03 Mart 2021 Çarşamba / 19 Recep 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Serdar BALİ
sbali@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Tek sorun savunma

10 Kasım 2014 Pazartesi

Trabzonspor için "Maça kötü başladı, sonra toparladı ve öne geçti..." demek en doğru anlatım olur herhalde... Bu anlatım "Trabzonspor çok iyi oynadı" anlamına gelmiyor. Trabzonspor'un çok daha şevkle, bastırarak oynaması ve sahasında oynadığı maçlarda rakibe baskı kurması gerekir.

Enterasandır Trabzonspor'da bir yerde doğru yapınca mutlaka diğer taraf bozuluyor. Yusuf, Özer ve Ekici'nin oynaması olumlu ama bu sefer savunma tel tel dökülüyor. İki tane sol bek transfer ediliyor ama solbek oynayan Mustafa Akbaş! Skor Trabzon lehine olmasına rağmen her an hata yapılacak korkusu bir türlü maçları rahat seyrettirmiyor.

İkinci yarı başladı Trabzonspor golü yedi. Yedi diyorum çünkü üç kişi bir kişiye gol attırdı. Golden sonra Konyaspor adeta kendi sahasında oynar gibi pas yaptı, şut attı baskı yaptı. Tabii bütün bunlar Trabzonspor'lu futbolcuların moral motivasyonun diplerde olmasından ileri geldiği açıkca görüldü.

Cardozo takımını öne  geçirince Trabzonspor hemen hücum üstünlüğünü ele geçirdi. Mehmet Ekici'nin direkten dönen şutları gol olsaydı, futbol daha farklı olacaktı ama olmayınca da elindekini korumak bence en akılcı davranış olmalı. Trabzonsporlu futbolcuların moralleri düzgün olursa hemen değişebilecekleri net gözüktü.

Demek ki saha dışı etkenlerinden takımı bir an önce uzaklaştırmak gerek. Evet Trabzonspor kötü futbol oynuyor doğru ama gol de atıyor. Demek ki savunma kurgusu düzelse çok farklı bir takım olacak. Savunmanın düzelmesinin en önemli öğesi savunmanın önündeki futbolcunun kim olacağı ve boşlukları doldurup dolduramayacağıdır.

Mehmet Ekici ve Özer her geçen gün daha etkili olacaktır.

Cardozo için geçen hafta da yazdım elinden geleni ortaya koymaya çalışıyor ve faydalı oluyor. Cardozo destek görürse bu sene çok gol atar.

Bence Medjani ve Belkalem'in yanyana oynamaları hiç doğru değil. Kaleci Fatih çok şanssız bir dönemde kaleyi devraldı ama  o da şunu unutmamalı; Onur böyle bir ortamda kurtarışları ile devleşti. Fatih'in bu perfonmansı onu Trabzonspor kalesinde kalıcı yapmaz benden söylemesi.