14 Temmuz 2020 Salı / 23 Zilkade 1441
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Aziz ÜSTEL
austel@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Tayyip Bey olmasa!

05 Nisan 2019 Cuma

Arada bir, kimileri "Parti kuracağız; AK Parti’yi alaşağı edeceğiz!" diye ortaya çıkıyor; bir iki turluyor, Hanya'yı Konya'ı görüyor, sonra da kabuğuna çekiliyor. Sadece yeni bir siyasi parti kurma heveslileri değil, ABD'sinden İngiltere'sine Almanya'sına kadar ne kadar "dostumuz ve müttefikimiz" olduğunu sandığımız kaltaban varsa, saldırıyor can havliyle amma sonra da kuyruğunu bacaklarının arasına sıkıştırıp kaçıyor. Meczubun biri, CIA'nın oyuncağı bir imam bozuntusu, 50 yılda kurduğu tezgaha güvenip yanına da CIA'nın kiralık katilleriyle Türk subayı kimliğini çoktan yitirip salt NATO zabiti olarak ortada dolananlarla birlikte, darbe yapmaya soyunuyor ama beceremiyor. Adam, televizyon ekranından cep telefonu aracılığıyla milletinden, sokağa çıkıp darbeye direnmesini istiyor ve tanklara, toplara, tüfeklere karşı o millet göğsünü siper ediyor ve darbeciler anında teslim bayrağını çekiyor! Ve gene aynı Adam yerel seçimler öncesinde, bir başına ülkeyi il il geziyor, oyların yüzde 51'ini devşiriyor. Adalet ve Kalkınma Partisi yerine Tayyip Erdoğan'la Adalet ve Kalkınma Partisi deseniz çok daha doğru olur... Bence tabi!   

***

Neden "lider çok önemli" deriz her fırsatta! Millet eğer o lideri bağrına basmazsa ağzınızla kuş tutsanız hiçbir yere varmazsınız da ondan! Örnek mi? İşte bizim ‘Kılıçdaroğul'larından Kemal Bey! Ankara, İstanbul ve İzmir'in bu yerel seçimlerde CHP adaylarına oy vermesinin nedeni sadece o adaylarla ilgili. Kemal Bey’in en küçük bir katkısı yok! Gerek İstanbul gerekse de Ankara'da Kemal Bey aday olsaydı, resmen nal toplardı. İstanbulluya pek bir sıcak geldi İmamoğlu ve Ailesi. Ankaralı da Mansur Bey’e yöneldi. Halbuki Binali Bey ve Mehmet Özhaseki Bey'le gerek İstanbul gerekse de Ankara belediyecilik hizmetleri açısından resmen çağ atlardı! İzmir bir önceki seçimlerde çok büyük bir fırsat kaçırmıştı. Aynı fırsatı şimdi de İstanbul kaçırmışa benziyor. Mehmet Bey’in ne yaptığını görmek isteyen vara, şöyle bir Kayseri'ye uzansın, kendini Batı'nın en gelişmiş kentlerinden birinde bulacak. Size önerim meydandaki otelin birinci katına çıkın, balkona yürüyün, kenti şöyle bir kuş bakışı izleyin. Dehşet içinde kalacaksınız; "Ben neredeyim?" diye mırıldanacaksınız! 

Neyse fırsat kaçmış, vuslatsa bir başka bahara kalmıştır! Ancak Türkiye genelinde Tayyip Bey yüzde 51 üzerinde oy almıştır. Yani son hesapta Adam karşısına dikilen, "bu seçimlerde yüzde 50'nin üzerinde alacaaz ve CB seçimlerinin yenilenmesini sağlayacağız!" diye cik cikleyen adamı bir kez daha yendi. 

Şöyle düşünün bir futbol takımının Teknik Direktörü oynadığı ilk 16 maçın tümünü kaybetse ne olur? Anında kapının önüne konur değil mi? Bu hesapça, Fatih Terim'i, CHP'nin başına getirmek çok daha akıllıca bir iş olmaz mı?!  Ya da Faruk Süren'i?!