04 Temmuz 2020 Cumartesi / 13 Zilkade 1441
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Tanju ÇOLAK
tcolak@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Wesley Sneijder sizi kandırabilir beni asla

25 Mayıs 2017 Perşembe

Galatasaray ligde ve kupada havlu attı... Şampiyonlar Ligi’ne gitme şansını kaçırdı, Sarı-Kırmızılı kulüpten tonlarca parayı cebine koyan Sneijder efendi açıldı. Takım kötü gittiği zaman “Sneijder gitsin” sesleri yükselirken, Hollandalı son üç maçta golleri sıralayınca, yönetim de dahil geri dönüşler başladı, bu kez de “Sneijder kalsın” sesleri yükseldi. Sneijder her fırsatta “Ben Galatasaray’da mutluyum. Ayrılmayı düşünmüyorum” diyor.

Aman ha, sakın ha... Sneijder, herkesi kandırabilirsin ama beni asla. Tabi mutlu olursun, dünyada hiç bir kulüpte kazanamayacağın milyon euroları cebine deste deste koyuyorsun. Yönetimde sözün geçiyor. Antrenmanları kendine göre ayarlatıyorsun. İstediğin zaman yurt dışına gidip tatil bahanesiyle yatırımlarınla uğraşıyorsun. Galatasaray babanın çiftliği sanki. Galatasaray lige, kupaya havlu atarken neredeydin? Derbi maçlarda ortalıkta yoksun. Küçük takımlar oldu mu arslan kesiliyorsun. Galatasaray’a istikrarlı yıldız gerek. Senin gibi kandırmaca yapanlar değil. Bunu Galatasaraylı yöneticiler yer. Taraftar kazanınca memnun olur, eskiyi hatırlamaz. Ama ben yemem.

Ey Galatasaray başkanı Dursun Özbek ve yönetimi. Sakın bunlara kanma, Wesley Sneijder’ı gönder. Yoksa gelecek sezonu da tehlikeye atarsın.

***

Galatasaray’ın gelecek sezon şampiyonluğa oynaması için takımda büyük revizyon yapması şart. Bana göre kalacak oyuncular Muslera başta olmak üzere Ahmet Çalık, Serdar Aziz, Yasin, Gary Rodrigues, Bruma, Sinan Gümüş ve Eren Derdiyok. Bir de Tolga Ciğerci takımda kalmalı ama ona verilen para da çok. Makul bir fiyatla Sarı-Kırmızılı formayı giymeli. Cim-Bom’un çok kaliteli bir golcüye, bir sağ beke, bir sol beke, iki stopere ve üç de orta saha oyuncusuna ihtiyacı var. Yani Galatasaray’ın formasının ağırlığını taşıyacak en az 8 oyuncu alınmalı.

Teknik direktör İgor Tudor, kendi istediği sistemi Galatasaray’a oynatmak düşüncesinde. Takımdaki oyuncuların büyük bir bölümü onun istediği sisteme de uygun değil. Galatasaray’ın en büyük sorunu defansta. Aslan’ın takım savunması çok kötü. Defans oyuncuları agresif değil. Fizik güçleri zayıf, pozisyon almada da hatalar yapıyorlar. Teknik Direktör Tudor’un bunları iyi irdelemesi gerekiyor.