27 Ocak 2021 Çarşamba / 13 CemaziyelAhir 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Ersoy DEDE
ersoydede@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Trump mı Obama mı?

04 Ekim 2020 Pazar

Soru garip gibi görünüyor olabilir. Ben de sosyal medyada gördüğümde garipsemiştim... Herhalde Obama döneminin iyi taraflarından Joe Biden’a bir elbise dikmeye hazırlanıyorlar. Neyse eğer öyle istiyorlarsa öyle olsun.. Yani geleceğe dönük bir vaat yerine daha evvel başkan yardımcısı olarak görev yaptığı dönemi referans vermek istiyorsa, Biden’ın işi zor..

***

Bugünlerde Trump Covid’le uğraştığı için bütün evvelden yapılmış stratejiler çöp olmuş gibi görünüyor.. Ama o çok zeki bir adam olduğu için, bu durumu da faydaya dönüştürebilir. Birkaç gün sonra çıkıp “Covid’in bile yıkamadığı güçlü adam” imajıyla miting yapar, torunlarının adını hatırlamayan sayısını karıştıran Biden’a “demans” göndermesi yaparak psikolojik üstünlüğü ele geçirir.. Bir de bu sayede, hakkında çıkan sağlığı ile ilgili tüm tartışmaları da bitirmiş olur..

***

Covid gündemi dışında ABD’nin en çok konuştuğu konu gençlerinin bilmedikleri, haritada yerini bile gösteremedikleri coğrafyalarda ölmesi.. Bu konu, her seferinde; sağlık reformundan, kürtajdan, ilave vergilerden falan çok tartışılmıştır.. Biliyor musunuz Trump, İkinci Dünya Savaşı'ndan beri, ABD’yi herhangi bir savaşa sürüklememiş tek liderdir… ABD kamuoyuna Trump’ın kavgalı olduğu medya tarafından bunlar anlatılmıyor. Ama seçmenleri görüyor.. Evet bugüne kadar hangi başkan göreve geldiyse (Eisenhower’ı istisna tutalım) Amerikalı gençler, ABD sınırlarının binlerce kilometre ötesinde öldü.. Harry Truman zamanında Kore’de.. Kennedy zamanında Vietnam’da öldüler.. ABD; Baba Bush ile Irak ve Somali’ye.. Clinton’la Yugoslavya’ya.. Oğul Bush’la Afganistan ve Irak’a girdi.. Daha göreve gelir gelmez avans olarak Nobel barış ödülü alan Barack Obama’yı hatırlıyor musunuz?. Afganistan, Pakistan ve Yemen'de resmen iha/siha denedi.. Ülkesini Libya’da savaşa sürükledi .. Arap uyanışlarında ise hem diktatörlere karşıymış gibi bir tavır takındı hem de diktatörlerin katlettiği halkı yalnız bıraktı.. Buna karşılık, Trump ise ağır sözleri içeren twit’ler attı ama yine de sorunlar konuşarak çözdü.. Trump’ın başkanlık tarihine iki gerilim girer; İran ve Kore.. İran’ı kucağında buldu.. Kore’de ise beklenmedik bir diplomatik hamleyle; “anlaşma yapmak savaşmaktan iyidir” sözünü literatüre soktu..

***

Evet Trump göreve geldiği günden beri hatta aday olduğundan beri ülkesindeki göçmenler için en ağır çıkışları yaptı hatta sürgün yasalarını hayata geçirdi.. Ama bu Trump’ın geçmiş başkanlardan farklı bir özelliği değil. Onu kendisinden öncekilerden daha acımasız yapmaz.. Misal hatırlayın; ABD’deki en fazla tekil zenci cinayetler, zenci bir başkan olan Obama döneminde işlendi.. Kenyalı Müslüman bir babaannenin torunu olarak “Hüseyin” Obama, Irak’ta, Suriye’de, Afganistan’da milyonlarca Müslümanı katletti.. Kötü ile kötüyü karşılaştırdığın vakit durum bu.. Büyük medya aksini söylese de rakamlar ortada..