasyon yapan Polat Alemdar ve ekibini bir sürpriz bekleiyor. Ele geçirilen Türkiye haritasında askeri birlikler ve özel harekât merkezleri gibi stratejik önemi olan hedeflerin yanı sıra sınırdaki bir nokta işaretlenmiştir: Yalavuz… Asırlardır Türkün toprağını işgal etmek için fırsat bekleyen düşman, koca bir orduyla sınırımıza dayanmış, darbeden gelecek haberi beklemektedirler. Polat Alemdar ve ekibi, Türk milleti ile birlikte içerdeki ve dışarıdaki düşmanlara karşı zorlu bir mücadele verecektir. Filmin duygusal yanını da olduğunu söylemeliyiz. Vatan sevgisini gönülden hissedenler filmi gözyaşlarıyla izleyecekler. Tankların altına yatan şehitlerin izleyenlere unutulmuş duyguları hatırlatacağı kesin. 

FİLMİN KÜNYESİ

Yönetmen: Serdar Akar

Senarist: Necati Şaşmaz

Oynayanlar:Necati Şaşmaz, Sinem Uslu, Cahit Kayaoğlu, Erhan Ufak

Yapım: 2017, Türkiye

VİZYONDAKİLER

Benim Varoş Hikayem

Kuş çalma üstadı Culluk Yusuf. Sürekli takım elbise değiştiren Pele Dayı. Feminist köy muhtarı Naime. Bar fedaisi Devran. Dövüşçü horoz, Elekroşot. Zenginden alıp fakire veren Rokko ve çetesi. Mafyaya giremeyen Drej Hasan. Mahallenin ağabieyi Cihangir. Adana – Ceyhan’ın varoş mahalleleri. Karanlık hikâyelerin, küfrün, yoksulluğun ve imkânsızlığın en yalın, samimi ve gerçek hali.

FİLMİN KÜNYESİ

Filmin orijinal adı: My Suburban Stories

Yönetmen: 

Yunus Ozan Korkut

Yapım: 2017, Türkiye

Tür: Belgesel

Firardayız

Ekrem, Salim ve Nuri, Piri Baba’nın zor duruma düştüğünü öğrenince hapishaneden kaçmak için planlar yapmaya başlarlar. Ekrem, Salim ve Nuri için macera başlamak üzeredir. Bir tarafta peşlerini bırakmayan aksilikler, diğer tarafta ise Burcu adındaki kadın mafya anası, üçlü için büyük bir tehlikedir. Üç kafadar fantastik planlarını uygulamaya sokarak maceranın fitilini ateşlerler.

FİLMİN KÜNYESİ

Yönetmen: Tolga Baş

Senarist: Yücel Öztürk

Oynayanlar: Çetin Altay, Burak Satıbol, Ferit Aktuğ, Mehmet Özgür

Yapım: 2017, Türkiye

Damat Koğuşu

Damat Koğuşu, tecavüz suçlularının bulunduğu koğuşlara verilen isimdir. Koğuşlarda, yargıya inanmayanlar, kendi yasa dışı adaletini kurar. Damat koğuşlarının, Türkiye’de yaşanmış gerçek öykülerinden ilham alınan filmde, tecavüz suçlamasıyla koğuşa getirilen bir gencin ekseninde, bu koğuşta gerçekleşen olaylar anlatılıyor. 

FİLMİN KÜNYESİ

Yönetmen: İlker Savaşkurt

Senarist: İlker Savaşkurt

Oynayanlar: Musa Can Pekcan, Diyar Karadaş, Barış Atay, Caner Erdem

Yapım: 2017, Türkiye

Suspiria

Amerikalı bale öğrencisi Suzy Bannion, bir Alman dans akademisinde eğitim görmeye gider. Suzy okula adım attığı andan itibaren bir dizi esrarengiz olaya tanıklık eder. Bir öğrencinin cesedi bulunmuş, diğeri köpeği tarafından öldürülmüştür.  Akademide tuhaf sesler yükselmektedir. Suzy okulun geçmişte cadılar meclisi mekânı olduğunu öğrenir.

FİLMİN KÜNYESİ

Yönetmen: Dario Argento

Senarist: Dario Argento

Oynayanlar:Jessica Harper, Stefania Casini, Flavio Bucci, Miguel Bose

Yapım: 1977. İtalya, 98 Dk.

Anne

Sıradan çiftin hayatı evlerine gelen istenmeyen misafirden sonra altüst olur. Çiftin ilişkisini sınayacak olan bu misafir evin tüm huzurunu bozacaktır... Misafirin eşinin de aralarına katılmasıyla birlikte işler beklenmeyen bir yöne gider. İkili sonunda davetsiz çiftin gizli amaçlarının na olduğunu sorgulanmaya başlayacaktır...

FİLMİN KÜNYESİ

Filmin orijinal adı: Mother

Yönetmen: Darren Aronofsky

Senarist: Darren Aronofsky

Oynayanlar: Jennifer Lawrence, Javier Bardem, Ed Harris, Michelle Pfeiffer

Yapım: 2017. ABD, 121 Dk.