12 Temmuz 2020 Pazar / 21 Zilkade 1441
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Mehmet YEŞİLKAYA
mehmetyesilkaya76@gmail.com
Yazarın Sayfası

Toplum bu tartışmaları haketmiyor!

13 Kasım 2018 Salı

Son zamanlarda bazı medya kuruluşları, gazeteciler ve akademisyenler, bilinçli bir şekilde arkaik birçok tartışma konusunu yeniden ısıtmanın derdine düştü. Atatürk’e saygı, ant meselesi, Türkçe ezan benzeri toplumu kutuplaştıran meseleler dayatma ile bir kez daha gündemde maalesef.

Yerel seçim öncesi toplumun fay hatlarına çalışmak kimseye fayda getirmeyecektir. 80 yıldır bize dayatılan bu mevzular ÇAĞDIŞI. Kimin ne meselesi varsa artık haletsin.

Millet ısrarla ileri doğru adım atmak isterken bu köhnemiş ve kimseye fayda getirmeyen tartışmalar sadece zaman kaybıdır. Normalde topluma önderlik yapması beklenen entelektüel sınıfın milletin gerisinde kalması gerçekten çok hazin bir durum. Asıl tartışmamız gerekenin bu olduğunu düşünüyorum.

Tam da yukarıdaki konuyla denk düşen bir olay yaşandı İngiltere’de geçtiğimiz hafta. İngiltere’nin etkili gazetelerinden Independent’da ibretlik bir editöryal yaklaşımla normalde kutuplaştırıcı bir haberin nasıl bütünleştirici hale getirildiğini size anlatayım.

Haber, gazetenin internet sitesinde yayınlandı. Haberin konusu; İngiltere’nin Birmingham kentinde Birinci Dünya Savaşı sırasında İngiltere için savaşan Hintli Sihlerin anısına dikilen bir heykele günler sonra saldırılması ve tahrip edilmesi.

Independent, haberde hiç fotoğraf kullanmamış. Haberin dili ise son derece steril ve yorumsuz. Çok da kısa tutulmuş haber. Buraya kadar her şey normal gibi görünüyor.

Ancak haberin hemen başına koydukları bir video var. O videoda Sih inancına mensup, Sih geleneğine göre giyinmiş bir askerin son derece pozitif mesajları yer alıyor. Asker elbette İngiliz ordusunda görevli!

Bizde de buna benzer bir saldırılar oluyor maalesef dönem dönem. En çok da Atatürk heykellerine. Ancak bu eylemleri yapanların çoğunun akli dengesi yerinde olmamasına rağmen medyamız tüm hıncıyla ve tüm ayrıştırıcı dili ile haberi vermeyi bir marifet sanıyor. Her fırsatta BATI medyasını örnek gösterenler maalesef bu konularda pek öyle davranıyorlar diyemem!

 

Sunuculukta yapay zeka dönemi mi?

Türkiye’de medya, çağın çok gerisinde kalmış meseleleri tartışa dursun. Dünya habercilikte yeni bir devrimi konuşuyor: Yapay zeka.

Çin’in resmi haber ajansı Şinhua ile teknoloji firması Sogou yaptıkları işbirliği sonucunda YAPAY ZEKA SPİKERİ geliştirdi. İlk haberini Çin’deki bir internet konferansında sunan YAPAY ZEKA SPİKERİ gerçek spikerlerin yüz ve ağızlarının bire bir modellenmesi ile oluşturuldu. Spiker sisteme giren her metni okuyabiliyor ve gerçek insandan ayırt etmek çok zor. Dünya medyası, yapay zeka spikerlerin, gerçek spikerlerin yerini alıp alamayacağını tartışmaya başladı bile.

Habercilik günümüzde bambaşka bir formata girdi. 90’lı yılların başında internet kullanımının yayılması ile birlikte her şey gibi habercilik de kendine yeni bir yol haritası çizdi. Çizmeye devam ediyor.

Yayıncılıktaki teknolojik gelişmeler en çok yazılı basını olumsuz etkiledi. Dünyanın birçok yerinde bazı gazete ve dergiler 2010 yılından itibaren yazılı kısımlarını kapatmak zorunda kaldı. Geleneksel medyadan çağdaş medya platformlarına geçiş her geçen gün daha da hızlanıyor. Türkiye’de kapanan Gazete Habertürk ve Vatan da bu konjonktürün kurbanı iki yayın organı.

Bir kez daha belirtmeliyim ki; yayıncılık ne kadar format değiştirirse değiştirsin iyi habercilere her zaman ihtiyaç olacak. Çağımızın genel vasatlığını yenebilen haberciler mutlaka başarılı olacaktır.