25 Ekim 2020 Pazar / 8 RebiülEvvel 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Halime Sürek KAHVECİ
halimekahveci@gmail.com
Yazarın Sayfası

Üşenmesen de kapıyı sen açsan!

21 Kasım 2015 Cumartesi

Araya taşınma telaşı girdiğinden yazamadım, üst üste iki cumartesi günü ağzım kulaklarımda dolaştım... Kerem ve Elvan, bu yıl okullarını değiştirdi. Geçen hafta bir cümleyle giriş yapmıştım konuya. Hadi tamam, oğlum ortaokula başlayacağı için zaten arkadaşlarının bir kısmı farklı sınıfta olacaktı, e biraz da büyümüş hissettiği için bu değişiklik iyi olacaktı fakat henüz ikinci sınıfa giden kızım için senaryonun bu kadar parlak olacağına ihtimal vermemiştim doğrusu. Her ikisi de bu okulu çok sevdi, tanışma toplantısında ‘kanka’ edindi. Yeni bir deneyim olan servis de heyecan oldu onlar için... İşte bu yeni okullarında ilk veli toplantılarına gittim geçen haftalarda. Önce Elvan’ı dinledim öğretmenlerinden, sonra Kerem’i. Kızımın sınıf öğretmeni sınıfa yeni geldiği halde tüm arkadaşlarıyla rahatlıkla iletişim kuran Elvan’ın her gün farklı bir grupla oyun oynayabildiğini ve çok rahat olduğunu söyledi. Okulun ilk günlerinde göz kapağı düşüklüğü nedeniyle biraz sıkıntısı olmuştu açıkçası. Kimi arkadaşları çocukça meraklarını bazen incitici, alaycı sözleriyle Elvan’a yöneltince “Bıktım artık sürekli bana gözüne ne oldu diye sormalarından” yakınmaları birkaç günde ortadan kalktı. Gördüm ki hem öğretmeninin hem de rehberlik servisinin etkili tutumu rol oynamış bunda. İçim iyice rahatladı. Ders başarısı, ödev sorumluluğu gibi konular hakkında çok olumlu şeyler duymanın ötesinde, arkadaşlarına olan sevgisi, şefkati, iyiliği ve adalet duygusuna dair geribildirimler almak beni uçurdu...

Konu ergenliğe gelince

Sonraki hafta da Kerem’in öğretmenleri ile görüştüm. Branş öğretmenlerinden duyduğum yorumlar, oğlumun ilgi alanlarına yönelik keskin gözlemleri ve yönlendirmeleri, ders notlarının harika olması... Hele de rehberlik öğretmeninin “Yeni olmasına karşın çok kolay adapte oldu. Sorumluluklarının bilincinde bir çocuk. Diğer öğretmenleriyle yaptığımız toplantılarda da onunla ilgili hep güzel şeyler duyuyorum” deyince, pek mutlu oldum. Onunla yaptığımız sohbette konu ergenliğe gelince ben de duramadım “Fakat bugünlerde bir tersleme dönemi yaşıyor. Kapı çalınca açmasını rica ettiğimde ‘Üşenmesen de kapıyı sen açsan!’ deyince şaşırıp kaldım. Bir şeyleri denediğinin farkındayım. Pek de sert çıkmadan bu sözlerinin güzel olmadığını söyledim” deyiverdim. Ne yalan söyleyeyim, Kerem’in böyle ufak tefek çıkışmaları hoşuma gidiyor. Bunu da ekledim sözlerime. Kendini gösterme çabası bence... Üstelik diğer arkadaşlarının anneleri de aynı şeylerden yakınıyor. Demek ki konunun uzmanına, “Ne yapmalı? Nasıl davranmalı?” diye sormanın zamanı gelmiş. Cevaplar haftaya yine bu köşede... İyi hafta sonları..

Annenin Ajandası

Fark yaratan öğretmenler

Anne-babaların çocuklarının başarılı bir eğitim hayatı için ilk dileği ‘iyi bir öğretmen’ oluyor. Bunun yerine ‘fark yaratan öğretmen’ tanımlamasını koymaya ve onlara destek vermeye ne dersiniz? Öğretmenlerin kişisel ve mesleki gelişimlerine destek veren Öğretmen Akademisi Vakfı, #farkyaratanöğretmen başlıklı bir kampanya başlattı. Ünlülerin de destek verdiği kampanya katılmak için farkyaratanogretmen.com sayfasını ziyaret ederek en değer verdiğiniz öğretmeninizle ilgili anıyı yazı, video ya da fotoğrafla paylaşabilirsiniz.

Sağlık ve mutluluk için işbirliği

Çocukların pek çok mesleği deneyimleme şansı bulduğu Minopolis ile organik bebek ve çocuk markası HİPP sağlıklı ve mutlu çocuklar için yeni bir işbirliğine imza attı. Sağlıklı beslenme istasyonunda çocuklarla buluşan marka, çocuklara, günümüzün öne çıkan mesleklerinden beslenme uzmanlığını tanıma şansı sunuyor. Minopolis’te sağlıklı beslenme istasyonunda çocuklarla buluşan HİPP, organik ve bilinçli beslenmeyi anlatıyor.

Eğlenceli tarifler, sağlıklı minikler

137 yıllık geçmişi boyunca kazandığı bilgi birikimi ve uzmanlığını tüketicilerle paylaşan Komili, Anadolu Sağlık Merkezi işbirliğiyle hazırladığı Eğlenceli Tarifler Sağlıklı Minikler isimli kitapla çocukları ‘Doğanın mucizesi’ zeytinyağıyla tanıştırıyor. 6 aydan 12 yaşa kadar olan çocuklar için sağlık ve lezzet dolu yemek tarifleri içeren yemek kitabına www.komilizeytinyagi.com.tr/bizi-taniyin/e-kitaplar adresinden online olarak da ulaşabilirsiniz.

Otizmli çocuklara destek

Bebek ve çocuklar için tasarladığı kıyafetlerle modaya düşkün miniklerin ilgisini çeken Highness Baby & Kids Couture, Tohum Yılbaşı Alışveriş Şenliği’nde otizmli çocuklara destek veriyor. Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen mücevher, giyim, tekstil ve dekorasyon firmalarının katıldığı şenlik, bu yıl 1 Aralık’ta Sait Halim Paşa Yalısı’nda gerçekleştiriliyor.