02 Aralık 2020 Çarşamba / 16 RebiülAhir 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Yavuz SALTIK
yavuz.saltik@gmail.com
Yazarın Sayfası

Trabzon’da doldur boşalt

09 Ağustos 2014 Cumartesi

Cardozo, Constant, İshak Doğan ve Sefa transferleri taraftarı heyecanlandırınca Trabzonspor’da iyi şeyler de oluyor diye yazımızı yazmaya koyulduğumuz sırada geldi açıklama.

 Boşnak Hoca, bir kısmı yeni transfer olan isimleri kadroda düşünmediğini açıkladı. Doğrusu biz fazla şaşırmadık. Zira “Her transferi hocamıza sorarak yapıyoruz” sözü doğru olmadığı için Hoca gelene kadar alınan herkesin de takımdan gönderilme ihtimali var ve bunu defalarca yazdım.

 TS ilk kez transferde bu kadar hızlı ve kararlı olarak hareket ediyor. Bu yönetim iş başına gelirken Eski TS ruhunu da 61 numaraları da geri getireceğiz diye bir rüzgar estirmiş ve ekibin başına da M.R. Akçay’ı getirmişti. Bu bir strateji idi ve 1 seneyi doldurmadan bu strateji çöktü. Bugün başka bir taktik ile yola çıkıldı. Adına taktik diyoruz çünkü strateji öyle günlük, anlık kararlarla değiştireceğin bir şey değil. Bazen taktik o kadar güçlü olur ki stratejinin yerini tutabilir. Ama biz bu yönetimin strateji değil taktiklerle hareket ettiğine, yani günü kurtarma adına popülist işler yaptığına inanıyoruz. Kongre rüzgarını dindirmenin yegane yolu budur çünkü.

 Yapılan transferler kağıt üzerinde fena durmamakla birlikte bir çok riski de içinde barındırıyor. Uyum sorunu bunların en başında geliyor. TS, geçen sezon neredeyse hiç oynamamış 31 yaşındaki Cardozo’dan yararlanırsa 5 milyon euroluk transfer her iki tarafın da memnun kaldığı bir alışveriş olur. Aksini düşünmek bile istemiyorum.

 Dikkat çekmek istediğim bir diğer husus ise Vahid Hocanın, memnun olmadığı oyuncuları kamuoyunun önünde linç ettirecek içerikteki ilginç demeçleridir. Bu demeçleri duyan oyuncu sezon başladığında Vahid Hoca’nın ipini çeker. Futbol dünyasının bu acı gerçeği en az bizim kadar bilen Vahid Hoca’nın özellikle Cezayir Milli Takımı’ndan oyuncu istemesinin nedeninin bu olduğunu düşünüyorum. Performansından memnun olmadığı halde Malouda’nın takımda kalması Fransızca bilmesinden mi, yoksa beraber kuymak yedikleri Başkan’ın kontenjanından mıdır? Onu da merak ediyoruz.

 UEFA Avrupa ligindeki kura çekimine seri başı olarak katılan TS, Rusya takımı Rostov ile eşleşti. Erken başlayan Rusya liginin hazır takımlarından biri olan Rostov elenmesi zor ve dikkat edilmesi gereken bir ekip.