Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Saadet ORUÇ
soruc@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Üç liderin Ankara zirvesine doğru

03 Nisan 2018 Salı

Ankara bu hafta oldukça hareketli… Yıllardır çözüm bulunamayan belki de çözülmek istenmeyen Suriye krizinin çözümü için elini taşın altına koymuş olan üç lider bir araya geliyor. 

Cumhurbaşkanımızın ev sahipliğinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran lideri Hasan Ruhani Ankara’da krizin çözümü için kritik bir toplantıda buluşacak. 

Çarşamba günü gerçekleşecek zirve öncesi, Salı günü Ankara’da olacak olan Rus lider ile Cumhurbaşkanımız ikili bir zirve gerçekleştirecek. Ve Mersin Akkuyu Nükleer Santrali’nin temeli atılacak. 

Bir önceki üçlü zirve Soçi’de düzenlenmişti. 

Astana süreci, çözümsüzlüğün garantisi olarak ortada duran Cenevre Süreci’nin sonuçsuz kaldığı bir ortamda başlamıştı. Ve üç lider, Suriye’de akan kanın durması için bu çerçevede çözüm alternatiflerini ele almışlardı. 

Şimdi toplanacak olan bu yeni zirve öncesi Batı cephesinden suları bulandırmaya dönük adımlar geldi. Özellikle bu zirvede yer almadığı için tepkisini çocukça bir sorumsuzluk içinde gösteren Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, bu adımlarda başı çekti. 

İşi sahadaki terörist unsurların, PYD/YPG/PKK’nın hamiliğine kadar götürdü. 

Ve gereken yanıtı hem Türkiye’den hem de kendi ülkesinden aldı. 

Kendi ülkesinde PYD/YPG/PKK’yı yalnız bıraktığı iddiasıyla eleştiri yağmuruna tutanlar kadar, Türkiye’ye karşı bu tutumunun uygulanabilir olmadığını düşünenler de var. 

Macron, son Suriye hamlesini en güncel gafı olarak kayıtlara geçirmeyi başardı. 

Şimdi son hazırlıklar sürüyor. Önce Türk, Rus ve İranlı üst düzey bürokratlar, ardından Dışişleri Bakanları görüşecek. 

Hazırladıkları taslağa son halini verip, Çarşamba günü liderlerin müzakere edecekleri metni hazırlayacaklar. 

Afrin’de zafere ulaşan Zeytin Dalı harekatının oluşturduğu pozitif atmosferin yanı sıra, Türkiye’nin Suriye’nin değişik noktalarına yönelik insani hassasiyeti ve insani yardım sunumu da Ankara’yı bu masada en etkili aktör konumuna getiriyor. Ve çözüm için, Suriye insanının ve bölgenin barışı, huzuru ve geleceği için uygun şartlar görünür hale geliyor. 

Bu sorunu çözmemeye yeminli Batılı odakları çıldırtan da bu belki. 

Bu önemli zirvenin detayları önümüzdeki yazıya…